Aktualizacja: 18.01.2025 17:21 Publikacja: 15.09.2023 14:06
Kobiety są dwa razy bardziej narażone na stres niż mężczyźni.
Foto: Adobe Stock
Z badania „People at Work 2022: A Global Workforce” przeprowadzonego przez ADP wynika, że co piąty Polak codziennie doświadcza stresu w pracy (22,15 proc.). Naukowcy przyznają wprost, że przewlekły stres skraca życie i pogarsza jego jakość. Powodem do głębszej refleksji może być również fakt, że Polacy wciąż pozostają jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie.
Szukając przyczyn społecznego napięcia, należy unikać generalizacji - szczególnie tej, która nie uwzględnia płci. Okazuje się bowiem, że kobiety stresują się znacznie częściej niż mężczyźni, mają inne powody do niepokoju, a także w inny sposób rozładowują napięcie i ponoszą bardziej dotkliwe konsekwencje wynikające z chronicznego stresu.
Chociaż empatia często kojarzy się w pierwszej chwili ze współczuciem, w rzeczywistości jest to ważna umiejętność, jeden z kluczowych aspektów ludzkiego współistnienia. Jak kształtuje się empatia i jakie wyzwania przed nią stoją w XXI wieku?
Wraz z początkiem 2025 roku nadeszła kolejna zmiana. Dzieci urodzone w latach 2025-2039 będą należeć do pokolenia Beta. Czym będzie się wyróżniać nowa generacja i jaka rysuje się przed nią przyszłość?
Wiele osób zastanawia się, jak przeżyć święta w spokoju i bez nerwów. Tradycje rodzinne w czasie świąt to niestety czasami nerwy, pretensje i zmęczenie. Jak świadomie zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz o relacje z najbliższymi w tym świąt – mówi Justyna Dworczyk, psychoterapeutka i doktor sztuki.
Informacja o śmierci pisarki Eweliny Ślotały po raz kolejny wywołała społeczną dyskusję na temat tego, jak poważną chorobą jest depresja. Pojawiły się w niej m.in. pytania o to, czy psychoterapie, którym poddają się pacjenci, naprawdę są skuteczne. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy ekspertki.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce nie napawają optymizmem. Coraz częściej zwraca się uwagę, że do poważnych kryzysów psychicznych młodych ludzi przyczyniają się media społecznościowe, w których promowane są niekiedy destrukcyjne zachowania. Jak im zapobiegać?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Projekt ustawy, wprowadzający zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych utknął w zespole, który zajmuje się programowaniem prac rządu. Obecnie nie ma zielonego światła, by procedować go dalej - podaje RMF FM.
Coraz więcej mieszkanek Wielkiej Brytanii odstawia pigułki antykoncepcyjne i zastępuje je aplikacjami służącymi do śledzenia przebiegu cyklu menstruacyjnego. Rezultatem jest wzrost liczby niechcianych ciąż – i aborcji.
Trzy bawoły padły pod Berlinem na pryszczycę w styczniu. To przed tą chorobą najbardziej drżą służby weterynaryjne i rządy krajów, bo może nawet wstrzymać eksport mięsa czy mleka. Polska z niepokojem patrzy na Niemcy, ale na razie u nas nie wykryto przypadków pryszczycy.
Wysokie spożycie czerwonego mięsa wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu schorzeń. W nowym badaniu naukowcy wzięli na celownik poziom spożycia przetworzonego, czerwonego mięsa i ryzyko powstania demencji. Co pokazały wyniki?
Wskaźnik BMI może nie być wiarygodnym pomiarem zdrowia danej osoby – do takich wniosków doszła komisja składająca się z 58 ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Lekarze zaproponowali odejście od tej metody diagnozowania otyłości i nowe rozwiązania.
Rząd jeszcze w styczniu zajmie się projektem ustawy, która wprowadzi zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów osobom małoletnim tj. poniżej 18. roku życia - poinformowała w TVP Info minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Iga Kazimierczyk: „Flagowy projekt ekipy MEN będzie realizowany dobrowolnie. Nie pojawił się zwrot »zastanowiliśmy się i potrzebujemy więcej czasu«. Edukację zdrowotną wygaszono, dlatego że tak uznał premier Donald Tusk. Nie mamy Ministerstwa Edukacji. Mamy bieżące potrzeby polityczne”.
Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło jeszcze naboru w konkursach na kardiologię i dla szpitali ogólnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Uruchomienie 2,7 mld zł z KPO czeka na nowe prawo. W praktyce szpitale będą miały rok na wydanie tych pieniędzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas