Post przerywany może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór? Naukowcy ostrzegają

Od pewnego czasu post przerywany zyskuje coraz większą popularność jako sposób na szybkie i skuteczne pozbycie się zbędnych kilogramów. Wyniki najnowszego badania amerykańskich naukowców rzucają na tę modną kurację odchudzającą nowe światło.

Publikacja: 30.08.2024 12:36

Najnowsze badanie Massachusetts Institute of Technology (MIT) wykazało, że post przerywany może mieć

Najnowsze badanie Massachusetts Institute of Technology (MIT) wykazało, że post przerywany może mieć również wysoce niepożądany efekt uboczny w postaci nowotworu.

Foto: Adobe Stock

Post przerywany poleca wielu lekarzy i dietetyków jako stosunkowo bezpieczny sposób na zrzucenie wagi, a także poprawę stanu zdrowia. Tymczasem pojawiły się nowe ustalenia na jego temat, które mogą zniechęcić niektóre osoby do jego stosowania.

Post przerywany może mieć groźne konsekwencje

Najnowsze badanie Massachusetts Institute of Technology (MIT) wykazało, że post przerywany może mieć również wysoce niepożądany efekt uboczny w postaci nowotworu. Wyniki badań na temat wpływu postu przerywanego na kondycję komórek macierzystych opublikowano niedawno na łamach naukowego czasopisma „Nature”.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na trzech grupach myszy. Pierwsza z nich głodowała przez 24 godziny, drugiej zafundowano post przerywany (24 godziny jedzenia po 24-godzinnej głodówce), trzecia zaś mogła jeść do woli przez cały czas trwania badania.

Naukowcy doszli do wniosku, że przerwanie głodówki przynosi organizmowi więcej korzyści niż post sam w sobie. Komórki macierzyste znajdujące się w jelitach ulegały podziałowi w szybszym tempie, jeżeli myszy otrzymały pożywienie po 24-godzinnej głodówce.

Co więcej, komórki macierzyste pomagały w regeneracji tkanek wyściełających jelita, między innymi dzięki temu, wytwarzały poliaminy. Te związki organiczne odgrywają ważną rolę we wzroście i podziale komórek.

Czytaj więcej

Dieta śródziemnomorska jest szczególnie korzystna dla kobiet. Co warto o niej wiedzieć?

Post przerywany a komórki macierzyste i nowotwory

Jak jednak zauważyli autorzy badania, owa regeneracja może odbyć się wysokim kosztem. Problem tkwi w zdolności komórek macierzystych do nieustannego dzielenia się, co niesie ze sobą ryzyko pojawienia się stanów przedrakowych i w konsekwencji — komórek nowotworowych.

Podczas eksperymentu naukowcy aktywowali u części myszy gen odpowiadający za rozwój nowotworu. W porównaniu z myszami, które jadły bez żadnego postu, myszy z grupy wracającej do jedzenia po głodówce wykazały większą podatność na pojawienie się u nich guzów nowotworowych.

Prawidłowość tę zauważono w trakcie fazy podawania myszom jedzenia po okresie głodówki. Naukowcy doszli do wniosku, że za rozwój nowotworu odpowiada przede wszystkim zwiększona predyspozycja do rozwinięcia się tej choroby, zaś newralgiczny jest w tym kontekście moment powrotu do jedzenia.

„Post jest bardzo zdrowy, ale jeżeli mamy pecha i w trakcie jedzenia po głodówce eksponujemy organizm na mutagen — na przykład na mocno zgrillowanego steka pokrytego węglem — zwiększamy szanse na rozwinięcie się stanu chorobowego prowadzącego do raka” — mówi kierujący badaniem profesor Omer Yilmaz w rozmowie z BBC.

Czytaj więcej

Glukozowa rewolucja Jessie Inchauspé to żadna dieta cud? "Wprowadza w błąd"

W artykule na temat powyższego badania redakcja „Nature” zasięgnęła opinii Valtera Longo, biogerontologa z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles, który również badał wpływ postu przerywanego komórki i tkanki ciał myszy. Longo zauważa, że myszy ze zmodyfikowanymi genami były praktycznie „skazane na raka”.

Longo powołuje się na własne badanie z 2015 roku, które wykazało aż 45-procentową redukcję nieprawidłowego wzrostu komórek i tkanek u myszy, które pościły w porównaniu z tym, których nie poddano głodówce. Niewielki wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór, jakie wykryli naukowcy z MIT, niekoniecznie musi więc dawać podstawy do tego, aby przełożyć uzyskane przez nich wyniki na szerszą populację. Badacze z MIT planują powtórzyć swój eksperyment — tym razem na ludziach.

Źródła: Nature, BBC

Post przerywany poleca wielu lekarzy i dietetyków jako stosunkowo bezpieczny sposób na zrzucenie wagi, a także poprawę stanu zdrowia. Tymczasem pojawiły się nowe ustalenia na jego temat, które mogą zniechęcić niektóre osoby do jego stosowania.

Post przerywany może mieć groźne konsekwencje

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Jakich chorób będzie więcej po powodzi? Dr n. med. Grażyna Cholewińska wyjaśnia
Zdrowie
Wieczorne spacery po mocno oświetlonych miastach mogą wywoływać poważną chorobę. O co chodzi?
Zdrowie
Nie każdy może beztrosko pić poranną kawę. Lekarka wyjaśnia, kto powinien uważać
Zdrowie
Rewolucyjne odkrycie dotyczące starzenia się. Dwa momenty w życiu są przełomowe
Zdrowie
Siedzący tryb życia gorszy od nałogów? Eksperci alarmują