Melanie Perkins to australijska przedsiębiorczyni, która zapisała się na kartach historii jako jedna z najmłodszych kobiet na stanowisku dyrektora generalnego w start-upie technologicznym, którego wartość przekroczyła miliard dolarów australijskich. W maju 2021 roku znalazła się w gronie najzamożniejszych kobiet w Australii, natomiast w 2023 uplasowała się na 89 pozycji w rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu „Forbes”. Ponadto zajęła 92 miejsce w zestawieniu Najbardziej Wpływowych Kobiet przygotowanym przez magazyn „Fortune”.
Dzieciństwo Melanie Perkins
Córka nauczycielki oraz inżyniera urodziła się w 1987 roku w Perth w Zachodniej Australii. Uczęszczała do Sacred Heart College – szkoły średniej. W liceum jej marzeniem i celem była kariera profesjonalnej łyżwiarki figurowej. W związku z tym na treningi regularnie wstawała o 4:30 rano. Wraz z wiekiem zmieniły się jej marzenia, jednak zaparcie w dążeniu do celu nadal z nią pozostało.
Już w wieku 14 lat założyła swój pierwszy biznes – sprzedawała ręcznie robione szaliki w sklepach i na targach. To właśnie to doświadczenie rozwinęło w niej zamiłowanie do prowadzenia własnego biznesu. W wywiadzie dla magazynu „Entrepreneur” powiedziała: „Nigdy nie zapomniałam wolności i ekscytacji, które wiązały się z budowaniem własnego biznesu. To właśnie była jedna z głównych motywacji, która skłoniła mnie do stworzenia projektu, znanego później jako Canva”.
Czytaj więcej
Przez pierwsze 3–4 lata działaliśmy właściwie na granicy zera. Dzisiaj spółka jest rentowna, zyski wahają się od 500 tysięcy do półtora miliona złotych rocznie – mówi Joanna Trepka, twórczyni marki L37, produkującej buty i torebki.
Początki Melanie Perkins w biznesie
Po ukończeniu szkoły średniej Perkins rozpoczęła studia na Uniwersytecie Zachodniej Australii. Kształciła się w dziedzinach takich jak komunikacja, psychologia i handel. W czasie studiów udzielała korepetycji studentom uczącym się projektowania graficznego. Wtedy dostrzegła, że złożone programy graficzne, jak na przykład Adobe Photoshop, stanowią duże wyzwanie dla studentów. Opanowanie podstawowych funkcji zajmowało im czasami nawet kilka miesięcy. Melanie Perkins dostrzegła wtedy lukę na rynku, a tym samym okazję, z której nie zawahała się skorzystać. W wieku 19 lat zrezygnowała ze studiów, aby wspólnie z przyszłym mężem Cliffem Obrechtem rozpocząć nowy biznes. W 2007 ich wspólna praca zaowocowała powstaniem firmy Fusion Books – internetowego systemu dla szkół do projektowania roczników szkolnych. Obecnie Fusion Books jest największym wydawcą roczników, nie tylko w Australii, ale również we Francji oraz Nowej Zelandii.