Aktualizacja: 24.11.2024 21:13 Publikacja: 28.01.2024 10:14
Patrycja Dębska Shanti: Wszechobecna chemia sprawiła, że przeciążeni jej obecnością w naszym życiu zaczęliśmy szukać alternatywy i znaleźliśmy ją właśnie w aromaterapii.
Foto: Adobe Stock
Specjalizuje się pani w dziedzinie aromaterapii, jednej z kilku dziedzin gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Dlaczego akurat ta jej sfera stała pani największą pasją?
Patrycja Dębska: Już na początku pragnę podkreślić, że absolutnie nie deprecjonuję żadnej z gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Wierzę, że każda z nich jest nośnikiem cennej i wartościowej wiedzy, która może przynieść ulgę w cierpieniu chorym. Aromaterapia zachwyciła mnie jednak przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Stanowi ona dla mnie idealną receptę nie tylko na pielęgnację fizycznego i psychicznego zdrowia, ale również na życie w harmonii. Prowadzę dom bez chemii, nie stosuję perfum innych niż botaniczne, czyli produkowane wyłącznie na bazie esencji roślinnych. Przestrzeń zapachową w moim domu wypełniają więc właśnie aromaty olejków, które korzystnie i kojąco działają na mnie i moich bliskich. Przekonałam się o tym wielokrotnie. Pasjonuję się aromaterapią od 20 lat, ale edukować innych w tym temacie zaczęłam 10 lat temu. Przez ten czas wydarzyło się w moim życiu bardzo wiele pięknych, ale również i trudnych momentów. Aromaterapia towarzyszyła mi nieodłącznie w każdym z nich. Wspierała mój powrót do formy, gdy zmagałam się z kłopotami na tle zdrowotnym, a także pomagała przy chorobach dziecięcych, gdy moje dzieci były małe. Szczególnie skuteczna okazała się na różnego rodzaju infekcje wirusowe. Dlaczego? Otóż molekuły olejków eterycznych są mniejsze niż wirus, dlatego łatwo przedostają się do naszych dróg oddechowych. Zaznaczam, że każda metoda stosowania olejków jest tak samo skuteczna: dyfuzja, smarowanie skóry i przyjmowanie wewnętrzne.
Wiadomo, że siedzący tryb życia jest szkodliwy dla organizmu, choć do tej pory nie przeprowadzono wielu badań, które prezentowałyby jego konkretne skutki. W najnowszej analizie naukowcy pokazali związek między zbyt długim siedzeniem a ryzykiem chorób serca.
Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie nie jest zaskakującym odkryciem. Najnowsze badanie potwierdza, że pozytywny wpływ na organizm ma nawet najkrótsze, intensywne ćwiczenie. Zmianę zauważono m.in. w pomiarach ciśnienia krwi.
Pierwsze 1000 dni życia dziecka - od momentu poczęcia, aż do do ukończenia 2 lat - wydaje się być niezwykle ważne dla zdrowia w dorosłości. Naukowcy odkryli, że ograniczenie cukru w tym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób.
Chociaż wiadomo, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym raka jelita grubego, do tej pory nie było pewności, czy na to ryzyko ma wpływ pora ćwiczeń. Nowe badanie wykazało jednak, że warto planować treningi w określonych godzinach.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nowe badanie amerykańskich naukowców udowadnia istnienie „złej” i „dobrej” tkanki tłuszczowej. Wyjaśnia też, w jaki sposób można pozbyć się tej pierwszej. Dobra wiadomość jest bowiem taka, że jest to możliwe. Potrzeba jedynie odrobiny samodyscypliny.
Elitarne grono dzieł sztuki, które sprzedano na aukcji za kwotę co najmniej 100 milionów dolarów, powiększyło się o kolejną pracę. Wszystko za sprawą licytacji w domu aukcyjnym Christie's.
Pokolenie Z to generacja, która wymyka się prostym klasyfikacjom. Na co dzień młodzi poruszają się w świecie globalnych marek i mediów społecznościowych, a jednocześnie cenią lokalność. Czy faktycznie ich decyzje zakupowe są podyktowane patriotyzmem konsumenckim?
Dopiero po przeprowadzce do Polski nauczyłam się odpoczywać. Patrzeć w niebo i o niczym nie myśleć. Mam nadzieję, że to się nie zmieni, że Polacy nie będą podążać za koreańskim tempem życia – mówi Jade Kim, nauczycielka chińskiego i koreańskiego, która od sześciu lat mieszka w Polsce.
Gdy 15 lat temu Salma Hayek brała ślub z miliarderem François-Henri Pinault, małżonkowie nie podpisali intercyzy. W wywiadzie dla „Wall Street Journal” aktorka wyjaśnia, że zarabia własne pieniądze i ceni sobie niezależność finansową. Co na to mąż?
Samotne spędzanie wolnego czasu to zdaniem branżowych ekspertów jeden z wiodących trendów w świecie podróży. Grupę podróżujących, która odpowiada za jego popularyzację, nazwano „MeMooners”. Co oznacza to określenie?
W kraju, z którego pochodzi Nila Ibrahimi, kobietom i dziewczynkom nie wolno zabierać głosu ani śpiewać publicznie. 17-letnia Afganka przeciwstawiła się tym zakazom i jej działania zostały nagrodzone. Jakie akcje zainicjowała i komu zdołała pomóc?
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili analizy, w których przyjrzeli się codziennej życzliwości w Polsce. W raporcie z badania napisano m.in. o tym, od czego zależy jej poziom.
Malala Yousafzai i Jennifer Lawrence promują film dokumentalny „Bread & Roses”, który ukazuje życie afgańskich kobiet pod rządami talibów. Przejmujące historie bohaterek, które stawiając opór reżimowi, ryzykowały własne życie, można będzie obejrzeć od jutra na jednej z platform streamingowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas