Faktów i mitów dotyczących wzroku jest wiele. Na kilka najpopularniejszych uwagę zwróciła redakcja „New York Times”. Okulistka dr Monika Dzięgielewska zestawia je z rzeczywistością.
Okulary „blue control” - czy to działa?
Mitem, który rozwiewa lekarka, jest niekorzystny wpływ na wzrok światła niebieskiego, które emitują ekrany i smartfony. Nawet wielogodzinne korzystanie z tych urządzeń nie uszkadza oczu. Mogą jednak wystąpić zmęczenie, zespół suchego oka i szczypanie. Zagrożenie istnieje tylko dla osób po operacji zaćmy - w tym wypadku warto dopytać lekarza, czy soczewka chroni też przed światłem niebieskim, czy niezbędna jest dodatkowa ochrona.
- W oku człowieka znajduje się naturalna soczewka, która ma filtry światła niebieskiego. Natomiast pacjenci po zabiegu muszą mieć specjalną soczewkę, bo dla nich światło niebieskie faktycznie może być niebezpieczne.
Od niedawna popularne są okulary tzw. ''blue control'', które mają chronić oczy w trakcie długotrwałej ekspozycji na niebieskie światło. Ekspertka rozwiewa złudzenia - nie ma dowodów, które potwierdzają ich skuteczność.
- Kiedy spróbowano zbadać, czy światło niebieskie wpływa negatywnie na siatkówkę zdrowego pacjenta, to nie udało się tego zrobić ze względu na niskie wartości, które są emitowane - tłumaczy Dzięgielewska. Okulistka dodaje, że nie wyklucza, że u wielu osób, które je polecają może działać efekt placebo.