Osób chorujące na Covid-19 mają objawy nie tylko ze strony układu oddechowego oraz o charakterze ogólnoustrojowym. Istnieje wiele dowodów świadczących o neurotropowym charakterze tej choroby. U zakażonych obserwowano zmęczenie, objawy depresji, zespołu stresu pourazowego oraz upośledzenia funkcji poznawczych. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Nottingham wykazało, że pandemia Covid-19 mogła również przyspieszyć starzenie się mózgu i to nawet u osób, które nie zostały zakażone wirusem. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.
W jaki sposób pandemia mogła wpłynąć na ludzkie mózgi?
Nowe badania ujawniło potencjalny związek między Covid-19, pogorszeniem funkcji poznawczych, zmianami w mózgu a molekularnymi sygnaturami starzenia się mózgu. Według badaczy piętno na ludzkim umyśle odcisnęła jednak nie tylko sama choroba, ale również stres, izolacja i globalne zmiany.
Zespół badawczy przeanalizował podłużne skany rezonansu magnetycznego mózgu u prawie 1000 zdrowych dorosłych. Skany zostały wykonane w ramach badania UK Biobank. Część osób z tej grupy miała wykonane dwa skany przed pandemią, co pomogło sztucznej inteligencji zrozumieć, jak mózg zmienia się, gdy nie ma zagrożenia. U pozostałych jeden skan wykonano przed wybuchem pandemii, a drugi w czasie jej trwania, głównie między 2021 a 2022 rokiem. Dzięki temu naukowcy mogli zbadać, w jaki sposób to wydarzenie wpływało na starzenie się mózgu.
Czytaj więcej
Strach przed poniedziałkiem, określany jako „monday blues”, to rodzaj lęku, z którym zmaga się ob...
Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych metod obrazowania i uczenia maszynowego ekspertom udało się oszacować „wiek mózgu” każdej osoby i porównać go z rzeczywistym wiekiem. Model wieku mózgu został opracowany na podstawie skanów tego organu wykonanych u ponad 15 tys. zdrowych osób bez chorób współistniejących. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy zaobserwowali, że pandemia miała negatywny wpływ na zdrowie mózgu i spowodowała jego przyspieszone starzenie – średnio o 5,5 miesiąca. Zmiany były najbardziej zauważalne u osób starszych, u mężczyzn i osób z ubogich środowisk społecznych. Co więcej, u osób, które zostały zakażone wirusem, zaobserwowano również spadek niektórych zdolności poznawczych, w tym elastyczności umysłowej i szybkości przetwarzania.