Amal Clooney - gwiazda wśród prawniczek

Pochodząca z Libanu Amal Clooney, żona George'a Clooneya, opisywana jest jako „genialny umysł prawniczy”, który zajmuje się sprawami o prawdziwym znaczeniu międzynarodowym.

Publikacja: 01.12.2023 15:14

Amal Clooney to nie tylko żona sławnego męża. Ma uprawnienia do wykonywania zawodu prawnika w Stanac

Amal Clooney to nie tylko żona sławnego męża. Ma uprawnienia do wykonywania zawodu prawnika w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Walii.

Foto: East News

Swojego przyszłego męża Amal Clooney poznała podczas pracy nad programem satelitarnym służącym do obserwacji zabójczych dronów wykorzystywanych podczas konfliktów zbrojnych w wielu krajach świata. 

Wiadomość, że 36-letnia prawniczka zajmująca się prawami człowieka Amal Alamuddin związała się z amerykańskim aktorem i zdobywcą Oscara, 52-letnim Georgem Clooney’em, zelektryzowała podbiła i Hollywood, i Bliski Wschód. Clooney był wtedy uważany za najbardziej pożądanego kawalera w Hollywood, a to, że został usidlony przez ich krajankę, choć mieszkającą w Londynie, zachwyciło wiele osób w Libanie.

„Nie ma powodu, dla którego prawnicy nie mogą być zabawni, a aktorki nie mogą być poważne”

Amal Alamuddin studiowała w St Hugh’s College w Oksfordzie. Ukończyła studia prawnicze na New York University of Law w 2011 roku. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym oraz prawach człowieka. Uczestniczyła w głośnych rozprawach reprezentując między innymi region Kambodży, oskarżanego o działania na korzyść reżimu Kaddafiego Abdallaha Al Senussiego, byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko, prezydenta Malediwów oraz twórcę WikiLeaks Juliana Assange’a. Pracowała także jako doradca ds. praw człowieka króla Bahrajnu. Prowadziła głośne sprawy dotyczące zbrodni przeciw ludzkości w Armenii i na Ukrainie, a także przemocy seksualnej wobec kobiet w Malawi i Kenii.

Amal Clonney - prawniczka

Ma uprawnienia do wykonywania zawodu prawnika w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Walii. Pracowała w prestiżowych kancelariach. Praktykowała także przed sądami międzynarodowymi w Hadze, w tym przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Ukończyła aplikację sędziowską w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w 2004 r. Następnie pracowała w Hadze, w Biurze Prokuratora Specjalnego Trybunału ONZ ds. Libanu oraz w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii. Opisywana jako „genialny umysł prawniczy”, który „zajmuje się sprawami o prawdziwym znaczeniu międzynarodowym”, zawsze znajduje się w rankingach czołowych adwokatów zajmujących się wspomnianymi wcześniej dziedzinami.

Reprezentuje ofiary masowych okrucieństw, w tym ludobójstwa i przemocy seksualnej, a także reprezentuje grupę irackich ofiar ze społeczności jezydzkiej domagających się odpowiedzialności za ludobójstwo i inne zbrodnie popełnione przez ISIS, w tym laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Nadię Murad. Jest adwokatką jezydów w sprawie, w której zarzuca się współudział francuskiej firmy Lafarge w zbrodniach przeciwko ludzkości. W 2021 r. była obrońcą ofiar w pierwszej sprawie, w której członek ISIS został skazany za ludobójstwo i skazany na dożywocie.

Amal Clooney regularnie reprezentuje prześladowanych dziennikarzy, a obecnie kieruje międzynarodowym zespołem doradców działających na rzecz filipińskiej dziennikarki i dyrektor generalnej filipińskiego serwisu informacyjnego Rappler, Marii Ressy. Ressie, również uhonorowanej Pokojową Nagrodą Nobla, postawiono szereg zarzutów, które mogą skutkować karą około 100 lat więzienia. Clooney była też obrończynią dwóch dziennikarzy agencji Reuters z Birmy. Wa Lone i Kyaw Soe Oo zostali skazani przez rząd na siedem lat więzienia za doniesienia o zbrodniach popełnionych przez siły birmańskie przeciwko Rohingom. Wypuszczono ich na wolność w maju 2019 r.

Uczy też nowe pokolenia prawników. Jest gościnnym wykładowcą i członkiem Instytutu Praw Człowieka w Columbia Law School, prowadziła także wykłady dla studentów międzynarodowego prawa karnego w SOAS School of Law w Londynie, The New School w Nowym Jorku, Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego i Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill.

„Moje imię oznacza po arabsku ‘nadzieja’ i urodziłam się, gdy w Libanie trwała wojna”

Amal Alamuddin urodziła się w Bejrucie. Nadano jej imię znaczące w języku arabskim nadzieję, bo w jej ojczyźnie trwała wówczas wojna domowa. Ma troje rodzeństwa: siostrę Talę i dwóch przyrodnich braci z pierwszego małżeństwa ojca. Wraz z rodziną wyjechali do Wielkiej Brytanii, kiedy miała dwa lata. Osiedlili się w angielskiej wsi Gerrards Cross w hrabstwie Buckinghamshire.

Jej matka Baria urodziła się w rodzinie muzułmanów sunnickich w Trypolisie w północnym Libanie. Była dziennikarką polityczną i korespondentką zagraniczną gazety „Al-Hayat” z Arabii Saudyjskiej. Jest założycielką firmy public relations International Communication Experts. Ojciec, Ramzi Alamuddin, jest libańskim druzem z wioski Baakline, należącej do dynastii Alam al-Din. Uzyskał tytuł MBA na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie i wrócił do Libanu w 1991 r., po zakończeniu wojny. Małżeństwo Amal z Georgem Clooneyem mogło dojść do skutku dzięki temu, że kobieta pochodzi z rodziny muzułmańskiej o niezbyt surowych zasadach religijnych.

Czytaj więcej

Letycja – w czym tkwi siła królowej Hiszpanii

Amal Clooney - żona i działaczka społeczna

Poznali się w lipcu 2013 roku, zaręczyli w kwietniu 2014, a we wrześniu tego samego roku wzięli ślub. Amal i George pobrali się w ratuszu w Wenecji. Kilka tygodni później ogłoszono, że Clooneyowie kupili rezydencję położoną na wyspie na Tamizie w Sonning Eye w Anglii za około 10 milionów funtów. W czerwcu 2017 roku na świat przyszły ich dzieci – bliźnięta Ella i Alexander.

Innym „dzieckiem” tej słynnej pary jest Clooney Foundation for Justice, która działa w ponad 40 krajach. Organizacja gromadzi dowody masowych naruszeń praw człowieka, zapewnia ofiarom bezpłatną pomoc prawną i działa na rzecz pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności. Jej najnowsza inicjatywa, „Waging Justice for Women”, wykorzystuje spory sądowe do zreformowania dyskryminujących przepisów i zwiększenia odpowiedzialności za molestowanie ze względu na płeć. Słynne małżeństwo wspiera także studentów, opłacając ich edukację, przyznaje dotacje organizacjom walczącym z grupami ekstremistycznymi w Ameryce, zwalczającym przemoc w szkole, zajmuje się dziećmi-migrantami oddzielonymi od rodzin na granicy amerykańsko-meksykańskiej oraz pomaga osobom dotkniętym eksplozją w Bejrucie w 2020 r. W czasie pandemii fundacja przekazała milion dolarów na pomoc humanitarną związaną ze skutkami koronawirusa. W 2022 r. Amal Clooney wraz z Michelle Obamą i Melindą French Gates uruchomiły kampanię „Get Her There”, której celem jest edukacja i wzmacnianie pozycji nastoletnich kobiet na całym świecie tak, by mogły wykorzystywać swój cały potencjał.

Amal Clooney rzadko pojawia się publicznie w celach niezwiązanych ze swoją działalnością zawodową lub charytatywną. Włada trzema językami: angielskim, arabskim i francuskim. Jest chwalona za swój nienaganny styl, zawsze zgodny z najnowszymi trendami i dostosowany do okazji. W 2023 roku została umieszczona na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata według stacji BBC.

Swojego przyszłego męża Amal Clooney poznała podczas pracy nad programem satelitarnym służącym do obserwacji zabójczych dronów wykorzystywanych podczas konfliktów zbrojnych w wielu krajach świata. 

Wiadomość, że 36-letnia prawniczka zajmująca się prawami człowieka Amal Alamuddin związała się z amerykańskim aktorem i zdobywcą Oscara, 52-letnim Georgem Clooney’em, zelektryzowała podbiła i Hollywood, i Bliski Wschód. Clooney był wtedy uważany za najbardziej pożądanego kawalera w Hollywood, a to, że został usidlony przez ich krajankę, choć mieszkającą w Londynie, zachwyciło wiele osób w Libanie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Jak Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga pomaga wojennym ofiarom przemocy seksualnej?
Jej historia
Cindy Crawford o sobie: Nie lubię określenia „byłam modelką”
Jej historia
Eva Herzigová przekonuje: Z wiekiem stajesz się potężniejsza
Jej historia
Urodzona w więzieniu przyszła pani mecenas: kto jej pomógł w drodze na Harvard?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Jej historia
Życie Księżniczki Stefanii z Monako to gotowy materiał na film: melodramat z happy endem?