W wewnętrznym kąciku lewego oka Mona Lisa ma żółtą plamkę, którą tworzą złogi lipidów, zwaną kępką żółtą. Na jej prawej dłoni widoczna jest z kolei kępka wysiewna. Te fakty wykorzystano w najnowszej akcji profilaktycznej hipercholesterolemii rodzinnej.
Hipercholesterolemia rodzinna - objawy
Hipercholesterolemia rodzinna to choroba mało znana i trudno wykrywalna. Mogą na nią zapaść osoby w młodym wieku. Jest dziedziczna w prostej linii, czyli po jednym z rodziców. Powoduje nadmiar „złego cholesterolu” we krwi. Cholesterol jest lipidem, który ma ważne funkcje w naszym organizmie. Jego pochodne budują błony komórkowych, jest on też składnikiem wielu procesów metabolicznych. Jego nadmiar może jednak powodować też problemy ze zdrowiem.
Sytuacja staje się niepokojąca, kiedy w wynikach badań pojawia się cholesterol na poziomie poniżej 135 mg/dl (poniżej 3,4 mmol/l), dla dorosłych < 100 mg/dl (2,5 mmol/l), dla dorosłych cierpiących na chorobę wieńcową lub cukrzycę < 70 mg/dl (< 1,8 mmol/l). Zwykle cholesterol ten tworzy cząsteczki „cholesterolu LDL”, lipoprotein o niskiej gęstości, które krążą we krwi, rozprowadzając je do komórek. Jeśli jednak jest go w nadmiarze, odkłada się na ścianach tętnic i sprzyja tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Rezultatem jest zwiększone ryzyko zapchania ich zakrzepem krwi. „Pacjenci mają trzynastokrotnie większe ryzykiem choroby tętnic serca niż populacja ogólna” – przestrzega Eric Bruckert, emerytowany profesor endokrynologii i kardiologii. Stąd zwiększone ryzyko przypadłości sercowo-naczyniowych, jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca i jego zawał, a także śmierci w młodym wieku.
Kępki żółte, określane też jako żółtaki lub ksantomatozy są grudkowatymi zmianami skórnymi w żółtym, pomarańczowym lub brązowym kolorze - złogami cholesterolu i komórek tłuszczowych. Powstają kiedy makrofagi pochłaniają nadmierną ilość tłuszczów i w ten sposób tworzą się komórki piankowate magazynujące cholesterol. Pojawiają się zazwyczaj w kącikach przyśrodkowych oka, ale też na skórze innych części ciała jako kępki wysiewne, rozsiane czy żółte linijne dłoni, oraz na ścięgnach czy stawach.
Czytaj więcej
Niewiele osób wie, że stany zapalne jamy ustnej mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.