Ile kroków dziennie trzeba robić, żeby być zdrowym? Zasada 10 tys. przestaje obowiązywać

Przez lata krążyło przekonanie, że aby cieszyć się zdrowiem i długowiecznością, należy codziennie wykonywać 10 000 kroków. Ten popularny slogan, który stał się mantrą entuzjastów aktywności fizycznej, ma jednak korzenie nie w nauce, a w strategii marketingowej japońskich producentów krokomierzy. Co na ten temat mówi współczesna nauka?

Publikacja: 31.01.2025 12:56

Każda dodatkowa aktywność przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zgonu.

Każda dodatkowa aktywność przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zgonu.

Foto: Adobe Stock

Z najnowszej metaanalizy przeprowadzonej przez zespół badaczy z University of Massachusetts Amherst pod kierownictwem Amandy Paluch wynika, że optymalna liczba kroków zależy od wieku. Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Lancet Public Health”, obejmowało dane niemal 50 000 osób z czterech kontynentów. Naukowcy przeanalizowali wyniki 15 różnych badań i wskazali zależności między liczbą kroków wykonywanych dziennie przez uczestników a ich ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Wyniki pokazały, że w przypadku osób powyżej 60 roku życia największe korzyści zdrowotne przynosi już 6 000 - 8 000 kroków dziennie. Dla młodszych dorosłych wartość ta wzrasta do 8 000 - 10 000 kroków. Co ważne – tempo marszu nie miało istotnego wpływu na długość życia. Badacze zwrócili uwagę, że każda dodatkowa aktywność, nawet poniżej tych progów, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zgonu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Zdrowie
Ewa Chodakowska tłumaczy współpracę z laboratoriami medycznymi: To mój największy kryzys
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Zdrowie
L4-shaming – nowe zjawisko dotyczące chorowania daje o sobie znać w młodym pokoleniu
Zdrowie
Dr n. med. Agnes Frankel: Skóra to taka sukienka na całe życie
Zdrowie
Jakie są normy cholesterolu we krwi? Aktualne wytyczne
Zdrowie
Naukowcy rzucają nowe światło na przybieranie na wadze kobiet w średnim wieku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama