Wystąpienie Meryl Streep w ONZ: Zwierzęta mają więcej praw niż kobiety w Afganistanie

Podczas przemówienia w ONZ Meryl Streep w metaforyczny sposób opisała sytuację kobiet w zarządzanym przez talibów Afganistanie. – Wiewiórka, ptak i kot mają więcej praw niż kobiety – mówiła. Jakich argumentów użyła dla obronienia tej tezy?

Publikacja: 27.09.2024 09:35

Meryl Streep: Ptak może śpiewać w Kabulu, ale dziewczynkom i kobietom nie wolno tego robić.

Meryl Streep: Ptak może śpiewać w Kabulu, ale dziewczynkom i kobietom nie wolno tego robić.

Foto: PAP/ABACA

Meryl Streep – trzykrotna zdobywczyni Oscara, nominowana do ponad stu nagród filmowych w trwającej niemal pięć dekad karierze zawodowej – słynie nie tylko z talentu aktorskiego, umiejętności wokalnych i tanecznych oraz nienagannego stylu, dzięki któremu kreacje prezentowane przez nią podczas wystąpień publicznych, zyskują uznanie znawców mody. Aktorka ma świadomość wpływu, jaki jej słowa wywierają na słuchaczy, niezależnie od charakteru wydarzenia, w którym bierze udział. I umiejętnie wykorzystuje okazje takie, jak ceremonie rozdania nagród filmowych, festiwale czy konferencje, by poruszać ważne społecznie tematy i prowokować do dyskusji.

Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes Meryl Streep omawiała kwestię wyrównywania szans kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie produkcji filmowych. W 2017 roku, w trakcie wystąpienia na gali wręczenia nagród Komitetu Ochrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists) opowiedziała o dwóch przypadkach, w których doświadczyła przemocy fizycznej, a przyjmując nagrodę Golden Globe w tym samym roku, zwróciła uwagę na wyzwania, z jakimi mierzą się przybywający do Stanów Zjednoczonych imigranci, często marginalizowani i pozbawiani możliwości podjęcia legalnej pracy.

W ostatnim przemówieniu w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych Meryl Streep również poruszyła kwestię coraz trudniejszej sytuacji kobiet w zarządzanym przez talibów Afganistanie. Wymieniając poszczególne ograniczenia nakładane na mieszkanki tego kraju, użyła metafor odnoszących się do świata zwierząt. Na jakie przykłady się powołała i jakie reakcje wywołało jej wystąpienie?

Afganistan pod rządami talibów: zestaw „cnót i występków”

Gdy talibowie trzy lata temu przejęli władzę w Afganistanie, zaczęli stopniowo ograniczać prawa kobiet oraz dziewcząt w tym kraju. Zabronili im między innymi swobodnego przemieszczania się w przestrzeni publicznej, kontynuowania nauki po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej, podejmowania pracy zawodowej, korzystania z salonów piękności czy siłowni. Wedle wprowadzonego w sierpniu bieżącego roku zestawu „cnót i występków” (ang. vice and virtue) kobiety mają obowiązek całkowitego zasłaniania twarzy i ciała, gdy tylko opuszczają miejsce zamieszkania.

Kobietom nie wolno nawiązywać kontaktu wzrokowego z mężczyznami spoza rodziny, a zabieranie przez nie głosu, traktowane jako narzędzie potencjalnego nakłonienia reprezentantów płci przeciwnej do „niecnych zachowań”, zakazane jest w miejscach publicznych. Kobietom, nawet we własnym domu, nie wolno śpiewać lub czytać. „Ilekroć dorosła kobieta opuszcza miejsce zamieszkania z konieczności, ma obowiązek zakrycia całego ciała oraz zaprzestania używania głosu” – brzmi fragment cytowanego rozporządzenia.

Czytaj więcej

Najlepsze i najgorsze kraje dla kobiet. Polska na niezłym miejscu w nowym rankingu

Meryl Streep: ptak w Kabulu może śpiewać, dziewczynka nie

Do sytuacji kobiet w Afganistanie odniosła się Meryl Streep w trakcie swojego przemówienia na forum ONZ, poświęconego włączaniu afgańskich kobiet w budowanie przyszłości ich kraju. – Wiewiórka ma więcej praw niż dziewczynka w Afganistanie, ponieważ talibowie zakazują kobietom i dziewczynkom dostępu do publicznych parków. Kot może poczuć promienie słoneczne na swoim pyszczku i ganiać za wiewiórkami w parku. Ptak może śpiewać w Kabulu, ale dziewczynkom i kobietom nie wolno tego robić – mówiła podczas wystąpienia.

Podsumowując powyższą listę zakazów obowiązujących afgańskie kobiety, gwiazda filmów „Żelazna Dama” czy „Wybór Zofii”, podkreśliła, że nakładanie tylu restrykcji na mieszkanki tego kraju stanowi stłamszenie ich naturalnych praw. – To niebywałe. To naprawdę dziwne – skonstatowała.

Czytaj więcej

Utwór Celine Dion użyty w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Co na to artystka?

Afganistan: Jak wyglądała sytuacja kobiet w latach 70-tych?

Maryl Streep pokrótce opisała też sytuację kobiet w Afganistanie kilka dekad temu, odnosząc się do własnych wspomnień z tego okresu. – W 1971 roku ukończyłam college w Nowym Jorku i w tym samym czasie kobiety w Szwecji wywalczyły sobie prawo do głosowania. Kobiety w Afganistanie korzystały wówczas z tego prawa już od ponad pół wieku. W latach 70. były aktywne zawodowo w tym kraju. Pracowały jako nauczycielki, lekarki, prawniczki i reprezentantki wielu innych profesji – wymieniała.

Odtwórczyni tytułowej roli w filmie „Boska Florence” zwróciła się następnie do zgromadzonych w sali przedstawicieli krajów członkowskich ONZ, wyrażając nadzieję, że ich wspólne zaangażowanie w nagłaśnianie dramatycznej sytuacji kobiet w rządzonym przez talibów kraju pozwoli wprowadzić istotne zmiany w przyszłości. – Mam poczucie, że społeczność międzynarodowa, dzięki wspólnemu działaniu, może mieć wpływ na wprowadzenie zmian w Afganistanie i powstrzymać stopniowe tłamszenie połowy populacji tego kraju. Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim naszym siostrom w Afganistanie, jak również tym kobietom, które zostały zmuszone do opuszczenia swojej ojczyzny – dodała aktorka.

Czytaj więcej

Miss Kansas odważnie o trudnych doświadczeniach: Mój oprawca jest wśród nas

Reakcja na wystąpienie Meryl Streep w ONZ

W późniejszej rozmowie z dziennikarką CNN, Christiane Amanpour, Meryl Streep wyznała, że poruszenie tak ważnych kwestii podczas przemówienia w siedzibie ONZ, miało dla niej ogromne znaczenie, ponieważ, jak podkreśliła, działania talibów przypominają chęć całkowitego wyeliminowania przedstawicielek płci kobiecej. Z kolei Fawzia Koofi, była członkini parlamentu w Afganistanie, w cytowanej rozmowie doceniła zaangażowanie Meryl Streep w nagłośnienie sytuacji afgańskich kobiet. – Mimo usilnych prób wyeliminowania kobiet z życia publicznego, będziemy walczyć o to, by odzyskać nasz głos – mówiła.

Na znak protestu przeciw nakładanym przez talibów restrykcjom wiele mieszkanek kraju zamieszczało na swoich profilach społecznościowych nagrania dokumentujące własny śpiew czy głośne czytanie. – Dziś każda kobieta w Afganistanie jest dziennikarką, czy też reporterką telewizyjną właśnie, za sprawą dzielenia się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem mediów społecznościowych – podkreśliła Fawzia Koofi, odnosząc się do tych działań.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://www.theguardian.com/

Meryl Streep – trzykrotna zdobywczyni Oscara, nominowana do ponad stu nagród filmowych w trwającej niemal pięć dekad karierze zawodowej – słynie nie tylko z talentu aktorskiego, umiejętności wokalnych i tanecznych oraz nienagannego stylu, dzięki któremu kreacje prezentowane przez nią podczas wystąpień publicznych, zyskują uznanie znawców mody. Aktorka ma świadomość wpływu, jaki jej słowa wywierają na słuchaczy, niezależnie od charakteru wydarzenia, w którym bierze udział. I umiejętnie wykorzystuje okazje takie, jak ceremonie rozdania nagród filmowych, festiwale czy konferencje, by poruszać ważne społecznie tematy i prowokować do dyskusji.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Córka Luca Bessona zbiera nieprzychylne komentarze w związku z rolą w "Emily w Paryżu"
Ludzie
Córka Nicole Kidman Sunday Rose zadebiutowała na wybiegu. Ma szansę na karierę w świecie mody?
Ludzie
Kobiety Bacteromica stawiają czoła współczesnemu wyzwaniu medycyny - lekooporności
Ludzie
Najpierw wojsko, później tron. Gdzie studiują europejskie księżniczki?
Ludzie
Naomi Campbell: nieprawidłowości w działaniu fundacji. Na co przeznaczano środki?