Organizacja English Heritage, która czuwa nad ponad 400 historycznymi budynkami, pomnikami i zabytkami w Wielkiej Brytanii, dokonała osobliwego odkrycia podczas prac konserwatorskich nad portretem przedstawiającym Dianę Cecil.
Cecil, żyjąca w latach 1596–1654, pochodziła z zamożnej i wpływowej rodziny. Była prawnuczką Williama Cecila, Lorda Burghley, jednego z najbliższych przyjaciół i doradców Elżbiety I.
Photoshop rodem z XVII wieku
Zdaniem konserwatorów, Cecil była “jedną z najpiękniejszych kobiet w swoim czasie”, jednak na jej portrecie naniesiono szereg poprawek. Usta zostały powiększone, linia włosów obniżona tak, aby czoło wyglądało na mniej wydatne. Loki nieco zagęszczono, czyniąc fryzurę bardziej bujną.
Przeróbki zostały wykryte podczas przygotowań do wystawy w londyńskim Kenwood House. Po zdjęciu z powierzchni obrazu warstwy werniksu okazało się, że oryginalna uroda kobiety uległa znacznym przeróbkom. Konserwatorzy odkryli, że płótno na pewnym etapie zostało zrolowane, co spowodowało spore zniszczenia i, zdaniem ekspertów, było głównym powodem do wprowadzenia wyżej opisanych poprawek. Szacuje się, że zmian dokonano pod koniec XIX lub na początku XX wieku.
Dzięki pracom konserwatorskim oryginalne rysy twarzy Diany Cecil zostały przywrócone. Usunięto też pożółkłe ślady werniksu, co doprowadziło do kolejnego zaskakującego odkrycia: zza zasłony widocznej w tle portretu wyłonił się podpis autora dzieła – Corneliusa Johnsona – oraz data 1634, czyli cztery lata wcześniej od szacowanej daty powstania portretu.