Ponad 200 uczelni w zasięgu ambitnej 18-latki. Którą wybierze?

Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Madison Crowell dostała się na 231 uczelni, gromadząc rekordową kwotę na dalszą edukację. Jak tego dokonała i jakie dalsze decyzje zamierza podjąć w kwestii wyboru studiów?

Publikacja: 16.05.2024 11:59

Choć uczelnie w Stanach Zjednoczonych stoją przed 18-latką otworem, ona już dokonała wyboru, stawiaj

Choć uczelnie w Stanach Zjednoczonych stoją przed 18-latką otworem, ona już dokonała wyboru, stawiając na High Point University w Północnej Karolinie.

Foto: Adobe Stock

Najlepiej wykształcona Polka, dr Dorota Monika Zwierzyńska-Symonajc, ukończyła 28 kierunków studiów i zdobyła 10 tytułów magistra, ustanawiając tym samym rekord Polski. Potrzeba pogłębiania wiedzy w kolejnych dziedzinach sprawia, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i deklaruje chęć pobierania dalszych nauk. Tymczasem 18-letnia Madison Crowell z Hinesville w stanie Georgia ma szansę na równie spektakularną karierę naukową, otrzymując potwierdzenie przyjęcia na 231 uniwersytetów. Który z nich wybierze i skąd potrzeba ubiegania się o miejsce na tak wielu uczelniach?

Każda uczelnia jest w naszym zasięgu

O tym, że pragnie zdobyć wyższe wykształcenie, Madison Crowell wiedziała od dziecka. Tej jesieni będzie miała możliwość zrealizowania swojego planu, wybierając jedną z ponad dwustu uczeni, które pozytywnie rozpatrzyły jej kandydaturę i pragną przyjąć ją do grona swoich studentów. Oprócz tak spektakularnego wyniku rekrutacji, nastolatka dokonała kolejnego przełomu, gromadząc na poczet swojej edukacji rekordową kwotę 14 milionów dolarów za sprawą przyznanych jej stypendiów.

W wywiadzie dla „ABC News” przyszła studentka wyznała, że jednym z celów przyświecających jej w trakcie procesów rekrutacji było udowodnienie swoim rówieśnikom, że przy odrobinie chęci mogą ubiegać się o miejsce na dowolnie wybranej przez siebie uczelni. – Pochodzę z niezbyt zamożnej dzielnicy w stanie Georgia i chciałam pokazać dzieciakom podobnym do mnie, że nie muszą ograniczać się jedynie do uczelni zlokalizowanych w najbliższej okolicy: Georgia Southern University czy Savannah Technical College. Mogą brać pod uwagę studia na uczelniach oddalonych od miejsca zamieszkania, choćby University of Alabama czy University of Colorado. Nie należy wmawiać sobie, że takie uczelnie są poza naszym zasięgiem, bo mój przykład pokazuje, że również i my mamy do nich dostęp – wyjaśnia w cytowanej rozmowie.

Czytaj więcej

Dorota Monika Zwierzyńska-Symonajc najlepiej wykształconą Polką. Ukończyła 28 kierunków studiów i dalej się uczy

Znam uczucie odrzucenia

Do roli studentki Madison przygotowywała się w towarzystwie rodziców. Już w czasach szkolnych zabierali ją na wycieczki objazdowe po kraju, w celu poznania najbardziej atrakcyjnych uczelni znajdujących się poza najbliższą okolicą. Ona sama od lat wiedziała w jakim kierunku pragnie się kształcić, stawiając na medycynę i planując dalszą karierę w tej właśnie dziedzinie.

Choć odzew na jej podania jest imponujący, nastolatka przyznaje, że zna również uczucie odrzucenia, ponieważ nie każda z uczelni, do których aplikowała, zgodziła się przyjąć ją do grona swoich studentów. – Wiem, co to znaczy otrzymać odmowę ze strony władz wymarzonej szkoły i mieć świadomość, że w kolejnych latach nie będzie już możliwości ubiegania się o miejsce w tej placówce – wyjaśnia, zdradzając, że kilka topowych uczelni odrzuciło jej kandydaturę.

Trzy rady

Kilka dni przed opuszczeniem murów obecnego liceum, Liberty County High School, przyszła studentka dzieli się w rozmowie z „ABC News” kilkoma radami dla swoich rówieśników, którzy wkrótce staną przed podobnym wyborem co ona. – Przede wszystkim: stawiaj siebie na pierwszym miejscu. Nie pozwól, aby proces rekrutacji zajmował zbyt dużo twojego czasu i energii. Dbaj o to, by znaleźć przestrzeń na spotkania z przyjaciółmi, zabawę z psem czy jakiekolwiek inne czynności, które sprawiają tobie przyjemność. Tym sposobem unikniesz wypalenia – wyjaśnia. – Drugą radą jest dobra organizacja czasu. Nie chcę narzucać swojej, ponieważ każdy działa we własnym rytmie. I po trzecie, najważniejsze, zachowaj optymizm. Niezależnie od przebiegu całego procesu, należy wierzyć w jego powodzenie – dodaje przyszła studentka.

Choć uczelnie w Stanach Zjednoczonych stoją przed 18-latką otworem, ona już dokonała wyboru, stawiając na High Point University w Północnej Karolinie. Decyzję ogłosiła podczas uroczystości w swoim liceum, oficjalnie podając nazwę uczelni i otrzymując owacje ze strony tłumnie zgromadzonych uczniów i nauczycieli. W ramach powitania jej w gronie studentów, zadbano o to, by Madison już teraz otrzymała spersonalizowane miejsce na tamtejszym parkingu, opatrzone tablicą z napisem: „Miejsce zarezerwowane dla gościa specjalnego: Maddie Crowell, Georgia”. Ciepłe słowa powitania przekazał też rektor uczelni, Dr. Nido Qubein. – Witamy w naszej rodzinie. Jestem przekonany, że dokonasz rzeczy niezwykłych i zamierzamy cię w tym wspierać, kibicować tobie i wspólnie świętować twoje zwycięstwo – powiedział, nie kryjąc entuzjazmu, w rozmowie z „ABC News”.

Czytaj więcej

Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni

Jestem taka jak wy

O osiągnięciu ambitnej nastolatki piszą najbardziej poczytne magazyny i serwisy na świecie. Tymczasem ona skromnie podkreśla, że jest po prostu studentką realizującą swoje plany. – Jestem taka jak wy, traktujcie mnie jak swoją koleżankę. Będę przechodzić przez te same etapy edukacji co inni studenci. Chciałam jedynie podkreślić, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli czegoś bardzo pragniesz, możesz to osiągnąć – dodaje.

Jej przykład pokazuje, że determinacja w dążeniu do celu, ale i solidny plan oraz konsekwentne jego przestrzeganie mogą doprowadzić do zaskakujących efektów. Mając tak imponujące doświadczenie w procesach rekrutacyjnych, być może 18-laka pokusi się o kolejne studia w przyszłości. Dr Dorota Monika Zwierzyńska-Symonajc udowadnia, że wiedzę można zdobywać bez końca, a tytuły naukowe liczyć w dziesiątkach.

Źródła:
https://abcnews.go.com/
https://www.bbc.com/

Najlepiej wykształcona Polka, dr Dorota Monika Zwierzyńska-Symonajc, ukończyła 28 kierunków studiów i zdobyła 10 tytułów magistra, ustanawiając tym samym rekord Polski. Potrzeba pogłębiania wiedzy w kolejnych dziedzinach sprawia, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i deklaruje chęć pobierania dalszych nauk. Tymczasem 18-letnia Madison Crowell z Hinesville w stanie Georgia ma szansę na równie spektakularną karierę naukową, otrzymując potwierdzenie przyjęcia na 231 uniwersytetów. Który z nich wybierze i skąd potrzeba ubiegania się o miejsce na tak wielu uczelniach?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Bohaterskie bliźniaczki nagrodzone przez króla. Poradziły sobie z atakiem krokodyla
Jej historia
Nowy rozdział w życiu Melindy French Gates: dlaczego odchodzi z fundacji?
Jej historia
Brooke Shields wkracza w świat biznesu. Czym zajmie się od czerwca?
Jej historia
Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria obejmie kiedyś tron, ale bez aprobaty ojca. W czym tkwi problem?
Jej historia
32 lata temu zaginęła Wanda Rutkiewicz. "Twarda, ale życzliwa Zosia Samosia"