Studentka w Iranie celowo złamała zasady dotyczące stroju kobiet. Co chciała osiągnąć?

Studentka, która na terenie kampusu uniwersyteckiego w Iranie spacerowała w samej bieliźnie, mogła w ten sposób wyrażać protest przeciw obowiązującym kobiety w tym kraju, zaostrzonym regułom dotyczącym ubioru. Jak doszło do incydentu?

Publikacja: 08.11.2024 17:15

Przedstawiciele Amnesty International apelują o natychmiastowe uwolnienie studentki, która pojawiła

Przedstawiciele Amnesty International apelują o natychmiastowe uwolnienie studentki, która pojawiła się w samej bieliźnie na terenie uniwersytetu w Iranie.

Foto: Adobe Stock

Na udostępnionym przez Amnesty International nagraniu widać młodą kobietę z rozpuszczonymi włosami, w samej bieliźnie i skarpetkach, przechadzającą się w okolicy budynku Islamskiego Uniwersytetu Azad w Teheranie. Tożsamość kobiety nie została potwierdzona, a według świadków zdarzenia członkowie paramilitarnej organizacji Basij, zajmującej się między innymi kontrolą przestrzegania prawa irańskiego w kwestiach dotyczących moralności, mieli wcześniej zachować się wobec niej w agresywny sposób.

Taką informację podał między innymi studencki newsletter, Amir Kabir. Powodem napaści miał być niekompletny strój eksponujący włosy młodej kobiety. Wedle rygorystycznego irańskiego prawa mieszkanki tego kraju zobowiązane są do noszenia nakrycia głowy – hidżabu – przysłaniającego ich włosy i szyję oraz ubioru maskującego ich sylwetkę. Jak na temat zdarzenia wypowiadają się władze uczelni i czy znane są dalsze losy młodej kobiety?

Apel Amnesty International o natychmiastowe uwolnienie studentki

Pozbawiona ubrań kobieta przechadzająca się na terenie kampusu uniwersyteckiego, przysiada na pobliskich murach i prowadzi spokojne rozmowy z napotkanymi osobami. Na kolejnych nagraniach widać, jak zostaje brutalnie wciągnięta do samochodu przez kilku mężczyzn mających na sobie stroje cywilne. Cytowany przez CNN rzecznik uczelni, Amir Mahjob, twierdzi, że kobieta miała cierpieć na zaburzenia natury psychicznej. W opublikowanym na platformie X komunikacie wyraził też nadzieję, że jako matka dwojga dzieci nie stanie się ofiarą krzywdzących plotek, które mogłyby nadszarpnąć reputację jej i jej rodziny. Państwowa agencja informacyjna Fars doniosła z kolei, że do incydentu doszło po tym, jak dwóch przedstawicieli personelu pilnującego bezpieczeństwa na terenie uczelni „spokojnie zwróciło uwagę kobiecie na niestosowny strój”. W reakcji na te słowa, widoczna na nagraniu studentka miała rozebrać się i pozostać w bieliźnie, przez co została przetransportowana na komisariat policji.

Tymczasem przedstawiciele Amnesty International apelują o natychmiastowe uwolnienie studentki, domagając się „niezależnego i bezstronnego” śledztwa w kwestii nadużyć, do jakich mogło dojść w trakcie jej aresztowania. – Władze Iranu muszą natychmiast i bezwarunkowo uwolnić studentkę, która została brutalnie aresztowana po tym, jak zdjęła ubranie w geście protestu przeciwko bezwzględnemu egzekwowaniu obowiązku zakrywania twarzy przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa – napisano na platformie X. – Do czasu jej uwolnienia władze muszą chronić ją przed torturami i innymi formami złego traktowania oraz zapewnić jej dostęp do rodziny i prawnika – podkreślono.

Czytaj więcej

Emma Thompson i Annie Lennox apelują o zaprzestanie ludobójstwa w Nigerii

Pierwsza reakcja ze strony rządu irańskiego: studentka w ośrodku opieki

Kilka dni po zdarzeniu głos zabrała rzecznik prasowa irańskiego rządu, Fatemeh Mohajerani. – Zamiast rozpatrywać tę kwestię pod względem bezpieczeństwa powinniśmy zastanowić się, jakie środki należy przedsięwziąć, aby rozwiązać problemy, z którymi mierzy się ta zaburzona osoba – przekazała w pierwszym oficjalnym komunikacie rządowym wystosowanym po aresztowaniu studentki. Rzeczniczka dodała też, że młoda kobieta została przetransportowana z posterunku policji do ośrodka opieki, którego nazwa, specjalizacja ani lokalizacja nie zostały doprecyzowane.

W dalszej części komunikatu rzeczniczka poruszyła kwestię ewentualnego powrotu studentki na uczelnię, a następnie powołała się na wypowiedzi męża kobiety, który potwierdza potrzebę podjęcia przez żonę leczenia. – Jest zdecydowanie zbyt wcześnie, by rozważać możliwość powrotu na uniwersytet. Zgodnie z nagraniem zamieszczonym przez męża studentki, zanim zostaną podjęte jakiekolwiek dalsze działania, kobieta potrzebuje terapii – podkreśliła.

Czytaj więcej

Najlepsze i najgorsze kraje dla kobiet. Polska na niezłym miejscu w nowym rankingu

Mahsa Amini: tragiczne zdarzenia w 2022 roku

We wrześniu 2022 roku inna mieszkanka Iranu, 22-letnia Mahsa Amini, została aresztowana za rzekome niedopilnowanie restrykcyjnych zasad dotyczących kobiecego stroju. Nałożona na głowę chusta miała w niewystarczający sposób zakrywać jej włosy. Kobieta zmarła w areszcie, a zdarzenie wywołało falę protestów w kraju, agresywnie tłumionych przez tamtejszą policję.

Masih Alinejad, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych aktywistka, która od lat zabiega o zlikwidowanie obowiązującego kobiety w Iranie nakazu zakrywania głowy, zapewnia, że według osób z najbliższego otoczenia anonimowej studentki jest ona nie tylko „zdrowa psychicznie, ale też odważna oraz pełna życia i optymizmu”. Czy mimo incydentu, który stał się jej udziałem, odzyska możliwość powrotu do znanej sobie rzeczywistości?

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://www.independent.co.uk/
https://www.theguardian.com/

Na udostępnionym przez Amnesty International nagraniu widać młodą kobietę z rozpuszczonymi włosami, w samej bieliźnie i skarpetkach, przechadzającą się w okolicy budynku Islamskiego Uniwersytetu Azad w Teheranie. Tożsamość kobiety nie została potwierdzona, a według świadków zdarzenia członkowie paramilitarnej organizacji Basij, zajmującej się między innymi kontrolą przestrzegania prawa irańskiego w kwestiach dotyczących moralności, mieli wcześniej zachować się wobec niej w agresywny sposób.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Isabelle Huppert obchodzi 50-lecie pracy artystycznej: Nie raz pracowała z polskimi reżyserami
Jej historia
Usha Vance - kim jest przyszła druga dama USA?
Jej historia
Hedy Lamarr: Dlaczego gwiazdę kina nazywają „matką Wi-Fi”?
Jej historia
Susie Wiles. Kim jest "lodowa dama", która poprowadziła Donalda Trumpa do zwycięstwa?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Jej historia
Dokąd zmierza Ivanka Trump? Kulisy odejścia córki prezydenta elekta od polityki