Raport opracowany przez ekspertów został opublikowany w czasopiśmie Lancet Diabetes and Endocrinology. Zmiany, które proponują lekarze, zostały poparte przez 76 organizacji medycznych na całym świecie. Zalecenia obejmują diagnozowanie otyłości na podstawie innych pomiarów nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz na podstawie obiektywnych objawów złego stanu zdrowia.
Dlaczego wskaźnik BMI nie jest wystarczający do diagnozowania otyłości?
Z raportu wynika, że ponad 1 miliard ludzi żyje z chorobą, która od dziesięcioleci jest diagnozowana poprzez pomiar wskaźnika BMI, czyli stosunek wzrostu do wagi. Na tej podstawie ustalana jest też ilość tkanki tłuszczowej. Grupa ekspertów zwróciła uwagę, że diagnoza choroby na podstawie tego wskaźnika może zarówno nie doszacowywać, jak i przeceniać stopień zaawansowania otyłości. W efekcie miliony osób na całym świecie mogą otrzymać błędne zalecenia zdrowotne.
Eksperci uważają, że poleganie wyłącznie na BMI jest nieskuteczne, ponieważ ten wskaźnik nie mierzy w bezpośredni sposób ilości tkanki tłuszczowej, nie odzwierciedla rozmieszczenia tłuszczu w ciele i nie dostarcza informacji o zdrowiu pacjenta. Obecnie wiele osób, u których występuje nadmiar tkanki tłuszczowej, nie ma wskaźnika BMI wskazującego na otyłość. Z tego powodu potencjalne problemy zdrowotne pozostają niezidentyfikowane, nie wspominając o leczeniu. Jednocześnie u innych osób, u których wskaźnik BMI jednoznacznie sugeruje otyłość, narządy i organizm funkcjonują poprawnie, bez widocznych objawów choroby.
Czytaj więcej
Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura otoczenia może powodować trudności z koncentracją i pogarszać funkcje poznawcze. Najnowsze badania naukowców dotyczą osób starszych. Ta wiedza ma szczególnie istotne znaczenie w dobie postępujących zmian klimatycznych.
Lekarze proponują nowe metody diagnozowania otyłości
Proponowane przez ekspertów zmiany miałyby zapewnić systemom opieki zdrowotnej na całym świecie możliwość przyjęcia uniwersalnej i klinicznie istotnej definicji otyłości oraz wdrożenia dokładniejszych metod diagnozowania choroby. Lekarze zalecają, aby BMI było stosowane wyłącznie jako zastępcza miara ryzyka zdrowotnego na poziomie populacji, do badań epidemiologicznych lub do celów przesiewowych, a nie jako indywidualna miara zdrowia.