Post przerywany poleca wielu lekarzy i dietetyków jako stosunkowo bezpieczny sposób na zrzucenie wagi, a także poprawę stanu zdrowia. Tymczasem pojawiły się nowe ustalenia na jego temat, które mogą zniechęcić niektóre osoby do jego stosowania.
Post przerywany może mieć groźne konsekwencje
Najnowsze badanie Massachusetts Institute of Technology (MIT) wykazało, że post przerywany może mieć również wysoce niepożądany efekt uboczny w postaci nowotworu. Wyniki badań na temat wpływu postu przerywanego na kondycję komórek macierzystych opublikowano niedawno na łamach naukowego czasopisma „Nature”.
Naukowcy przeprowadzili eksperyment na trzech grupach myszy. Pierwsza z nich głodowała przez 24 godziny, drugiej zafundowano post przerywany (24 godziny jedzenia po 24-godzinnej głodówce), trzecia zaś mogła jeść do woli przez cały czas trwania badania.
Naukowcy doszli do wniosku, że przerwanie głodówki przynosi organizmowi więcej korzyści niż post sam w sobie. Komórki macierzyste znajdujące się w jelitach ulegały podziałowi w szybszym tempie, jeżeli myszy otrzymały pożywienie po 24-godzinnej głodówce.
Co więcej, komórki macierzyste pomagały w regeneracji tkanek wyściełających jelita, między innymi dzięki temu, wytwarzały poliaminy. Te związki organiczne odgrywają ważną rolę we wzroście i podziale komórek.