Jak post przerywany wpływa na organizm? Nowe wyniki badań

Post przerywany jest popularnym rodzajem diety. Polega na stosowaniu postu w określonym godzinach dnia. W pozostałym czasie można jeść bez ograniczeń. Jak wpływa to na nasze zdrowie? Czy metoda jest skuteczna? Są najnowsze wyniki badań naukowców.

Publikacja: 21.01.2025 12:03

Post przerywany jest skuteczną metodą odchudzania i poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego u o

Post przerywany jest skuteczną metodą odchudzania i poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego u osób z otyłością.

Foto: Adobe Stock

Stosowanie postu przerywanego wymaga determinacji i wytrwałości. Powstrzymanie się od jedzenia poza kilkugodzinnym tzw. okienkiem żywieniowym nie jest łatwym wyzwaniem. Czy taka dieta jest zdrowa dla naszego organizmu? Co o tej metodzie mówią badania naukowe?

Post przerywany. Najnowsze wyniki badań

Najnowsze badania dotyczące stosowania postu przerywanego przeprowadził zespół badawczy z Uniwersytetu w Granadzie, Publicznego Uniwersytetu Nawarry i Centrum Sieci Badań Biomedycznych w Madrycie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie medycznym Nature Medicine. Jakie są wnioski? Post przerywany jest skuteczną metodą odchudzania i poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego u osób z otyłością – stwierdzili hiszpańscy naukowcy.

Udało im się wykazać, że zakończenie ostatniego posiłku przed godziną 17 i pominięcie kolacji jest bezpiecznym i skutecznym podejściem do redukcji tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. Metoda jest szczególnie korzystna po okresach przejadania się, np. w okresie świątecznym.

Czytaj więcej

Diagnozowanie otyłości na podstawie BMI to błąd? Lekarze proponują nowe metody

Nadwaga i otyłość dotyczą coraz większej liczby osób. W Hiszpanii z tym problemem zmaga się 70 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet. Przekłada się to na rosnącą liczbę przypadków cukrzycy, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, a także niektórych nowotworów. Powoduje tym samym większe obciążenie dla publicznego systemu opieki zdrowotnej. Stąd też konieczność prowadzenia badań naukowych, które mają pomóc w opracowaniu skutecznych i bezpiecznych metod, by tę sytuację poprawić.

Jak przeprowadzono badanie?

Diety polegające na ograniczeniu liczby spożywanych kalorii, choć pomagają w utracie wagi i korzystnie wpływają na zdrowie, nie są łatwe do utrzymania w dłuższej perspektywie. Dlatego tym razem naukowcy pochylili się nad metodą postu przerywanego, w której podczas okna żywieniowego można spożywać dowolną ilość jedzenia.

W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, ludzie zwykle jedzą śniadanie około godz. 7-8 rano, a ostatni posiłek o godz. 21-22. Okno żywieniowe trwa więc od 12 do 14 godzin. W przypadku postu przerywanego skraca się je do 6-8 godzin. Zespół hiszpańskich naukowców zbadał efekty 12-tygodniowej diety z trzema różnymi porami postu – wczesnym (okno żywieniowe od godz. 9 do 17), późnym (jedzenie od godz. 14 do 22), a także o wybranej przez uczestników porze - zwykle wybierano tu godziny między 12 a 20.

Czytaj więcej

Odkryto nowe czynniki ryzyka depresji. Co to takiego?

W badaniu wzieło udział 197 osób w wieku 30-60 lat, połowę stanowiły kobiety, połowę mężczyźni. Podzielono je na 4 grupy, jedna z nich jadła tak jak zwykle, a pozostałe wdrożyły post o trzech różnych porach. Badanie połączono z edukacją żywieniową na temat diety śródziemnomorskiej i zdrowego stylu życia.

Efekty postu przerywanego. Jak wpływa na organizm?

Badanie wykazało, że niezależnie od zastosowanej pory okna żywieniowego u uczestników odnotowano większą utratę wagi o 3-4 kg, w porównaniu do grupy, która nie stosowała postu przerywanego. Osoby, których okno żywieniowe wypadało między 9 a 17, w większym stopniu od pozostałych zredukowały tkankę tłuszczową w okolicach brzucha.

Podczas obserwacji badano również poziom glukozy uczestników. Wyniki w grupie stosującej wczesny post znacznie się poprawiły. Odkrycie sugeruje, że ograniczenie jedzenia wieczorem i w nocy może być szczególnie korzystne w celu regulowania poziomu glukozy, co może zapobiegać cukrzycy i zaburzeniom metabolicznym.

„Dzięki temu, że nie jesz o późnej porze, organizm ma więcej czasu na trawienie i przetwarzanie składników odżywczych, regulowanie poziomu glukozy we krwi jest ułatwione, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia problemów z cukrzycą i innych zaburzeń metabolicznych” - mówi dr Idoia Labayen, główna współautorka badania.

Naukowcy podkreślają, że wszystkie grupy stosujące post przestrzegały zaleceń lekarskich i nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych. W związku z tym post przerywany uznano za bezpieczną i obiecującą metodę kontrolowania masy ciała i poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego u osób z nadwagą lub otyłością.

Źródło:

www.nature.com/nm/

scitechdaily.com

Stosowanie postu przerywanego wymaga determinacji i wytrwałości. Powstrzymanie się od jedzenia poza kilkugodzinnym tzw. okienkiem żywieniowym nie jest łatwym wyzwaniem. Czy taka dieta jest zdrowa dla naszego organizmu? Co o tej metodzie mówią badania naukowe?

Post przerywany. Najnowsze wyniki badań

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Nauka
Odkryto nowe czynniki ryzyka depresji. Co to takiego?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Nauka
Temperatura w pomieszczeniach wpływa na sprawność umysłu. Jaka wartość jest optymalna?
Nauka
Dieta bogata w ten składnik zwiększy odporność na infekcje. Nowe wyniki badań
Nauka
Naukowcy sprawdzili, ile żyją osoby z diagnozą demencji. Jeden czynnik ma kluczową rolę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nauka
Naukowcy obliczyli, o ile minut skraca życie każdy wypalony papieros. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego