Aktualizacja: 21.11.2024 17:33 Publikacja: 12.10.2023 14:26
Soroptymizm to budowanie więzi, relacji i świadomości, że razem możemy sobie pomóc.
Foto: Adobe Stock
Czym jest soroptymizm?
Ewa Fabisiewicz: Łatwiej chyba byłoby powiedzieć, czym nie jest. Nie jest na pewno organizacją charytatywną. Soroptymizm powstał ponad sto lat temu, w czasach, kiedy kobiety się nigdzie nie zrzeszały i nie pracowały zawodowo. Bycie kobietą z zawodem było bardzo rzadkie. Organizacja powstała w Stanach Zjednoczonych, a pierwszy klub soroptymistyczny w Europie - w Paryżu. Założyła go lekarka, Suzanne Noël, zajmująca się operacjami plastycznymi żołnierzy, którzy zostali okaleczeni podczas I wojny światowej. Do dzisiaj soroptymistki fundują stypendium imienia Suzanne Noël. Organizacja skupia kobiety wszelkiego rodzaju zawodów, które coś w życiu osiągnęły. Zajmują się one pomocą innym kobietom, ale nie charytatywną. Fundujemy stypendia dla uzdolnionych dziewcząt i kobiet, które w różnych sytuacjach życiowych nie miałyby możliwości się przebić. Są utalentowane, mają ciekawe pomysły, ale nie mają na nie funduszy. To jest sieć kobiet na całym świecie, Soroptimist International jest organizacją międzynarodową. Jest też pierwszą organizacją tego typu, która ma agendę przy ONZ, jest przy Radzie Europy. Krótko mówiąc: to organizacja kobiet, które pomagają innym kobietom.
Z okazji święta narodowego Monako księżna Charlene zaprezentowała na serdecznym palcu pierścionek zaręczynowy.
Kate Bush, 66-letnia brytyjska wokalistka i autorka tekstów, ma szansę na pierwszą w karierze nagrodę Grammy. Czekała na ten moment 30 lat. W jakich kategoriach została nominowana?
Niemiecka supermodelka Heidi Klum, która od ponad 30 lat odnosi sukcesy w swoim zawodzie, w jednym z wywiadów powiedziała, jak reagowała na złośliwe uwagi ze strony projektantów dotyczące jej sylwetki. Jakie miała podejście do restrykcyjnych diet?
Reprezentująca Danię 21-letnia Victoria Kjær Theilvig została Miss Universe 2024. Kogo pokonała w finale i jak nowe zasady konkursu wpłynęły na wybór finalistek?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Whoopi Goldberg, gwiazda amerykańskiej rozrywki, jest inicjatorką przełomowego projektu sportowego – All Women’s Sports Network (AWSN). Mowa o platformie dostępnej aż w 65 krajach, która stawia sobie za cel stworzenie przestrzeni, w której zmagania sportowe kobiet będą transmitowane 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
Starają się łączyć zawodowe wyzwania z prywatnym życiem i świetnie realizują się jako kobiety aktywne. Poszukują pracy, w której nie zostaną zamknięte na lata w jednej, określonej funkcji. Dlatego szukają firm nowoczesnych i otwartych na świat, doceniających różnorodność. Poznajcie kobiety polskiej spółki Bacteromic, która walczy z problemem antybiotykooporności.
Dyskusja o dzietności nie tylko dzieli pokolenia, ale też pokazuje dotkliwy brak zrozumienia skutków wychowania i własnego przykładu, jaki latami dawali starsi rodzice swoim dorosłym dzisiaj dzieciom.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o sporcie gwarantujący, że we władzach polskich związków sportowych znajdzie się 30 proc. przedstawicieli obu płci. Zawodniczkom po urodzeniu dziecka będzie zaś przysługiwała ochrona.
Melinda French Gates przedstawiła nowy plan promowania praw kobiet o wartości 1 miliarda dolarów. Poinformowała o powstaniu nowego funduszu o wartości 250 milionów dolarów na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet.
Polska jest jednym z niewielu państw Unii, które w ciągu ostatniego roku zanotowały spadek odsetka kobiet we władzach największych spółek giełdowych.
Organizacje biznesowe analizują jeszcze projekt ustawy wdrażającej dyrektywę Women on Boards, ale już zwracają uwagę na jego szerszy i trudniejszy do spełnienia zakres.
Widząc zdjęcia ze zbiorów herbaty, które w dalszym ciągu są przeprowadzane głównie ręcznie, widzimy przy herbacianych krzewach niemal same kobiety. To one są pierwszym ogniwem w łańcuchu produkcji herbaty, ale mimo swojej istotnej roli są nader często niedoceniane. W krajach jak Indie czy Sri Lanka, które są odpowiednio drugim i czwartym największym producentem herbaty, zbieraczki herbaty często są słabo opłacane, karane za niewypełnianie norm, a ich warunki zakwaterowania na plantacjach pozostawiają wiele do życzenia. Raczej nie mają także perspektyw awansu w tej branży. W samej produkcji herbaty spotkamy już większą liczbę mężczyzn, a stanowiska kierownicze na plantacjach w tych krajach są dla kobiet niemal niedostępne.
Wytyczne prokuratora generalnego ws. aborcji dają pewne wskazówki śledczym. Całkowicie nie zgadzam się natomiast z tym, co usłyszałem od ministry zdrowia – mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, karnista.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas