Reklama
Rozwiń

Prof. Anna Raciborska, onkolog dziecięca: Mówienie prawdy nie zawsze ma sens

W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Publikacja: 11.12.2024 10:39

Prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska: Uważam, że przyszłość onkologii leży w terapii celowanej i im

Anna Raciborska

Prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska: Uważam, że przyszłość onkologii leży w terapii celowanej i immunoterapii. Wierzę, że z czasem choroby nowotworowe staną się schorzeniami przewlekłymi – takimi, które można kontrolować tabletkami, podobnie jak teraz leczy się nadciśnienie i pacjenci żyją przez dekady.

Foto: Archiwum prywatne

Kiedy poczuła pani, że ma w sobie dar do leczenia dzieci?

Ale ja nie wiem, czy ten dar posiadam. O tym decydują pacjenci. Jedyne, co mogę o sobie powiedzieć, to że zawsze chciałam być lekarzem. Różne były koleje mojego życia, ale to postanowienie trwało we mnie od zawsze. Doskonale pamiętam moment, w którym podjęłam decyzję, że chcę zostać onkolożką dziecięcą. Byłam młodą dziewczyną, jeszcze przed ukończeniem studiów. Równolegle studiowałam medycynę i rehabilitację, a pracę magisterską z rehabilitacji pisałam już na temat onkologii dziecięcej. Stałam wtedy przed blokiem, w którym mieszkałam, i nagle dotarła do mnie myśl: „To jest właśnie to, co chcę w życiu robić”. Paradoksalnie, nikt w mojej rodzinie nigdy nie chorował na nowotwór. Ale ja chciałam zajmować się tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. To dla mnie niezwykle ważne. Zatem - czy to jest dar? Wiem, że był to dobry wybór.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Wywiad
Magdalena Młochowska: Dziś twarda miejska rzeczywistość to ekologia
Wywiad
Młodzieżowe Delegatki RP w ONZ: W dyplomacji liczy się każde słowo, a nawet przecinek
Wywiad
Jakie konsekwencje zdrowotne lotów ponoszą astronauci? Ekspertka medycyny lotniczej wyjaśnia
Wywiad
Astronauci będą jeść w kosmosie pierogi Polek. „Trzeba było je specjalnie nakłuwać”
Wywiad
Saperka z Ukrainy: Na polu minowym czuję się bezpieczniej niż w mieście