Aktualizacja: 03.04.2025 12:46 Publikacja: 17.09.2024 09:30
Powódź
Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska: W przypadku wszystkich chorób zakaźnych szczególnie narażone są skrajne grupy wiekowe, czyli najmłodsze dzieci oraz osoby starsze.
Foto: Adobe Stock
Jak powódź wpływa na sytuację epidemiologiczną w dotkniętym regionie? Istnieje ryzyko wybuchu pandemii?
Zacznijmy od tego, że w Polsce urzędy wojewódzkie powinny posiadać strategiczne plany na wypadek klęsk żywiołowych; odpowiedzialni za to są wojewodowie. Mam nadzieję, że wszystkie urzędy, a na pewno Mazowiecki Urząd Wojewódzki, mają taki plan przygotowany, niezależnie od rodzaju katastrofy – czy to trzęsienie ziemi, czy pandemia, jaką niedawno przeżyliśmy, czy też klęska powodziowa. W takim planie są jasno określone kompetencje i zadania – kto za co odpowiada. Zawiera on także interwencje dla ludności dotkniętej katastrofą oraz informacje dotyczące infrastruktury, takie jak co zrobić ze szpitalem, czy przenieść leczenie, jak zapewnić dostęp do SOR-u, transport czy drogę do szpitala. Ten plan jest odnawiany co kilka lat i gotowy na moment, gdy nadejdzie katastrofa.
Kąpiel w lodowatej wodzie to ulubiony poranny rytuał Cate Blanchett. Jak mówi, pozwala jej zachować równowagę ps...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
W świetle niedawnych badań naukowych powiedzenie „złość piękności szkodzi” powinna zastąpić fraza „złość szkodzi...
Z badania opublikowanego na łamach „Journal of Alzheimer's Disease” wynika, że umiarkowane spożycie sera, gorzki...
Gościem najnowszego odcinka podcastu „Powiedz to kobiecie” jest Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Menstruacja to wciąż temat tabu, wokół którego narosło wiele mitów. Czy mózg kobiety działa w trakcie miesiączki...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas