Zespół badawczy pod kierownictwem Yary Haridy z University of Chicago wyniki swoich prac opublikował 21 maja w czasopiśmie naukowym „Nature”.
Zęby ewoluowały ze struktur na pancerzach ryb żyjących około 465 milionów lat temu?
Zęby mogły ewoluować ze struktur zwanych odontodami znajdujących się w guzkach na opancerzonych szkieletach starożytnych ryb, a dokładnie wczesnych kręgowców z okresu ordowiku około 465 milionów lat temu. Najnowsze badania dowodzą, że guzki te zawierały zębinę, dzięki której ryby mogły wyczuwać warunki panujące w otaczającej je wodzie i odbierać bodźce z otoczenia.
W trakcie badań naukowcom udało się również odkryć podobieństwa między wspomnianymi odontodami u ryb a sensillami. Te ostatnie są narządami zmysłów występującymi zarówno u skamieniałych bezkręgowców stawonogów, jak i w muszlach współczesnych zwierząt takich jak kraby i krewetki. Mogły to być jednocześnie pierwsze struktury przypominające zęby. Odkrycie to potwierdza teorię, według której zęby wyewoluowały najpierw poza jamą ustną.
Czytaj więcej
Badania japońskich naukowców pozwoliły ustalić, że możliwe jest posiadanie trzeciego kompletu wła...
W wyniku analizy okazało się więc, że u dwóch różnych grup zwierząt – kręgowców i bezkręgowców – zaobserwowano to samo rozwiązanie. Narządy zmysłów obecne w ich pancerzach ewoluowały, co pozwoliło organizmom tym lepiej odczuwać świat wokół siebie i odbierać bodźce z otoczenia.