Stosowanie postu przerywanego wymaga determinacji i wytrwałości. Powstrzymanie się od jedzenia poza kilkugodzinnym tzw. okienkiem żywieniowym nie jest łatwym wyzwaniem. Czy taka dieta jest zdrowa dla naszego organizmu? Co o tej metodzie mówią badania naukowe?
Post przerywany. Najnowsze wyniki badań
Najnowsze badania dotyczące stosowania postu przerywanego przeprowadził zespół badawczy z Uniwersytetu w Granadzie, Publicznego Uniwersytetu Nawarry i Centrum Sieci Badań Biomedycznych w Madrycie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie medycznym Nature Medicine. Jakie są wnioski? Post przerywany jest skuteczną metodą odchudzania i poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego u osób z otyłością – stwierdzili hiszpańscy naukowcy.
Udało im się wykazać, że zakończenie ostatniego posiłku przed godziną 17 i pominięcie kolacji jest bezpiecznym i skutecznym podejściem do redukcji tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. Metoda jest szczególnie korzystna po okresach przejadania się, np. w okresie świątecznym.
Czytaj więcej
Wskaźnik BMI może nie być wiarygodnym pomiarem zdrowia danej osoby – do takich wniosków doszła komisja składająca się z 58 ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Lekarze zaproponowali odejście od tej metody diagnozowania otyłości i nowe rozwiązania.
Nadwaga i otyłość dotyczą coraz większej liczby osób. W Hiszpanii z tym problemem zmaga się 70 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet. Przekłada się to na rosnącą liczbę przypadków cukrzycy, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, a także niektórych nowotworów. Powoduje tym samym większe obciążenie dla publicznego systemu opieki zdrowotnej. Stąd też konieczność prowadzenia badań naukowych, które mają pomóc w opracowaniu skutecznych i bezpiecznych metod, by tę sytuację poprawić.