Potrzeba tylko chwili ćwiczeń, żeby nie zachorować na serce. Nowe wyniki badań

Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.

Publikacja: 06.12.2024 09:40

Naukowcy uważają, że intensywna, przypadkowa aktywność fizyczna trwająca od 1.5 do 4 minut dziennie

Kobieta ćwiczy

Naukowcy uważają, że intensywna, przypadkowa aktywność fizyczna trwająca od 1.5 do 4 minut dziennie może być obiecującym celem, a jednocześnie sposobem zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym u kobiet.

Foto: Adobe Stock

Międzynarodowy zespołów badaczy, m.in. z University of Sydney oraz Universidad Europea de Madrid, podzielił się wynikami analizy dotyczącej wpływu krótkich okresów intensywnej aktywności fizycznej na ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych w przypadku kobiet i mężczyzn. Intensywna przerywana aktywność fizyczna oznacza czynności, które wykonujemy w codziennym życiu. Wyniki badania zostały opublikowane online w British Journal of Sports Medicine.

Zespół badaczy przeanalizował dane tysięcy osób

Naukowcy wykorzystali do analizy dane z brytyjskiego Biobanku. Pochodziły one od 81 052 mężczyzn i kobiet, których średni wiek wynosił 61 lat. W latach 2013–2015 osoby te nosiły przez cały tydzień tracker rejestrujący ich aktywność. Badacze podzielili uczestników na dwie grupy. W pierwszej znajdowały się osoby, które nie wykonywały żadnych regularnych ćwiczeń lub raz w tygodniu chodziły na rekreacyjny spacer (22 368 osób). Do drugiej należeli uczestnicy, którzy zadeklarowali regularne ćwiczenia lub chodzenie na spacer częściej niż raz w tygodniu (58 684 osoby).

Do ostatecznej analizy włączono osoby z pierwszej grupy. Składała się ona z 13 018 kobiet i 9 350 mężczyzn. Stan układu krążenia uczestników monitorowano do końca listopada 2022 r. Do tego czasu 331 kobiet i 488 mężczyzn z grupy miało zawał serca lub udar, rozwinęła się u nich niewydolność serca i/lub zmarło z powodu choroby sercowo-naczyniowej. Te zdarzenia zostały zbiorczo określone jako poważne niekorzystne zdarzenie sercowo-naczyniowe. Naukowcy uwzględnili w analizach czynniki ryzyka, takie jak styl życia, współistniejące schorzenia i pochodzenie etniczne. 

Czytaj więcej

Przy siedzącym trybie życia regularne ćwiczenia nie zapewnią zdrowia. Nowe wyniki badań

Już parę minut codziennego wysiłku wpływa na zdrowie serca

Wyniki pokazały, że krótki, ale intensywny wysiłek w seriach trwających mniej niż minutę każda, może w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Największe korzyści zaobserwowano u kobiet, które przyznały, że nie wykonywały żadnych ćwiczeń, ale włączyły intensywną przerywaną aktywność fizyczną do swojej codziennej rutyny. 

Naukowcy obliczyli, że średni czas trwania intensywnej przerywanej aktywności fizycznej u pań wynosił 3.4 minuty dziennie. Wiązało się to średnio z 45 proc. niższym ryzykiem wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz ze średnio 67 proc. niższym ryzykiem niewydolności serca w porównaniu z kobietami, które nie wykonywały żadnej takiej aktywności. Ryzyko wystąpienia zawału serca było niższe o 51 proc. Co ciekawe, nawet bardzo mała ilość intensywnej aktywności fizycznej (1.2–1.6 minuty dziennie) miała korzystny wpływ na zdrowie. Naukowcy powiązali ją z 30 proc. niższym ryzykiem poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, 33 proc. niższym ryzykiem zawału serca i 40 proc. niższym ryzykiem niewydolności serca.

Czytaj więcej

Naukowcy odkryli zaskakujący efekt ćwiczeń. Najnowsze wyniki badań

Jeśli chodzi o mężczyzn, korzyści były mniej wyraźne. U osób, które poświęcały średnio 5.6 minut dziennie na intensywne aktywności i nie wykonywały regularnych ćwiczeń, stwierdzono średnio o 16 proc. mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych w porównaniu z mężczyznami, którzy nie zadeklarowali takich aktywności. Z kolei intensywna aktywność trwająca średnio 2.3 minuty dziennie przekładała się na zmniejszenie ryzyka o 11 proc. Naukowcy nie zaobserwowali wyraźnych powiązań z poszczególnymi zdarzeniami (zawałem, udarem i niewydolnością serca). 

Okazuje się, że rutynowe czynności takie jak szybkie wchodzenie po schodach lub noszenie ciężkich zakupów mogą w dużym stopniu zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym u osób, które nie chcą lub nie mogą regularnie ćwiczyć. W podsumowaniu wyników badania naukowcy przyznali, że intensywna, przypadkowa aktywność fizyczna trwająca od 1.5 do 4 minut dziennie może być obiecującym celem, a jednocześnie sposobem zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym u kobiet. Mniej wyraźne powiązania u mężczyzn mogą sugerować, że w celu uzyskania konkretnych korzyści kardiologicznych, niezbędna będzie również intensywna aktywność fizyczna w formie ćwiczeń. Badanie miało charakter obserwacyjny, dlatego nie można ustalić związku przyczynowo-skutkowego między aktywnością a zmniejszonym ryzykiem poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Źródła:
www.independent.co.uk
bmjgroup.com
bjsm.bmj.com

Międzynarodowy zespołów badaczy, m.in. z University of Sydney oraz Universidad Europea de Madrid, podzielił się wynikami analizy dotyczącej wpływu krótkich okresów intensywnej aktywności fizycznej na ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych w przypadku kobiet i mężczyzn. Intensywna przerywana aktywność fizyczna oznacza czynności, które wykonujemy w codziennym życiu. Wyniki badania zostały opublikowane online w British Journal of Sports Medicine.

Zespół badaczy przeanalizował dane tysięcy osób

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Nauka
Temperatura w pomieszczeniach wpływa na sprawność umysłu. Jaka wartość jest optymalna?
Nauka
Dieta bogata w ten składnik zwiększy odporność na infekcje. Nowe wyniki badań
Nauka
Naukowcy sprawdzili, ile żyją osoby z diagnozą demencji. Jeden czynnik ma kluczową rolę
Nauka
Naukowcy obliczyli, o ile minut skraca życie każdy wypalony papieros. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nauka
Prof. Anna Konert o roli i pracy kobiet w nauce: Wiele talentów mogło zostać utraconych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego