Międzynarodowy zespołów badaczy, m.in. z University of Sydney oraz Universidad Europea de Madrid, podzielił się wynikami analizy dotyczącej wpływu krótkich okresów intensywnej aktywności fizycznej na ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych w przypadku kobiet i mężczyzn. Intensywna przerywana aktywność fizyczna oznacza czynności, które wykonujemy w codziennym życiu. Wyniki badania zostały opublikowane online w British Journal of Sports Medicine.
Zespół badaczy przeanalizował dane tysięcy osób
Naukowcy wykorzystali do analizy dane z brytyjskiego Biobanku. Pochodziły one od 81 052 mężczyzn i kobiet, których średni wiek wynosił 61 lat. W latach 2013–2015 osoby te nosiły przez cały tydzień tracker rejestrujący ich aktywność. Badacze podzielili uczestników na dwie grupy. W pierwszej znajdowały się osoby, które nie wykonywały żadnych regularnych ćwiczeń lub raz w tygodniu chodziły na rekreacyjny spacer (22 368 osób). Do drugiej należeli uczestnicy, którzy zadeklarowali regularne ćwiczenia lub chodzenie na spacer częściej niż raz w tygodniu (58 684 osoby).
Do ostatecznej analizy włączono osoby z pierwszej grupy. Składała się ona z 13 018 kobiet i 9 350 mężczyzn. Stan układu krążenia uczestników monitorowano do końca listopada 2022 r. Do tego czasu 331 kobiet i 488 mężczyzn z grupy miało zawał serca lub udar, rozwinęła się u nich niewydolność serca i/lub zmarło z powodu choroby sercowo-naczyniowej. Te zdarzenia zostały zbiorczo określone jako poważne niekorzystne zdarzenie sercowo-naczyniowe. Naukowcy uwzględnili w analizach czynniki ryzyka, takie jak styl życia, współistniejące schorzenia i pochodzenie etniczne.
Czytaj więcej
Wiadomo, że siedzący tryb życia jest szkodliwy dla organizmu, choć do tej pory nie przeprowadzono wielu badań, które prezentowałyby jego konkretne skutki. W najnowszej analizie naukowcy pokazali związek między zbyt długim siedzeniem a ryzykiem chorób serca.
Już parę minut codziennego wysiłku wpływa na zdrowie serca
Wyniki pokazały, że krótki, ale intensywny wysiłek w seriach trwających mniej niż minutę każda, może w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Największe korzyści zaobserwowano u kobiet, które przyznały, że nie wykonywały żadnych ćwiczeń, ale włączyły intensywną przerywaną aktywność fizyczną do swojej codziennej rutyny.