Brigitte Macron – pierwsza dama Francji zagra w popularnym serialu

Pierwsza dama Francji niebawem pojawi się w kolejnej serii popularnego serialu „Emily w Paryżu”. Powstaje też sześcioodcinkowy dokument pokazujący jej drogę z Amiens - gdzie poznała męża, będąc jego nauczycielką - do Pałacu Elizejskiego.

Publikacja: 05.05.2024 16:30

Brigitte Macron w kwietniu skończyła 71 lat.

Brigitte Macron w kwietniu skończyła 71 lat.

Foto: PAP

Brigitte Macron coraz częściej pojawia się na pokazach mody i coraz chętniej udziela w mediach społecznościowych.

Media komentują jej nowy odcień włosów (beżowy blond z ciepłymi refleksami), kreacje na pokazach Paris Fashion Week (granatowy płaszcz ze srebrnym kołnierzykiem Louis Vuitton, który miała na sobie w dniu wyboru męża na prezydenta w maju 2017 r.) oraz to, w czym wybiera się na kolacje z przyjaciółmi, najczęściej rodziną Arnault, do której należy luksusowy koncern LVMH. Zdarza się, że relacje z tych spotkań zamieszczane są w mediach społecznościowych, ostatnio filmik z Brigitte Macron i Hélène Mercier Arnault opublikowała piosenkarka Aya Nakamura.

„Nie czuję się ani pierwszą, ani ostatnią, ani damą. Jestem Brigitte Macron!”

Scenarzyści Bénédicte Charles i Olivier Pouponneau postawili sobie za cel odtworzenie „romantycznej trajektorii francuskiej pierwszej damy” – wyjaśnia wytwórnia Gaumont w notatce prasowej. W sześciu 45-minutowych odcinkach planują powrócić do jej życia jako nauczycielki języka francuskiego w liceum w Amiens, spotkania z Emmanuelem Macronem, gdy był jej uczniem, ewolucji ich historii i zamieszkania w pałacu prezydenckim. Produkcja jest na etapie castingów.

Natomiast pierwsza część czwartego sezonu serialu „Emily w Paryżu”, w którym Brigitte Macron zagra siebie samą, będzie miała premierę 15 sierpnia, druga - 12 września.
„Pani prezydent”, jak ją nazywają Francuzi, w kwietniu skończyła 71 lat. Przez wiele lat Brigitte Macron postrzegana była głównie jako starsza od prezydenta Francji o 24 lata jego była nauczycielka. Żartów i memów na temat różnicy ich wieku powstała niezliczona ilość. Komicy prześcigają się w komentowaniu życia prywatnego państwa Macron pod tym kątem. Podczas wizyty w liceum w Dijon para prezydencka usłyszała krzyki nastolatków: „Brigitte, wiek nie ma znaczenia, wyjdziesz za nas?”

Czytaj więcej

Księżniczka Charlotte kończy 9 lat. Zdjęcie jubilatki zrobione przez Kate budzi emocje

Emmanuel Macron zawsze stoi murem za żoną. „Żarty na temat wieku mniej ją bolały, w przeciwieństwie do męża, który zawsze jest wściekły na komików France Inter, do tego stopnia, że przez pięć lat bojkotował najchętniej słuchaną stację radiową w kraju” – pisał „Paris Match”. Politykowi nie spodobało się, że były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, w 2019 podczas jednej z debat publicznych postanowił porównać związek prezydenta Francji ze swoim – z młodszą o 27 lat Michelle. „Powiedział bardzo obraźliwe rzeczy o mojej żonie. Mam wielki szacunek do Brazylijczyków i mogę mieć tylko nadzieję, że wkrótce będą mieli godnego siebie prezydenta” – skwitował Macron.

Brigitte Macron niejednokrotnie udowodniła, że ma dystans do żartów na swój temat. Zapytana, czy planowana jest wizyta Beyoncé w Pałacu Elizejskim odparła, że nawet jeśli, to nie zostawi Beyoncé samej z mężem. „Jest zbyt piękna” – uściśliła z uśmiechem. Cierpliwie odpowiada na pytania, co zrobi, żeby „zatrzymać przy sobie” męża: „Jesteśmy razem szczęśliwi, musimy być razem. Jedyną nietypową rzeczą w naszej parze jest różnica wieku. Jesteśmy rodziną, jak każda inna."

„Ta miłość to prosta historia”

Urodziła się 13 kwietnia 1953 roku w Amiens. Jest jedną z sześciorga dzieci w rodzinie Trogneux, prowadzącej od pięciu pokoleń manufakturę czekolady, założoną w 1872 roku. Brigitte zdobyła tytuł magistra sztuki oraz kwalifikacje do nauczania języka francuskiego i literatury w szkole średniej. Karierę zawodową rozpoczęła w Paryżu, a następnie wykładała w Collège Lucie Berger w Strasburgu. Wróciła do rodzinnego miasta w 1991 roku, gdzie uczyła języka francuskiego i łaciny w Lycée La Providence. Ze swoim pierwszym mężem, bankierem André-Louisem Auzièrem, ma troje dzieci: Sébastiena (rocznik 1975), Laurence (1977) i Tiphaine (1984 r.) oraz siedmioro wnucząt. Emmanuela Macrona poznała na warsztatach teatralnych, które prowadziła w Lycée La Providence w Amiens, uczęszczała na nie również jej starsza córka. Nauczycielkę i ucznia połączyła miłość,  wspomina ją jako „często tajną, często ukrytą, przez wielu źle rozumianą”.

Pobrali się w Le Touquet na Opalowym Wybrzeżu w październiku 2007 r., gdzie mają swoją willę przy plaży, pozwalającą na odpoczynek od zgiełku Paryża. Do stolicy przeprowadzili się w tym samym roku. Pani Macron dołączyła do grona pedagogicznego prywatnego liceum Saint-Louis de Gonzague, pan Macron został inspektorem finansowym, zanim dołączył do świata polityki u boku François Hollande'a. W 2015 roku oboje poświęcili się karierze publicznej przyszłego prezydenta. Podczas kampanii prezydenckiej Brigitte Macron była zawsze obecna u boku męża, który liczy się z jej zdaniem. Systematycznie dziękował żonie za wsparcie w swoich przemówieniach. Od 2017 roku para mieszka w Pałacu Elizejskim.

Czytaj więcej

Księżna Charlene z Monako po długiej nieobecności wraca do życia publicznego

Kilka miesięcy po elekcji Emmanuela Macrona została we Francji wdrożona „karta przejrzystości dotycząca statusu małżonka głowy państwa”, zgodnie z którą małżonek głowy państwa ma określone role, jak reprezentowanie Francji u boku szefa państwa, odpowiadanie na prośby i wnioski Francuzów oraz wspieranie patronatem różnych wydarzeń. Ogłoszono również, że nie będzie pobierać z tego tytułu wynagrodzenia. Zaraz po tym, jak została pierwszą damą, Brigitte Macron zaczęła otrzymywać obszerną korespondencję od obywateli. Postanowiła oprzeć swoją pracę i zobowiązania na wnioskach w niej zawartych, poświęcając szczególną uwagę lepszej integracji osób z niepełnosprawnościami, ochronie dzieci i walce ze znęcaniem się w szkole.

Zainicjowała projekt LIVE (L’Institut des Vocations pour l’Emploi), wspierający i szkolący młodych dorosłych w wieku powyżej 25 lat, którzy nie pracują ani się nie uczą. Dzięki niemu po dłuższej przerwie w zatrudnieniu mają możliwości odkrycia swojego powołania, opracowania projektu zawodowego i dostępu do pracy etatowej, przedsiębiorczości czy szkoleń. W działaniach tych Brigitte Macron pomaga oczywiście grupa LVMH. W czerwcu 2019 r. pierwsza dama została wybrana na przewodniczącą Fundacji Szpitale Paryża-Szpitale Francji, która działa na rzecz poprawy codziennego życia pacjentów, opiekunów i personelu medycznego. Udziela się charytatywnie i społecznie.

Podczas pierwszej kadencji męża niechętnie pojawiała się w mediach. W sierpniu 2017 roku udzieliła jedynego wywiadu magazynowi ELLE, jej zdjęcie pojawiło się też na okładce. W tym długim wywiadzie opowiadała o swojej nowej roli, misjach pierwszej damy, relacjach z rodziną oraz o wnukach. „Ta miłość to prosta historia” – podsumowała. Od 2022 roku z większą śmiałością pojawia się między innymi w studiach telewizyjnych. Za jedno nigdy nie usłyszała słowa krytyki – za nienaganny, elegancki styl zwany po prostu „stylem Brigitte Macron”.

Źródła:

vanityfair.fr

madame.lefigaro.fr

contrepoints.org

femmeactuelle.fr

vogue.com

elysee.fr

Brigitte Macron coraz częściej pojawia się na pokazach mody i coraz chętniej udziela w mediach społecznościowych.

Media komentują jej nowy odcień włosów (beżowy blond z ciepłymi refleksami), kreacje na pokazach Paris Fashion Week (granatowy płaszcz ze srebrnym kołnierzykiem Louis Vuitton, który miała na sobie w dniu wyboru męża na prezydenta w maju 2017 r.) oraz to, w czym wybiera się na kolacje z przyjaciółmi, najczęściej rodziną Arnault, do której należy luksusowy koncern LVMH. Zdarza się, że relacje z tych spotkań zamieszczane są w mediach społecznościowych, ostatnio filmik z Brigitte Macron i Hélène Mercier Arnault opublikowała piosenkarka Aya Nakamura.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Bohaterskie bliźniaczki nagrodzone przez króla. Poradziły sobie z atakiem krokodyla
Jej historia
Ponad 200 uczelni w zasięgu ambitnej 18-latki. Którą wybierze?
Jej historia
Nowy rozdział w życiu Melindy French Gates: dlaczego odchodzi z fundacji?
Jej historia
Brooke Shields wkracza w świat biznesu. Czym zajmie się od czerwca?
Jej historia
Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria obejmie kiedyś tron, ale bez aprobaty ojca. W czym tkwi problem?