Naukowcy wiedzą, co zrobić, by pokonać ochotę na słodycze. To nic trudnego

Sięganie po słodycze jest problemem wielu osób, które chcą zacząć się zdrowo odżywiać. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Nielsen, 41 proc. Polaków przyznaje, że je słodkości kilka razy w tygodniu, co czwarty natomiast robi to codziennie. Jak ograniczyć ten nawyk?

Publikacja: 03.10.2023 18:02

Chęć ciągłego sięgania po słodycze może wiązać się też z niedoborami minerałów i witamin w organizmi

Chęć ciągłego sięgania po słodycze może wiązać się też z niedoborami minerałów i witamin w organizmie.

Foto: Anna Zejdler

Wielu naukowców wskazuje, że po słodkie przekąski sięgamy szczególnie często w chwilach stresu. Wiąże się to z potrzebą rozładowania napięcia i szukania poczucia bezpieczeństwa, które kojarzy nam się ze słodkim smakiem - z bardzo prostej przyczyny. Mleko matki również jest słodkie i stanowi zazwyczaj pierwszy pokarm, który dostajemy.

Źródło chęci sięgania po słodycze

Stres podwyższa również poziom kortyzolu – w takiej sytuacji organizm produkuje większe ilości insuliny, która wzmaga w nas pragnienie sięgnięcia po coś słodkiego.

Chęć ciągłego sięgania po słodycze może wiązać się też z niedoborami minerałów i witamin w organizmie – z kolei danych National Health and Nutrition Examination Survey wynika, że spożywanie słodzonych produktów może przyczyniać się do niedoborów składników mineralnych i witamin w organizmie, ze względu na to, że naturalne zapotrzebowanie po sięganie po produkty zawierające niezbędne witaminy maleje. Jest to więc samonapędzający się mechanizm.

Podobnie jest w przypadku wysokiego poziomu zmęczenia, dawka cukru gwarantuje szybki zastrzyk energii, co wpływa na również wydzielanie hormonów szczęścia tj. endorfin, dopaminy i serotoniny. To z kolei może wyrabiać nawyk coraz częstszego sięgania po słodycze w momentach kryzysu energetycznego organizmu.

Czytaj więcej

Insulinooporność prowadzi do bezpłodności u kobiet? Oto, jak jej zapobiegać

Pożegnanie słodyczy: Dlaczego warto podjąć decyzję o rozstaniu

Chcąc uporać się z problemem sięgania po słodkie przekąski, warto pamiętać o tym, jak wiele dobrego może przynieść ograniczanie spożycia cukrów prostych. Pomaga ono skutecznie zmniejszyć nadmierną masę ciała, co jest istotnym elementem dietoterapii cukrzycy i wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo, badania przeprowadzone przez International Agency for Research on Cancer na grupie Meksykańskich kobiet pokazały, że dieta o dużej zawartości węglowodanów zwiększa ryzyko powstania raka piersi.

Jak pomóc sobie w ograniczaniu słodyczy w diecie?

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Missouri wykazały, że u osób stosujących dietę niskowęglowodanową apetyt na słodycze z czasem maleje. Jednocześnie kluczowa w tym przypadku jest cierpliwość – te same badania mówią, że chęć sięgania po słodkie przekąski stopniowo znika już po kilku dniach od wyłączenia ich z diety.

Niezwykle ważne jest też pilnowanie zbilansowanej diety i planowanie posiłków. Spożywanie pełnowartościowych pokarmów z dużą ilością błonnika, białka i zdrowego tłuszczu zapewnia uczucie sytości, utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi, a w efekcie zmniejsza ochotę na słodycze. Badanie przeprowadzone w 2020 roku w Nowej Zelandii udowodniło, że osoby, które spożywały średnio 35 g błonnika dziennie, miały lepsze wskaźniki poziomu cukru we krwi niż osoby, które spożywały średnio 19 g błonnika. Dlatego właśnie niezwykle ważne w próbie poradzenia sobie z chęcią sięgania po słodycze i eliminacją produktów bogatych w cukry proste jest „przetransformowanie” codziennego jadłospisu.

Ponadto, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2009 roku przez polską psycholożkę Gabrielę Chojnacką-Szawłowską, 10-minutowy spacer lub niewielki wysiłek fizyczny może powodować wyższy wzrost energii niż po słodyczach. W sytuacjach, w których ma się ochotę na batonika lub słodkie ciastko, warto rozchodzić tę chęć - przyniesie to znacznie więcej korzyści niż chwilowa, słodka ulga. 

Wielu naukowców wskazuje, że po słodkie przekąski sięgamy szczególnie często w chwilach stresu. Wiąże się to z potrzebą rozładowania napięcia i szukania poczucia bezpieczeństwa, które kojarzy nam się ze słodkim smakiem - z bardzo prostej przyczyny. Mleko matki również jest słodkie i stanowi zazwyczaj pierwszy pokarm, który dostajemy.

Źródło chęci sięgania po słodycze

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Monika Olejnik poinformowała, że choruje na raka piersi. "Zrobiła coś bardzo ważnego"
Zdrowie
Nowe testy krwi będą wykrywać raka. Co zastąpią?
Zdrowie
Światowy Dzień Astmy. Ekspert: Nie warto czekać z wizytą u lekarza
Zdrowie
Światowy Dzień Higieny Rąk. Dlaczego eksperci odradzają używanie mydła w kostce?
Zdrowie
Koniec ery czerniaka złośliwego. Rewolucja w profilaktyce groźnego nowotworu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?