"Co za kobieta!". Wzruszające wystąpienie schorowanej Christiny Applegate na gali Emmy 2024

– Zawstydzacie mnie, wstając na mój widok! – powiedziała łamiącym się głosem dawno niewidziana Christina Applegate. Aktorka podczas poniedziałkowej 75. gali nagród Emmy pojawiła się na scenie, aby wręczyć statuetkę w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu komediowym.

Publikacja: 16.01.2024 17:35

Christina Applegate zasługuje na wszystkie nagrody świata – powiedział na gali Emmy aktor James Mars

Christina Applegate zasługuje na wszystkie nagrody świata – powiedział na gali Emmy aktor James Marsden.

Foto: PAP/Newscom

Poruszająca się o lasce, cierpiąca na stwardnienie rozsiane Applegate, kilka lat temu na wieść o chorobie wycofała się z show-biznesu. Jej poniedziałkowe wystąpienie spotkało się z aplauzem i owacją na stojąco, a sama aktorka, próbując ukryć wzruszenie, wtuliła się w prowadzącego, Anthony’ego Andersona, który towarzyszył jej w wejściu na scenę.

Nie tylko Kelly Bundy

– Niektórzy z was znają mnie jako Kelly Bundy z „Married… with Children” (oryginalna nazwa serialu „Świat według Bundych” – przyp. red.) czy Samanthę z „Samantha Who?" lub Jen Harding z „Dead To Me”, ale może nie każdy wie, że moim debiutem była rola Baby Burt Grizzell w „Days of our Lives” – tak Christina Applegate przypomniała najważniejsze role swojego życia, wręczając nagrodę Emmy w poniedziałkowy wieczór. Przy ostatniej z wymienionych pozycji na ekranie pojawiło się zdjęcie niemowlęcia zawiniętego w kocyk – pierwszej roli, w którą Applegate wcieliła się, mając zaledwie kilka miesięcy. – To dla mnie prawdziwe wyróżnienie móc grać zabawne, ale też i niepozbawione wad, skomplikowane postaci takie jak kobiety nominowane w kategorii aktorka drugoplanowa w serialu komediowym – wyznała.

Zwyciężczynią okazała się Ayo Edebiri z „The Bear”, która w rozmowie z Entertainment Tonight, bezpośrednio po ogłoszeniu wyników, przyznała, że przyjęcie statuetki z rąk Christiny Applegate było dla niej wyjątkowym przeżyciem – Christina jest niesamowitą kobietą – powiedziała. – Podziwiam ją nie tylko za osiągnięcia w karierze aktorskiej, ale i za sposób, w jaki mówi o chorobie, co jest dla mnie ważne, tym bardziej, że również jeden z moich bliskich przyjaciół cierpi na stwardnienie rozsiane. Czuję się zaszczycona, że mogłam doświadczyć tego wspólnego momentu na scenie – dodaje.

Zasługuje na wszystko, co najlepsze

Sama Applegate otrzymała nominację w kategorii najlepsza aktorka – serial komediowy za rolę w „Dead to Me”. Nagroda trafiła w ręce Quinty Brunson z serialu „Abbott Elementary”. W trakcie swojej kariery, Chrisitna Applegate była ośmiokrotnie nominowana do Emmy, otrzymała statuetkę w 2003 roku za brawurowo odegraną rolę Amy, siostry Rachel Green w serialu „Friends”.

– Christina zasługuje na wszystkie nagrody świata – przyznał podczas gali James Marsden, który towarzyszył jej na ekranie w „Dead To Me” – jest dla mnie jak rodzina. Wiele razem przeszliśmy pracując nad trzema sezonami serialu. Ogromnie się cieszę, widząc ją w tym miejscu – dodał po wystąpieniu Applegate.

Aktorka publicznie opowiedziała o swojej chorobie w 2021 roku, co było o tyle zaskakujące, że w tym czasie fani mogli podziwiać ją w emitowanym przez jedną z platform streamingowych, wspomnianym serialu „Dead To Me”. Diagnoza pojawiła się w trakcie kręcenia finałowego, trzeciego sezonu, co spowodowało opóźnienie prac nad serialem o 5 miesięcy. W trakcie trwania zdjęcia musiały być przerywane ze względu na jej stan zdrowia, a aktorka poruszała się po planie na wózku inwalidzkim wskutek szybko postępującej choroby.

Stwardnienie rozsiane – choroba o tysiącu twarzy

Według danych NFZ Stwardnienie rozsiane (w skrócie SM z łac. sclerosis multiplex) to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego. Wpływa na mózg i rdzeń kręgowy. Jest wywołana nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, który zaczyna atakować osłonki nerwów, zaburzając przekazywanie impulsów nerwowych.

Potoczna nazwa SM to „choroba o tysiącu twarzy”, co oznacza, że u każdego może przebiegać inaczej. Do najczęstszych objawów należą: nagłe, najczęściej przemijające zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia równowagi, zaburzenia ruchowe czy zaburzenia mowy.

W Polsce jest około 46 tysięcy zdiagnozowanych chorych na SM, a na świecie około 2,8 mln. O swojej diagnozie powiedzieli publicznie między innymi: Karolina Gruszka, aktorka Katarzyna Pawlak, Selma Blair, Jack Osbourne, Ann Romney czy Jamie Lynn Sigler.

Rozwój medycyny oraz zwiększony dostęp do leczenia w Polsce sprawiły, że postęp choroby może być znacznie spowolniony, a pacjenci mogą prowadzić niemal w pełni normalne i aktywne życie, np. pracować czy zostawać rodzicami. Obecne metody leczenia coraz skuteczniej hamują zmiany chorobowe SM. Eksperci podkreślają zatem konieczność regularnych badań i wczesnego zdiagnozowania choroby, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Czytaj więcej

„Nie panuje nad mięśniami”. Siostra Celine Dion przekazała nowe informacje o jej stanie zdrowia

Co za kobieta!

Christina Applegate pojawiła się na gali Emmy w eleganckiej sukni projektu Christiana Siriano. – Christina, jesteś boska i mógłbym szyć dla Ciebie kreacje każdego dnia! Co za kobieta! – napisał z nieskrywanym zachwytem na mediach społecznościowych, komentując zdjęcie Applegate w aksamitnej sukni w kolorze wiśni. Choć panie, które pojawiły się na uroczystości, prezentowały spektakularne kreacje, tego wieczoru to właśnie Christina Applegate, szczerze wzruszona, ale i dowcipna, błyskotliwa i uśmiechnięta, przykuła uwagę całego świata. Suknia Siriano stanowiła jedynie piękny dodatek.

Źrodła:

https://pacjent.gov.pl/

www.nfz.gov.pl

https://www.latimes.com/entertainment

Poruszająca się o lasce, cierpiąca na stwardnienie rozsiane Applegate, kilka lat temu na wieść o chorobie wycofała się z show-biznesu. Jej poniedziałkowe wystąpienie spotkało się z aplauzem i owacją na stojąco, a sama aktorka, próbując ukryć wzruszenie, wtuliła się w prowadzącego, Anthony’ego Andersona, który towarzyszył jej w wejściu na scenę.

Nie tylko Kelly Bundy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Wygląd księżnej Kate sugeruje, że nie jest leczona tylko chemioterapią? "Istnieje obawa..."
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Ludzie
Adele robi przerwę w śpiewaniu. "Zbiornik jest na ten moment dość pusty"
Ludzie
Brooke Shields w nowej roli. Będzie broniła praw aktorek i aktorów w USA
Ludzie
Angelina Jolie z nowymi oskarżeniami ze strony Brada Pitta
Ludzie
Cameron Diaz wraca z filmowej emerytury. Komu udało się ją do tego namówić?