Przed laty na łamach prestiżowych magazynów, takich jak „Vogue” i „Paris Match”, wychwalano urodę, sylwetkę i wyczucie stylu żony prezydenta Syrii, Baszara Asada. Nazywano ją „różą pustyni” oraz „promykiem światła w kraju przepełnionym mrokiem”, doceniano „niewymuszoną elegancję, imponujące IQ, a także umiejętność łączenia obowiązków pierwszej damy z opieką nad trojgiem dzieci: córką Zein oraz synami Hafezem i Karimem”. O godnych potępienia czynach jej męża nie wspomniano, a obalone 8 grudnia 2024 roku rządy syryjskiego dyktatora sprawiły, że Asma Asad po 24 latach utraciła status pierwszej damy w bliskowschodnim kraju. Czym obecnie zajmuje się kobieta, którą autorka pochlebnego artykułu opublikowanego w 2010 roku w „Vogue”, określiła po latach mianem „pierwszej damy piekieł”?
Czytaj więcej
– Dziękuję mojej pięknej żonie! Pracuje ciężko, by pomagać ludziom i jest autorką najlepiej sprzedającej się książki w USA – tak po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów wypowiadał się Donald Trump. Jak Melania Trump reagowała na pochwały?
Asma Asad: kariera i początki znajomości z przyszłym prezydentem Syrii
Urodzona w Londynie Asma Fawaz Akhras dorastała w bezpiecznej dzielnicy miasta, Ealing, gdzie mieszkała wraz z dwojgiem młodszych braci oraz rodzicami – kardiologiem i dyplomatką zatrudnioną w ambasadzie Syrii w Wielkiej Brytanii. Jako nastolatka uczęszczała do prywatnej szkoły dla dziewcząt, Queen's College, a prestiżową uczelnię King’s College London ukończyła z wyróżnieniem. Jako programistka komputerowa zdobyła pracę w Deutsche Bank, a następnie w banku inwestycyjnym J.P. Morgan, w którym pełniła funkcję ekspertki do spraw fuzji i przejęć, rezydując nie tylko w Londynie, ale i w Paryżu oraz Nowym Jorku.
Pochodzący z Syrii rodzice Asmy często odwiedzali wraz z dziećmi swoje rodzinne strony. Podczas jednego z takich pobytów nastoletnia wówczas uczennica, przez rówieśników nazywana Emma, poznała młodszego syna ówczesnego prezydenta Syrii, Hafiza Asada, Baszara. Do ponownego spotkania doszło w Londynie, gdzie przyszły lekarz okulista przybył na studia medyczne. Gdy młodzieńcy natknęli się na siebie w Damaszku w 2000 roku, ich drogi połączyły się na kolejne lata. Sekretny ślub w tym samym roku przypieczętował znajomość, a 25-letnią wówczas Asmę uczynił pierwszą damą Syrii. Początkowo planowano przekazanie władzy w ręce starszego syna Hafiza Asada, Basila, jednak jego śmierć w wypadku samochodowym w 1994 roku ostatecznie przesądziła o losach przywództwa w bliskowschodnim kraju.
Czytaj więcej
Nita Ambani po kilkuletniej działalności filantropijnej właśnie staje na czele giganta medialnego wartego 8,5 miliarda dolarów, zostając tym samym najbardziej wpływową kobietą w świecie medialnym Indii. Kim jest 60-letnia miliarderka, jakie ma doświadczenie zawodowe i co łączy ją ze światem sportu?