Na początku w Barbie wierzyła tylko ona i nie ustała w dążeniu do stworzenia, jak się później okazało, jednej z najsłynniejszych zabawek wszech czasów. Dzięki niej – 75 lat później – Greta Gerwing, przeszła do historii jako pierwsza kobieta, której film zarobił miliard dolarów. W 17 dni.
Dzięki filmowi „Barbie”, jedna z najsłynniejszych zabawek świata po raz kolejny rewolucjonizuje świat popkultury, a jednocześnie reklamy. Określany jako nowy manifest feministyczny, blockbuster nie tylko bawi, ale wyszydza problemy współczesności. Influencerki fotografują się w różowych pudełkach dla lalek, gwiazdy zakładają różowe ubrania i dobierają do nich przesłodkie dodatki, a ceny Barbie vintage z lat 50. i 60. XX wieku skaczą z 49 do 350 euro za sztukę.
Cała moja filozofia polegała na tym, że dzięki lalce mała dziewczynka może być kim tylko chce
Ruth Handler urodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1916 roku jako dziesiąte dziecko żydowskich emigrantów z Polski. W wieku 16 lat poznała swojego męża, Eliota Handlera, z którym później rozkręcała biznes zabawkarski. Wraz z projektantem Haroldem Mattsonem założyli firmę Mattel, która w 2022 roku osiągnęła dochód 5,4 miliarda dolarów. Początki jednak nie były łatwe, zwłaszcza kiedy podczas II wojny światowej wojsko zarezerwowało plastik na swoje potrzeby i nie było w czego produkować zabawek. Przez jakiś czas, by się utrzymać, wyrabiali drewniane ramki. Ruth była świetnym marketingowcem i dość dobrze radziła sobie w branży „napakowanej testosteronem”. Ale projekt jej życia czekał na realizację siedem lat. Nie porzuciła go tylko dzięki niezłomnej wierze we własną intuicję i wyczucie biznesowe.
W latach 50. lalki przedstawiały głównie dzieci lub nastolatki. Nie było żadnych, które miałyby figury czy rysy twarzy dorosłych. Jednocześnie dziewczynki coraz chętniej bawiły się makietami lalek wyciętymi z papieru, którym można było zmieniać ubrania i dodatki. Niestety były one mało trwałe, a papierowe ubranka, zahaczane na niewielkie zakładki, spadały i wymuszały przerwy w zabawie. Łącząc te dwie obserwacje, Ruth Handler uznała, że lalka wzorowana na osobie dorosłej, którą można przebierać dowolną ilość razy, to to, czego potrzebują dziewczynki. Ale na początku wierzyła w to tylko ona.
Ruth Handler: „Nie rozpamiętuj tego, co się stało, bez względu na to, jak było źle. Znajdź coś innego do roboty. Znajdź coś, co możesz zrobić, aby pomóc innym”.