Suknie na wagę złota

Choć niektórym trudno w to uwierzyć, są takie kreacje, za cenę których można by kupić nie tylko całkiem niezły samochód, ale niekiedy nawet mieszkanie. Oto najsłynniejsze z nich.

Publikacja: 18.10.2023 17:06

Są takie suknie, które zna cały świat.

Są takie suknie, które zna cały świat.

Foto: Adobe Stock

Wygląda bardziej na uformowaną niż uszytą, bo Karl Lagerfeld zafascynowany był wizją tworzenia kolekcji ubrań wyglądających jakby zostały odlane z betonu. Neoprenowa suknia ślubna Chanel, wyszywana z przodu w kafelkową drobną mozaikę, wraz z monumentalnym, w całości haftowanym trenem, pojawi się na aukcji słynnego domu aukcyjnego Christie’s 21 listopada 2023 roku.

Unikaty z historią w tle

Są tylko dwie takie na świecie. Jedna w archiwum domu mody Chanel. Druga właśnie pojawiła się w ofercie sprzedaży. Wizjoner Karl Lagerfeld pokazał ten model sukni ślubnej w sezonie jesień-zima 2014/2015 roku. Inspiracja była dość zaskakująca: wystrój nieskazitelnie białego apartamentu kolekcjonera sztuki Charlesa de Beistegui przy Polach Elizejskich, zaprojektowany w latach 30. XX wieku przez Le Corbusiera. Szczególną uwagę kreatora przykuwał tam kominek, nad którym wisiało barkowe lustro. „To haute couture, bez couture!” – zawołał ponoć, kiedy ukończył swoje dzieło. Zaprezentowała je na wybiegu modelka Ashleigh Good, będąca wówczas w siódmym miesiącu ciąży. Szacuje się, że na aukcji kreacja osiągnie cenę od 50 tys. do 70 tys. euro. Również wtedy pod młotek pójdzie rysunek Yves Saint Laurenta przedstawiający projekty słynnych koktajlowych sukienek z kolekcji Hommage à Mondrian z 1965 roku, inspirowanych twórczością holenderskiego malarza abstrakcjonisty.

Na czele najdrożej kupowanych ubrań na aukcjach są suknie Marylin Monroe, Audrey Hepburn i księżnej Diany. Wysadzana 2,5 tys. kryształków suknia, w której Marylin Monroe śpiewała „Happy Birthday” prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu została sprzedana w 2016 roku za rekordowe 4,8 mln dolarów. Kupiła ją sieć muzeów Ripley’s Believe It or Not!. Celebrytka Kim Kardashian wypożyczyła ją na MET Galę w 2022 roku, wzbudzając ogrom krytyki. Już w 1962 roku suknia była tak obcisła, że zszywano ją na Marylin Monroe tuż przed historycznym występem w telewizji. A Kim Kardashian, choć przeszła na drakońską dietę przed galą, a zaraz po zaprezentowaniu się na czerwonym dywanie założyła replikę kultowej kreacji, jest oskarżana przez znawców o jej zniszczenie – postrzępienie materiału i pogubienie niektórych kryształków. Pięć lat wcześniej do innej kolekcji trafiła sukienka, w której Monroe zagrała w „Słomianym wdowcu”. Ponad 4,5 miliona zapłacił ten, którego oczy cieszą plisy białej sukienki falującej nad wywiewem metra w jednej z najsłynniejszych scen filmowych wszech czasów.

Czytaj więcej

Najnowsza kolekcja Chanel w architektonicznym klimacie

Cena nie gra roli?

Sześciokrotnie więcej niż estymowano zapłacono za suknię, w której Audrey Hepburn zagrała Holly Golightly w hicie kinowym z 1961 roku „Śniadanie u Tiffany’ego”. Czarny, długi, wycinany na plecach model Givenchy sprzedano w 2006 roku za 807 tys. dolarów. To jednak nie była najcenniejsza pamiątka związana z tą aktorką. Wystawna suknia Ascot, uszyta z białej koronki przewiązanej czarno-białymi kokardami, w której wystąpiła w „My Fair Lady” w 1964 roku została sprzedana za 4,4 miliona dolarów. Co ciekawe, nosa do kostiumów i innych pamiątek filmowych miała legenda kina Debbie Reynolds, która przez pół wieku zgromadziła dziesiątki tysięcy zdjęć, elementów garderoby, rekwizytów i innych słynnych hollywoodzkich pamiątek. Jej kolekcja, uważana za najcenniejszą na świecie, została wyprzedana na serii licytacji w 2011 roku.

Nieustającym zainteresowaniem muzeów i kolekcjonerów prywatnych cieszą się suknie księżnej Diany. Choć za życia oddała ich wiele, bo wspomagać liczne aukcje charytatywne, co najmniej dwie znalazły się w czołówce tych, które osiągnęły najwyższe ceny w historii. Ciemnofioletowa, a właściwie oberżynowa, jedwabna aksamitna sukienka, w której księżna Walii widnieje na swoim oficjalnym dworskim portrecie malowanym w 1991 roku oraz na rozkładówce magazynu Vanity Fair, która ukazała się tuż przed jej tragiczną śmiercią w 1997 roku, była wyceniana na 120 tys. dolarów. Projekt Victora Edelsteina został jednak wylicytowany na aukcji Sotheby's za 604 800 dolarów. Suknię, w której księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą w Białym Domu, później nazwano na cześć aktora. Czarny, aksamitny, długi do ziemi, z odsłoniętymi ramionami „John Travolta” w 2013 roku znalazł nabywcę, który zapłacił za niego 360 tys. dolarów. Tym samym wartość wszystkich ubrań noszonych niegdyś przez Królową Ludzkich Serc osiągnęła około 1,2 mln dolarów.

Wygląda bardziej na uformowaną niż uszytą, bo Karl Lagerfeld zafascynowany był wizją tworzenia kolekcji ubrań wyglądających jakby zostały odlane z betonu. Neoprenowa suknia ślubna Chanel, wyszywana z przodu w kafelkową drobną mozaikę, wraz z monumentalnym, w całości haftowanym trenem, pojawi się na aukcji słynnego domu aukcyjnego Christie’s 21 listopada 2023 roku.

Unikaty z historią w tle

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Moda
Jane Fonda wzięła udział w pokazie mody w Paryżu. „Francuzi lubią starsze kobiety”
Moda
Pokolenie Z trzęsie światem mody. Jakim trendom hołduje i narzuca je branży?
Moda
Wielki dzień Julii Wieniawy: pójdzie dziś w pokazie otwierającym Tydzień Mody w Paryżu
Moda
Cher wystąpi na pokazie Victoria’s Secret. Nie będzie jego jedyną gwiazdą
Moda
Córka Cindy Crawford skopiowała jej kreację sprzed 30 lat. Wskrzesi dawny trend?