Diagnozowanie otyłości na podstawie BMI to błąd? Lekarze proponują nowe metody

Wskaźnik BMI może nie być wiarygodnym pomiarem zdrowia danej osoby – do takich wniosków doszła komisja składająca się z 58 ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Lekarze zaproponowali odejście od tej metody diagnozowania otyłości i nowe rozwiązania.

Publikacja: 17.01.2025 12:56

Eksperci uważają, że poleganie wyłącznie na BMI jest nieskuteczne, ponieważ ten wskaźnik nie mierzy

Eksperci uważają, że poleganie wyłącznie na BMI jest nieskuteczne, ponieważ ten wskaźnik nie mierzy w bezpośredni sposób ilości tkanki tłuszczowej, nie odzwierciedla rozmieszczenia tłuszczu w ciele i nie dostarcza informacji o zdrowiu pacjenta.

Foto: Adobe Stock

Raport opracowany przez ekspertów został opublikowany w czasopiśmie Lancet Diabetes and Endocrinology. Zmiany, które proponują lekarze, zostały poparte przez 76 organizacji medycznych na całym świecie. Zalecenia obejmują diagnozowanie otyłości na podstawie innych pomiarów nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz na podstawie obiektywnych objawów złego stanu zdrowia.

Dlaczego wskaźnik BMI nie jest wystarczający do diagnozowania otyłości?

Z raportu wynika, że ponad 1 miliard ludzi żyje z chorobą, która od dziesięcioleci jest diagnozowana poprzez pomiar wskaźnika BMI, czyli stosunek wzrostu do wagi. Na tej podstawie ustalana jest też ilość tkanki tłuszczowej. Grupa ekspertów zwróciła uwagę, że diagnoza choroby na podstawie tego wskaźnika może zarówno nie doszacowywać, jak i przeceniać stopień zaawansowania otyłości. W efekcie miliony osób na całym świecie mogą otrzymać błędne zalecenia zdrowotne.

Eksperci uważają, że poleganie wyłącznie na BMI jest nieskuteczne, ponieważ ten wskaźnik nie mierzy w bezpośredni sposób ilości tkanki tłuszczowej, nie odzwierciedla rozmieszczenia tłuszczu w ciele i nie dostarcza informacji o zdrowiu pacjenta. Obecnie wiele osób, u których występuje nadmiar tkanki tłuszczowej, nie ma wskaźnika BMI wskazującego na otyłość. Z tego powodu potencjalne problemy zdrowotne pozostają niezidentyfikowane, nie wspominając o leczeniu. Jednocześnie u innych osób, u których wskaźnik BMI jednoznacznie sugeruje otyłość, narządy i organizm funkcjonują poprawnie, bez widocznych objawów choroby.

Czytaj więcej

Temperatura w pomieszczeniach wpływa na sprawność umysłu. Jaka wartość jest optymalna?

Lekarze proponują nowe metody diagnozowania otyłości

Proponowane przez ekspertów zmiany miałyby zapewnić systemom opieki zdrowotnej na całym świecie możliwość przyjęcia uniwersalnej i klinicznie istotnej definicji otyłości oraz wdrożenia dokładniejszych metod diagnozowania choroby. Lekarze zalecają, aby BMI było stosowane wyłącznie jako zastępcza miara ryzyka zdrowotnego na poziomie populacji, do badań epidemiologicznych lub do celów przesiewowych, a nie jako indywidualna miara zdrowia.

Jakie rozwiązania proponują zamiast tego? Według ekspertów nadmierna otyłość powinna zostać potwierdzona bezpośrednim pomiarem tkanki tłuszczowej, a jeśli nie jest on dostępny, przynajmniej jednym kryterium antropometrycznym – np. obwodem talii, stosunkiem talii do bioder lub stosunkiem talii do wzrostu.

Otyłość kliniczna i przedkliniczna. Eksperci proponują nowe kategorie

Poza tym eksperci wyróżnili dwie nowe kategorie otyłości – otyłość kliniczną i otyłość przedkliniczną. Tę pierwszą zdefiniowali jako otyłość, przy której występują oznaki i/lub objawy świadczące o pogorszeniu funkcji narządów, lub znacznie zmniejszona zdolność do wykonywania standardowych codziennych czynności, takich jak kąpiel, ubieranie się lub jedzenie. Te oznaki i objawy mają być bezpośrednim skutkiem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pacjenci ze zdiagnozowaną otyłością kliniczną powinni być traktowani jako osoby z przewlekłą chorobą. Muszą też otrzymać odpowiednie leczenie (np. leki odchudzające), którego celem jest poprawa lub remisja klinicznych objawów oraz zapobieganie dalszemu uszkadzaniu narządów.

Czytaj więcej

Szczupłe ciało nie gwarantuje długiego życia w zdrowiu. Zbadano, co jest ważniejsze

Otyłość przedkliniczną zdefiniowano z kolei jako otyłość z prawidłową funkcją narządów. Pacjenci, u których ona występuje, nie cierpią na przewlekłą chorobę, jednak występuje u nich zwiększone ryzyko rozwoju otyłości klinicznej i innych chorób w przyszłości, m.in. cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, niektórych rodzajów nowotworów i chorób psychicznych. Według ekspertów te osoby powinny otrzymać wsparcie mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia potencjalnej choroby (np. doradztwo zdrowotne, możliwość monitorowania stanu zdrowia).

Lekarze zalecają również, aby osoby, u których stwierdzono otyłość, zostały zbadane pod kątem otyłości klinicznej. Jej rozpoznanie wymaga dowodów na zmniejszoną funkcję narządów lub tkanek z powodu nadmiernej masy ciała, lub dowodów na istnienie ograniczeń w zakresie wykonywania codziennych czynności i w zakresie mobilności.

Z czego wynika problem z definicją otyłości?

Mimo dowodów na to, że u osób z nadmierną masą ciała zły stan zdrowia jest wynikiem otyłości, jest ona ogólnie uważana za zwiastun innych chorób, a nie chorobę samą w sobie. W swoim raporcie komisja starała się zdefiniować otyłość kliniczną jako chorobę przewlekłą, która jest bezpośrednim wynikiem wpływu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej na funkcjonowanie narządów i tkanek. 

Czytaj więcej

Szklanka tego popularnego napoju może zmniejszyć ryzyko raka. Naukowcy potwierdzają

Raport zyskał poparcie Royal College of Physicians, brytyjskiej organizacji, która reprezentuje ponad 40 tys. lekarzy na całym świecie. W odpowiedzi na publikację dr Kath McCullough, doradczyni RCP ds. otyłości, powiedziała:

„Przez zbyt długi czas polegaliśmy na BMI jako prostym pomiarze otyłości, który często błędnie przedstawiał stan i nie odzwierciedlał w pełni, w jaki sposób nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa na zdrowie człowieka. Rozróżnienie przez komisję otyłości przedklinicznej i klinicznej stanowi istotny krok naprzód, podkreślając potrzebę wczesnego wykrywania i interwencji, zapewniając jednocześnie odpowiednią opiekę osobom, które już doświadczają poważnych problemów zdrowotnych”.

Źródła:

www.theguardian.com

www.thelancet.com

Raport opracowany przez ekspertów został opublikowany w czasopiśmie Lancet Diabetes and Endocrinology. Zmiany, które proponują lekarze, zostały poparte przez 76 organizacji medycznych na całym świecie. Zalecenia obejmują diagnozowanie otyłości na podstawie innych pomiarów nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz na podstawie obiektywnych objawów złego stanu zdrowia.

Dlaczego wskaźnik BMI nie jest wystarczający do diagnozowania otyłości?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Zdrowie
Alarmujące nowe dane na temat alkoholizmu nastolatków. Kto i w jakim wieku już pije?
Zdrowie
Szczupłe ciało nie gwarantuje długiego życia w zdrowiu. Zbadano, co jest ważniejsze
Zdrowie
Pora picia kawy wpływa na ryzyko przedwczesnej śmierci. Nowe wyniki badań
SPOŁECZEŃSTWO
Gubernatorka Tokio wytacza nowe działa w walce z ujemnym przyrostem naturalnym w stolicy Japonii
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Zdrowie
Miejsce zamieszkania ma związek z objawami menopauzy. Zła wiadomość dla mieszkanek wsi
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego