"Do polskiego systemu trafiło 3500 zakażonych z Ukrainy". Profesor Justyna Kowalska o aktualnej sytuacji na froncie wojny z epidemią HIV i AIDS

W Warszawie trwają obrady Europejskiego Towarzystwa Klinicznego ds. AIDS. Współprzewodniczą im dwie Polki. O tym, jak wyglądają obecnie statystyki, profilaktyka i leczenie zakażeń HIV w Polsce opowiada prof. dr hab. n. med. Justyna Kowalska.

Publikacja: 20.10.2023 15:29

Czerwona wstążka. Symbol solidarności z żyjącymi z HIV i AIDS

Czerwona wstążka. Symbol solidarności z żyjącymi z HIV i AIDS

Foto: Adobe Stock

Skąd u pani pojawił się pomysł, aby zająć się chorobami zakaźnymi i HIV? To nie jest popularna specjalizacja  można się zakazić  a i chyba nie najlepiej płatna…

Prof. dr hab. n. med. Justyna Kowalska: To prawda, że nie jest to popularna specjalizacja. Miałam jednak szczęście, że spotkałam na studiach wspaniałych nauczycieli, którzy mnie zainspirowali. Pokazali, jak ciekawa jest ta dyscyplina medycyny. Nauki o chorobach zakaźnych łączą w sobie wiele elementów: geografię, politykę, socjologię. Koncentrują się na człowieku i jego zachowaniu, świecie, rozwoju cywilizacji. Nie jesteśmy w stanie ich zrozumieć, nie patrząc na wiele elementów jednocześnie. Mam bardzo holistyczny odbiór świata. Medycyna nie jest dla mnie wycinkiem. Od samego początku pracy w szpitalu zakaźnym w Warszawie zaciekawiły mnie HIV i AIDS. W tamtych czasach był to obszar, w którym bardzo dużo było niezrozumienia co do pochodzenia choroby, odtrącenia społecznego. Na początku XXI wieku było nawet bardzo dziwne i ostrożne podejście do personelu, który tymi pacjentami się zajmował.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Zdrowie
Ewa Chodakowska tłumaczy współpracę z laboratoriami medycznymi: To mój największy kryzys
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Zdrowie
L4-shaming – nowe zjawisko dotyczące chorowania daje o sobie znać w młodym pokoleniu
Zdrowie
Dr n. med. Agnes Frankel: Skóra to taka sukienka na całe życie
Zdrowie
Jakie są normy cholesterolu we krwi? Aktualne wytyczne
Zdrowie
Naukowcy rzucają nowe światło na przybieranie na wadze kobiet w średnim wieku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama