19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 12:01 Publikacja: 28.01.2024 10:14
aromaterapia
Patrycja Dębska Shanti: Wszechobecna chemia sprawiła, że przeciążeni jej obecnością w naszym życiu zaczęliśmy szukać alternatywy i znaleźliśmy ją właśnie w aromaterapii.
Foto: Adobe Stock
Specjalizuje się pani w dziedzinie aromaterapii, jednej z kilku dziedzin gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Dlaczego akurat ta jej sfera stała pani największą pasją?
Patrycja Dębska: Już na początku pragnę podkreślić, że absolutnie nie deprecjonuję żadnej z gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Wierzę, że każda z nich jest nośnikiem cennej i wartościowej wiedzy, która może przynieść ulgę w cierpieniu chorym. Aromaterapia zachwyciła mnie jednak przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Stanowi ona dla mnie idealną receptę nie tylko na pielęgnację fizycznego i psychicznego zdrowia, ale również na życie w harmonii. Prowadzę dom bez chemii, nie stosuję perfum innych niż botaniczne, czyli produkowane wyłącznie na bazie esencji roślinnych. Przestrzeń zapachową w moim domu wypełniają więc właśnie aromaty olejków, które korzystnie i kojąco działają na mnie i moich bliskich. Przekonałam się o tym wielokrotnie. Pasjonuję się aromaterapią od 20 lat, ale edukować innych w tym temacie zaczęłam 10 lat temu. Przez ten czas wydarzyło się w moim życiu bardzo wiele pięknych, ale również i trudnych momentów. Aromaterapia towarzyszyła mi nieodłącznie w każdym z nich. Wspierała mój powrót do formy, gdy zmagałam się z kłopotami na tle zdrowotnym, a także pomagała przy chorobach dziecięcych, gdy moje dzieci były małe. Szczególnie skuteczna okazała się na różnego rodzaju infekcje wirusowe. Dlaczego? Otóż molekuły olejków eterycznych są mniejsze niż wirus, dlatego łatwo przedostają się do naszych dróg oddechowych. Zaznaczam, że każda metoda stosowania olejków jest tak samo skuteczna: dyfuzja, smarowanie skóry i przyjmowanie wewnętrzne.
Choć naukowcy są zgodni co do tego, że duża nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, nowotwory czy choroby serca, to dążenie za wszelką cenę do osiągnięcia szczupłej sylwetki niekoniecznie może wyjść na zdrowie. Na podstawie obszernej analizy danych medycznych grupa naukowców ustaliła, że wystarczy być „w dobrej formie”. Co to oznacza?
Liczne badania naukowe łączą picie kawy z dłuższym życiem i lepszym zdrowiem serca oraz niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Okazuje się jednak, że te i inne korzyści mogą zależeć od tego, o której godzinie sięga się po napój.
W odróżnieniu od wielu innych krajów (w tym Polski), w Japonii znieczulenie zewnątrzoponowe kobiety w trakcie porodu nie jest objęte refundacją ze strony państwa i pacjentka musi je opłacić z własnej kieszeni. Taki stan rzeczy chce zmienić gubernatorka Tokio, Yuriko Koike — informuje „The Japan Times”.
Wyniki najnowszego badania wśród Amerykanek przynoszą zaskakujące wnioski. Okazuje się, że kobiety mieszkające na prowincji doświadczają bardziej uciążliwych objawów menopauzy w porównaniu z mieszkankami miast.
Nowa klasa leków na odchudzanie opracowana przez Novo Nordisk i Eli Lilly może zakończyć problem otyłości - potwierdzają naukowcy WHO w artykule opublikowanym w "Journal of the American Medical Association". Eksperci mają jednak pewne obawy.
Wychowana w szkockiej rodzinie szlacheckiej, dzieciństwo spędziła w zamku w Berwickshire. – Pochodzę z małego kraju, a obecność w tak zaszczytnym gronie onieśmiela mnie – przyznaje Tilda Swinton, promując najnowszy film Pedro Almodóvara ze swoim udziałem.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Styczeń dopiero się zaczął, ale można już wskazać jedną z najpopularniejszych europejskich wystaw 2025 roku. Mowa o wystawie „Van Gogh: Poets and Lovers” w londyńskiej National Gallery. Zainteresowanie nią jest tak duże, że organizatorzy zdecydowali: obrazy Van Gogha będzie można oglądać przez całą dobę.
Wraz z początkiem nowego roku wśród młodych ludzi na świecie zyskuje popularność postanowienie nazywane „No-buy 2025”. Na czym polega nowy trend, który stał się bardzo widoczny w mediach społecznościowych?
Dr Magdalena Łaptaś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowała nową interpretację malowideł z Katedry w Faras. Badaczka sugeruje, że dwie z nich przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, a nie apostołów czy Chrystusa, jak sądzono wcześniej.
W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, w Polsce – 40. Jest nas więc cztery razy mniej, w wielkim kraju. Mieszkamy dalej od siebie, przyzwyczailiśmy się więc do rzadszych kontaktów międzyludzkich – mówi Katja Sadziak, mieszkająca w Polsce od 1999 roku.
Chociaż empatia często kojarzy się w pierwszej chwili ze współczuciem, w rzeczywistości jest to ważna umiejętność, jeden z kluczowych aspektów ludzkiego współistnienia. Jak kształtuje się empatia i jakie wyzwania przed nią stoją w XXI wieku?
Choć naukowcy są zgodni co do tego, że duża nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, nowotwory czy choroby serca, to dążenie za wszelką cenę do osiągnięcia szczupłej sylwetki niekoniecznie może wyjść na zdrowie. Na podstawie obszernej analizy danych medycznych grupa naukowców ustaliła, że wystarczy być „w dobrej formie”. Co to oznacza?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas