Australijka zbiła fortunę na darmowym produkcie. Jak tego dokonała?

Melanie Perkins, założycielka firmy Canva, jest obecnie jedną z najbogatszych kobiet w Australii. Aby stworzyć biznes warty dziś 26 miliardów dolarów, musiała pokonać wiele przeszkód.

Publikacja: 02.12.2024 15:22

Głównym celem Melanie Perkins było stworzenie taniej oraz prostej w obsłudze platformy do tworzenia

Głównym celem Melanie Perkins było stworzenie taniej oraz prostej w obsłudze platformy do tworzenia projektów graficznych.

Foto: Adobe Stock

Melanie Perkins to australijska przedsiębiorczyni, która zapisała się na kartach historii jako jedna z najmłodszych kobiet na stanowisku dyrektora generalnego w start-upie technologicznym, którego wartość przekroczyła miliard dolarów australijskich. W maju 2021 roku znalazła się w gronie najzamożniejszych kobiet w Australii, natomiast w 2023 uplasowała się na 89 pozycji w rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu „Forbes”. Ponadto zajęła 92 miejsce w zestawieniu Najbardziej Wpływowych Kobiet przygotowanym przez magazyn „Fortune”.

Dzieciństwo Melanie Perkins 

Córka nauczycielki oraz inżyniera urodziła się w 1987 roku w Perth w Zachodniej Australii. Uczęszczała do Sacred Heart College – szkoły średniej. W liceum jej marzeniem i celem była kariera profesjonalnej łyżwiarki figurowej. W związku z tym na treningi regularnie wstawała o 4:30 rano. Wraz z wiekiem zmieniły się jej marzenia, jednak zaparcie w dążeniu do celu nadal z nią pozostało.

Już w wieku 14 lat założyła swój pierwszy biznes – sprzedawała ręcznie robione szaliki w sklepach i na targach. To właśnie to doświadczenie rozwinęło w niej zamiłowanie do prowadzenia własnego biznesu. W wywiadzie dla magazynu „Entrepreneur” powiedziała: „Nigdy nie zapomniałam wolności i ekscytacji, które wiązały się z budowaniem własnego biznesu. To właśnie była jedna z głównych motywacji, która skłoniła mnie do stworzenia projektu, znanego później jako Canva”.

Czytaj więcej

Joanna Trepka, twórczyni marki L37: Koszty biznesowych błędów wzięli na siebie moi rodzice

Początki Melanie Perkins w biznesie

Po ukończeniu szkoły średniej Perkins rozpoczęła studia na Uniwersytecie Zachodniej Australii. Kształciła się w dziedzinach takich jak komunikacja, psychologia i handel. W czasie studiów udzielała korepetycji studentom uczącym się projektowania graficznego. Wtedy dostrzegła, że złożone programy graficzne, jak na przykład Adobe Photoshop, stanowią duże wyzwanie dla studentów. Opanowanie podstawowych funkcji zajmowało im czasami nawet kilka miesięcy. Melanie Perkins dostrzegła wtedy lukę na rynku, a tym samym okazję, z której nie zawahała się skorzystać. W wieku 19 lat zrezygnowała ze studiów, aby wspólnie z przyszłym mężem Cliffem Obrechtem rozpocząć nowy biznes. W 2007 ich wspólna praca zaowocowała powstaniem firmy Fusion Books – internetowego systemu dla szkół do projektowania roczników szkolnych. Obecnie Fusion Books jest największym wydawcą roczników, nie tylko w Australii, ale również we Francji oraz Nowej Zelandii.

Melanie Perkins – co zrobiła, gdy 100 razy usłyszała „nie”?

Głównym celem Melanie Perkins było stworzenie taniej oraz prostej w obsłudze platformy do tworzenia projektów graficznych. Realizacja tego projektu okazała się niemałym wyzwaniem. Melanie przyznała, że poszukując inwestorów, 100 razy usłyszała odmowną odpowiedź. W wywiadzie dla magazynu Entrepreneur, powiedziała: „Za każdym razem, gdy inwestor zadawał trudne pytanie lub podawał powód, dla którego nie chce zainwestować, skupialiśmy się na tym, co możemy poprawić. W ciągu roku przerabiałam naszą prezentację ponad sto razy, po każdym spotkaniu wprowadzając zmiany, które odpowiadały na wcześniejsze pytania lub eliminowały powody odmowy. Naturalnym działaniem po usłyszeniu >nie< po raz setny byłoby poddanie się, ale trzeba po prostu wytrwać”.

W 2011 roku Melanie zaczęła uczęszczać na spotkania inwestorów z twórcami start-upów, które organizował kalifornijski biznesmen – Bill Thai. To w trakcie tych spotkań poznała osoby, które później miały wpływ na jej przyszłość. W wywiadzie dla magazynu „Entrepreneur” tak opisała wspomniane spotkania: „Kluczowym momentem w moim życiu było pierwsze spotkanie z Larsem Rasmussenem, współtwórcą Google Maps. Do tego czasu nigdy nie pomyślałam, że osoby stojące za ogromnymi, zmieniającymi świat firmami mogą być zwykłymi, serdecznymi ludźmi. To spotkanie całkowicie zmieniło moje podejście i skalę wizji, jaką miałam dla Canvy. Lars odegrał także kluczową rolę przy skompletowaniu wyjątkowego zespołu technologicznego i znalezieniu odpowiedniego specjalisty ds. technologii – byłego pracownika Google, Camerona Adamsa, który obecnie pełni funkcję dyrektora ds. produktów (CPO), oraz Dave'a Hearndena, który kieruje sprawami dotyczącymi technologii (CTO)”.

Czytaj więcej

Lucy Cohen - księgowa, która wie i radzi, jak zarobić więcej niż pierwszy milion

Canva – gigant na rynku

W ten sposób w 2013 roku oficjalnie powstała Canva – platforma, dzięki której każdy niezależnie od poziomu wiedzy technicznej może stworzyć profesjonalne projekty graficzne. Jej zaletą  jest możliwość używania produktu za darmo. Dziś, dekadę później Canva ma 170 milionów aktywnych użytkowników w 190 różnych krajach. Pomaga im w tworzeniu wysokiej jakości projektów graficznych, takich jak: posty na media społecznościowe, zaproszenia urodzinowe, CV, prezentacje oraz wiele innych.

Zapytana o to, co ją motywuje, Melanie Perkins w wywiadzie dla magazynu „Entrepreneur” odpowiedziała: „Jedną z naszych wartości w Canvie jest zasada >stawiaj szalone, wielkie cele i realizuj je<. Takie podejście było kluczowe, aby Canva mogła wystartować, ale jeszcze bardziej istotne, by mogła wejść na wyższy poziom działania. Mieć szalone, wielkie pomysły i dążyć do ich realizacji – to może być onieśmielające, ale właśnie one motywują do większego wysiłku i pozwalają marzyć jeszcze odważniej”.

Źródła:
https://www.forbes.com
https://www.entrepreneur.com

Melanie Perkins to australijska przedsiębiorczyni, która zapisała się na kartach historii jako jedna z najmłodszych kobiet na stanowisku dyrektora generalnego w start-upie technologicznym, którego wartość przekroczyła miliard dolarów australijskich. W maju 2021 roku znalazła się w gronie najzamożniejszych kobiet w Australii, natomiast w 2023 uplasowała się na 89 pozycji w rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu „Forbes”. Ponadto zajęła 92 miejsce w zestawieniu Najbardziej Wpływowych Kobiet przygotowanym przez magazyn „Fortune”.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
WSPOMNIENIA
Zmarła matka właścicieli marki Chanel. Miała 99 lat. Była przyjaciółką Karla Lagerfelda
Jej historia
Isabelle Huppert obchodzi 50-lecie pracy artystycznej: Nie raz pracowała z polskimi reżyserami
Jej historia
Usha Vance - kim jest przyszła druga dama USA?
Jej historia
Hedy Lamarr: Dlaczego gwiazdę kina nazywają „matką Wi-Fi”?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Jej historia
Studentka w Iranie celowo złamała zasady dotyczące stroju kobiet. Co chciała osiągnąć?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska