Soroptymistki - sieć kobiet, która oplata cały świat. Kim są i co robią?

Życzyłabym wszystkim kobietom, żeby zobaczyły, że nie musimy odwracać się do siebie plecami, zazdrościć, ani działać przeciwko sobie – mówi Ewa Fabisiewicz, kulturoznawczyni i Prezydentka Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptimist International.

Publikacja: 12.10.2023 14:26

Soroptymizm to budowanie więzi, relacji i świadomości, że razem możemy sobie pomóc.

Soroptymizm to budowanie więzi, relacji i świadomości, że razem możemy sobie pomóc.

Foto: Adobe Stock

Czym jest soroptymizm?

Ewa Fabisiewicz: Łatwiej chyba byłoby powiedzieć, czym nie jest. Nie jest na pewno organizacją charytatywną. Soroptymizm powstał ponad sto lat temu, w czasach, kiedy kobiety się nigdzie nie zrzeszały i nie pracowały zawodowo. Bycie kobietą z zawodem było bardzo rzadkie. Organizacja powstała w Stanach Zjednoczonych, a pierwszy klub soroptymistyczny w Europie - w Paryżu. Założyła go lekarka, Suzanne Noël, zajmująca się operacjami plastycznymi żołnierzy, którzy zostali okaleczeni podczas I wojny światowej. Do dzisiaj soroptymistki fundują stypendium imienia Suzanne Noël. Organizacja skupia kobiety wszelkiego rodzaju zawodów, które coś w życiu osiągnęły. Zajmują się one pomocą innym kobietom, ale nie charytatywną. Fundujemy stypendia dla uzdolnionych dziewcząt i kobiet, które w różnych sytuacjach życiowych nie miałyby możliwości się przebić. Są utalentowane, mają ciekawe pomysły, ale nie mają na nie funduszy. To jest sieć kobiet na całym świecie, Soroptimist International jest organizacją międzynarodową. Jest też pierwszą organizacją tego typu, która ma agendę przy ONZ, jest przy Radzie Europy. Krótko mówiąc: to organizacja kobiet, które pomagają innym kobietom.

Pozostało 91% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ludzie
Rzadki element w stylizacji księżnej Charlene. "Symbol siły i niezależności"
Ludzie
Kate Bush ma szansę na pierwszą w karierze nagrodę Grammy. Wielki powrót?
Ludzie
Heidi Klum krytykowana za wygląd. Jak radziła sobie z kąśliwymi uwagami?
Ludzie
Miss Universe 2024. Pierwszy raz w historii konkursu zwyciężyła Dunka, Victoria Kjær Theilvig
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ludzie
Whoopi Goldberg założyła kanał transmitujący wyłącznie kobiecy sport