W tegorocznej edycji Akademia Noblowska przyznała nagrody dwóm kobietom - Katalin Karikó i ( w duecie z Drew Weissmanem) w kategorii medycyna za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 oraz Narges Mohammadi -otrzymała ona Pokojową Nagrodę Nobla za „walkę z uciskiem kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich”.
Czytaj więcej
Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Narges Mohammadi dokładnie 20 lat po tym, jak to samo wyróżnienie trafiło do Szirin Ebadi - twórczyni Centrum Obrońców Praw Człowieka. To ważny symbol.
Krótka historia Nagrody Nobla
27 listopada 1895 roku szwedzki chemik, inżynier i wynalazca m.in. dynamitu Alfred Nobel spisał testament, przekazując największą część majątku na serię prestiżowych nagród za wybitne osiągnięcia. Nobel był pacyfistą, ale mierzył się z etycznym i moralnym problemem, ponieważ swoją fortunę zawdzięczał śmiercionośnym narzędziom. Dlatego też ponad 30 mln koron szwedzkich postanowił przeznaczyć na poczet funduszu, którego dochody sfinansują pięć nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury oraz za krzewienie idei pokojowych. Są one oficjalnie wręczane 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
Nietypowe ciekawostki o Nagrodzie Nobla
Do 2022 roku Nagrody Nobla przyznano 615 razy 989 osobom i organizacjom. Wśród laureatów znalazły się w sumie 954 osoby i 27 organizacji.
Spośród 111 osób nagrodzonych Pokojową Nagrodą Nobla od początku ich istnienia, 19 to kobiety. Po raz pierwszy uhonorowano kobietę Pokojową Nagrodą w 1905 roku i przyznano ją Bercie von Suttner za „pomoc w budowaniu porządku międzynarodowego opartego na pokoju, a nie na wojnie”.