Infekcja nie zwalnia z dbania o dom. Badanie pokazało, jak funkcjonują kobiety "na chorobowym"

Niewiele kobiet pozwala sobie na to, by walczyć z infekcjami w domowym zaciszu, odpoczywając i dając sobie czas na regenerację.

Publikacja: 30.01.2024 13:35

Wiele kobiet nie może sobie pozwolić na odpoczynek w czasie choroby.

Wiele kobiet nie może sobie pozwolić na odpoczynek w czasie choroby.

Foto: Adobe Stock

Wyniki badania IPSOS i SW Research przeprowadzonego na zlecenie Haleon i Fundacji Share The Care wskazują, że 60 proc. aktywnych zawodowo kobiet w czasie przeziębienia lub grypy nie przestaje wykonywać obowiązków domowych. W związku z tym powstał Program Siostrzanego Wsparcia „MAMY czas na zdrowie”, który ma zachęcić kobiety do umocnienia więzi w lokalnych społecznościach i wspierania się w trudnych momentach. Dla pań, które wezmą w nim udział, przewidziane są spotkania z ekspertami. Będzie można również skorzystać ze specjalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych.

Choroba nie zwalnia z dbania o dom 

Z komunikatu przekazanego przez Fundację wynika, że większość badanych dba o dom w czasie infekcji, ponieważ ma poczucie, że nikt nie wykona tych zdań lepiej niż one. Co trzecia ankietowana z kolei przyznała, że to bliscy oczekują od niej działania mimo problemów ze zdrowiem.

Przedstawiciele Fundacji Share The Care zwracają uwagę, że to właśnie odpoczynek jest kluczowy w powrocie do zdrowia. W tym celu powstał Program Siostrzanego Wsparcia „MAMY czas na zdrowie”. Jest on skierowany nie tylko do kobiet, ale także do ich partnerów, bliskich, pracodawców i współpracowników.

- Macierzyństwo jest jednym z najpiękniejszych, ale również najbardziej wymagających etapów w życiu kobiety. Codzienne obowiązki związane z opieką nad dziećmi i domem to nie tylko radość, ale także ciężka praca. W obliczu choroby może stać się ona wyzwaniem, które wymaga nie tylko ogromnej siły, ale także wsparcia ze strony otoczenia – mówi Karolina Andrian, prezeska i współzałożycielka Fundacji Share The Care. - Dla kobiet bardzo ważna jest siostrzana więź, która pozwala głośno mówić o swoich problemach i wzajemnie się wspierać – dodaje. 

Siostrzana pomoc: małe gesty mogą mieć wielką moc

Program Siostrzanego Wsparcia „MAMY czas na zdrowie” stworzony przez fundację ma zachęcić do wsparcia, kobiety będące już w społecznościach lokalnych. Wspólnego szukania rozwiązań i wzajemnej pomocy. Te, które zgłoszą się do udziału w nim, zostaną jego ambasadorkami. Dzięki spotkaniom z ekspertami i udostępnionym materiałom będą mogły przekazać zdobywaną wiedzę. Zaplanowane działania mają pomóc pracującym mamom stworzyć ruch, który uświadomi im, jak ważny jest odpoczynek oraz pozwoli sobie wzajemnie pomagać. Zamknięta grupa na Facebooku już funkcjonuje, a organizatorzy zapowiadają warsztaty, szkolenia online i webinary: z Natalią de Barbaro, psycholożką, autorką książek oraz z dr. hab. Jackiem Wasilewskim, kulturoznawcą z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej

Nie zrezygnuje z niezdrowych przyjemności. Odważne wyznanie Vanessy Paradis

- To niezwykle ważne, aby pomóc pracującym mamom nabrać pewności siebie, nauczyć je mówienia o swoich potrzebach, a niekiedy odpuszczania, tak, aby w trakcie przeziębienia czy grypy miały czas na odpoczynek. Liczymy, że program będzie nie tylko miejscem do wymiany doświadczeń, ale również bezpieczną przestrzenią na dialog na temat działania na rzecz zdrowia matek w Polsce – mówi Anna Bachulska-Kossek, marketing manager Haleon.

Anna Bachulska-Kossek zwraca uwagę na siłę, jaką mają lokalne społeczności. Niewielka pomoc, którą oferują sobie członkinie w trakcie przeziębienia czy grypy, może okazać się naprawdę ważna.

- Siostrzane wsparcie między sąsiadkami to między innymi wsparcie w czasie choroby. Każda z nas wie, jak cenne mogą być wtedy takie gesty jak: odebranie dziecka z przedszkola, podrzucenie ciepłej zupy, czy zrobienie zakupów, które umożliwią mamie odpoczynek i ułatwią powrót do zdrowia – dodaje.

Żeby zostać ambasadorką, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji na stronie: Baza wiedzy - Mamy Czas Na Zdrowie

Zdrowie
"Efekt Kate”. Wyznanie księżnej na temat choroby dało niespodziewane owoce
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zdrowie
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - jak naprawdę wygląda życie w spektrum?
Zdrowie
Świąteczne rozluźnienie rygoru żywieniowego nie zaszkodzi? Dietetyczka tłumaczy
Zdrowie
Wczesne wstawanie, medytacja, zero cukru – Gisele Bündchen o swoim zdrowym stylu życia
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zdrowie
Czym karmić mózg, by się rozwijał? Ekspertka wyjaśnia