Lekarze z Państwowego Instytutu Badawczego (NIO-PIB) w Warszawie, we współpracy z badaczami z pięciu krajów, opublikowali wyniki przełomowych badań dotyczących leczenia przedoperacyjnego czerniaka trzeciego stopnia. Terapia wykazała wyraźną skuteczność i może zmienić dotychczasowe standardy leczenia tej choroby. Badania, których wyniki opublikowano w „New England Journal of Medicine”, miały na celu sprawdzenie skuteczności leczenia, w ramach którego przed operacją podaje się pacjentowi dwa cykle immunoterapii skojarzonej. Tradycyjne terapie stosowane dotychczas zakładały leczenie pooperacyjne, czyli takie, w którym immunoterapia podawana jest przez 12 miesięcy po przebytym zabiegu.
Jak informują autorzy badania, zauważono, że skuteczność leczenia jest o 26% wyższa w grupie pacjentów, którzy otrzymali dwa cykle przedoperacyjnie, w porównaniu do osób poddawanych standardowemu leczeniu pooperacyjnemu. Jakie inne korzyści wiążą się z taką metodą leczenia i ilu pacjentów wzięło udział w przełomowym badaniu? Na te pytania odpowiada dr Joanna Placzke, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Czytaj więcej
Czy cukier przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa zachorowania na raka? Jaką dietę stosować, by minimalizować ryzyko? Specjalistka z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia.
Na czym polega prowadzone przez państwa badanie i co odróżnia je od dotychczasowych działań w tym zakresie?
Prowadzone we współpracy międzynarodowej badanie kliniczne o wdzięcznym tytule NADINA, zainicjowane przez Holenderski Instytut Onkologiczny, dotyczy stosowania przedoperacyjnego systemowego leczenia chorych na czerniaka. Nasza Klinika z ramienia Narodowego Instytutu Onkologii uczestniczyła w tym badaniu jako jeden z kilkudziesięciu ośrodków w całym świecie. Innowacyjność badania polega na zastosowaniu znanych i już od kilku lat stosowanych leków w leczeniu chorych na czerniaka (immunoterapii) w trochę inny sposób, tzn. w innej kolejności wobec radykalnego leczenia operacyjnego; w innej sytuacji klinicznej niż przewidziana dotychczasowymi rekomendacjami. Badanie miało pokazać, który sposób podawania immunoterapii jest skuteczniejszy: czy leczenie przedoperacyjne czy standardowe pooperacyjne.