Islandia wybrała prezydenta: kolejna kobieta na czele państwa

Nie tylko Meksyk w wyborach prezydenckich postawił na kobietę. Również mieszkańcy Islandii zdecydowali, że na czele ich państwa stanie pani prezydent. Kiedy Halla Tómasdóttir obejmie stanowisko i kogo pokonała w drodze do zwycięstwa?

Publikacja: 07.06.2024 11:20

Halla Tómasdóttir będzie siódmym prezydentem Islandii, w której wybory odbywają się od 1944 roku.

Halla Tómasdóttir będzie siódmym prezydentem Islandii, w której wybory odbywają się od 1944 roku.

Foto: AFP

– Zagłosujmy dziś sercem i dokonajmy historycznego wyboru! – tak kandydująca na urząd prezydenta Islandii Halla Tómasdóttir zachęcała mieszkańców swojego kraju do wzięcia udziału w wyborach 1 czerwca. Opłaciło się: 55-latka 10-procentową przewagą głosów pokonała dwie rywalki: byłą premier Katrin Jakobsdottir, która zdobyła 25,2 proc. głosów, oraz Hallę Hrund Logadottir – zdobywczynię 15,5 proc. głosów. Jakie czynniki przemówiły za wynikiem i czym zajmuje się na co dzień przyszła pani prezydent?

Drugie podejście

Halla Tómasdóttir, która oficjalnie obejmie stanowisko 1 sierpnia, przystąpiła do kampanii jako osoba spoza ugrupowań politycznych, chętna do dyskusji na tematy związane z wpływem mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych osób, turystyką w Islandii oraz rolą sztucznej inteligencji w nowoczesnym zarządzaniu firmami.

Tómasdóttir zastąpi obecnego prezydenta Guðni Thorlacius Jóhannessona, który po dwóch kadencjach rozpoczętych w 2016 roku zrezygnował z udziału w wyborach, ogłaszając swoją decyzję podczas orędzia noworocznego w styczniu bieżącego roku. Przyszła pani prezydent już osiem lat temu ubiegała się o stanowisko głowy państwa, zdobywając wówczas 27.9 proc. głosów.

Businesswoman, mówczyni i wykładowczyni

Przedsiębiorczyni zyskała popularność w Islandii za sprawą swojej działalności biznesowej. Firma Auður Capital, którą w 2007 roku założyła razem z Kristín Pétursdóttir, ma na celu wspieranie kobiet w realizacji ich ambicji zawodowych w sferze finansowej. Jako jedna z niewielu instytucji w kraju, firma wyszła cało z kryzysu finansowego, który dotknął Islandię w 2008 roku. Doświadczenia wyniesione z trudnych czasów zainspirowały Tómasdóttir do udziału w grupie Mauraþúfan, której działania skupiały się wypracowaniu sposobów walki i zapobiegania kolejnym kryzysom w Islandii.

Przez ostatnie sześć lat businesswoman pełniła funkcję dyrektora generalnego firmy B Team, współpracując ze światowymi liderami zarówno z obszaru korporacyjnego, jak i z organizacji pozarządowych opowiadających się za przejrzystością w biznesie, ze szczególnym naciskiem na etykę zawodową, zrównoważony rozwój i równość płci. Jako międzynarodowy mówca, przyszła prezydent Islandii czterokrotnie występowała na scenie TED i prowadziła wykłady dla największych światowych firm.

Mąż i dwoje dzieci

Urodzona w islandzkim mieście Kópavogur, po ukończeniu studiów w zakresie biznesu i ekonomii, na 10 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobywała pierwsze doświadczenia zawodowe w popularnych na całym świecie firmach produkujących słodkie przekąski oraz napoje gazowane. Po powrocie do kraju dołączyła do grupy, która tworzyła prywatny Uniwersytet w Reykjavíku działający jako spółka non-profit. W ramach aktywności na uczelni zainicjowała projekt „Auður í krafti kvenna” mający na celu wspieranie kobiet w ich rozwoju zawodowym.

Prywatnie związana jest z przedsiębiorcą Björnem Skúlasonem, który w ramach własnej działalności zajmuje się sprzedażą suplementów zdrowotnych. Dorosłe dzieci małżonków studiują na uniwersytecie w Nowym Jorku – syn Tómas Bjartur – biznes, a córka Auður Ína – psychologię. Dwie siostry przyszłej pani prezydent są nauczycielkami przedszkolnymi.

Czytaj więcej

Claudia Sheinbaum nową prezydent Meksyku: Nie zawiodę was!

Islandia na szczycie rankingu WEF

Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum) Global Gender Gap Report 2023 Islandia jest krajem o największej równości płci na świecie. Norwegia, Finlandia, Nowa Zelandia i Szwecja pojawiają się na liście w następnej kolejności, zamykając pierwszą piątkę. Dla porównania, Polska plasuje się na 60. pozycji, tuż za Brazylią, Panamą i Bangladeszem. Listę zamykają Algieria, Czad i Afganistan, znajdujące się odpowiednio na pozycjach 144., 145. i 146.

Halla Tómasdóttir będzie siódmym prezydentem kraju, w którym wybory odbywają się od 1944 roku. Wśród sześciu poprzedników funkcję tę raz pełniła kobieta, Vigdís Finnbogadóttir, sprawując urząd przez cztery kadencje w latach 1980-1996 i będąc jednocześnie pierwszą w historii świata kobietą wybraną na stanowisko głowy państwa w demokratycznych wyborach.

Wprawdzie Halla Tómasdóttir nie jest w tej kwestii pionierką, to jednak wyzwanie dla mieszkańców Islandii stanowi znalezienie odpowiedniego określenia na męża przyszłej pani prezydent, jako że poprzedniczka w trakcie sprawowania urzędu była wdową. Dyskusje rozpoczęły się już dzień po ogłoszeniu wyników wyborów, a wśród propozycji znajdują się: pierwszy małżonek (isl. Forsetamaki), pierwszy gentleman (isl. Forsetaherra), prezydencki mąż (isl. Forsetabóndi) lub prezydencki partner (isl. Forsetamaður). Decyzja może nie być łatwa, jednak do 1 sierpnia pozostało jeszcze kilka tygodni, a mieszkańcy Islandii już niejednokrotnie udowodnili, że z wyborami radzą sobie bez zarzutu.

Źródła:
https://www.reuters.com/
https://www.hallatomasdottir.is/
https://www.weforum.org/

– Zagłosujmy dziś sercem i dokonajmy historycznego wyboru! – tak kandydująca na urząd prezydenta Islandii Halla Tómasdóttir zachęcała mieszkańców swojego kraju do wzięcia udziału w wyborach 1 czerwca. Opłaciło się: 55-latka 10-procentową przewagą głosów pokonała dwie rywalki: byłą premier Katrin Jakobsdottir, która zdobyła 25,2 proc. głosów, oraz Hallę Hrund Logadottir – zdobywczynię 15,5 proc. głosów. Jakie czynniki przemówiły za wynikiem i czym zajmuje się na co dzień przyszła pani prezydent?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
20-letnia córka znanej polskiej pary wystawiła w Mediolanie sztukę swojego autorstwa
Jej historia
Charlotte Casiraghi nie nosi szlacheckich tytułów. Podkreśla, że nie jest księżniczką
Jej historia
Córka Angeliny Jolie odebrała z nią ważną nagrodę. Trema mocno dała jej się w znaki
Jej historia
Księżna Kate pojawiła się na paradzie Trooping the Colour. Kulisy uroczystości
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Jej historia
Ukończyła liceum w wieku 99 lat. Ma zamiar kontynuować naukę?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży