Z badania „People at Work 2022: A Global Workforce” przeprowadzonego przez ADP wynika, że co piąty Polak codziennie doświadcza stresu w pracy (22,15 proc.). Naukowcy przyznają wprost, że przewlekły stres skraca życie i pogarsza jego jakość. Powodem do głębszej refleksji może być również fakt, że Polacy wciąż pozostają jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie.
Szukając przyczyn społecznego napięcia, należy unikać generalizacji - szczególnie tej, która nie uwzględnia płci. Okazuje się bowiem, że kobiety stresują się znacznie częściej niż mężczyźni, mają inne powody do niepokoju, a także w inny sposób rozładowują napięcie i ponoszą bardziej dotkliwe konsekwencje wynikające z chronicznego stresu.
Kobiety są bardziej narażone na stres niż mężczyźni
Kobieca część populacji stresuje się znacznie częściej niż męska - 74 proc. badanych przynajmniej raz w tygodniu, w tym aż 22 proc. codziennie. Dla porównania, wśród mężczyzn 60 proc. odczuwa stres raz w tygodniu lub częściej, w tym 14 proc. codziennie.
Jak pokazuje ostatnie badanie przeprowadzone na zlecenie marki Kalms, kobiety pomiędzy 24., a 35. rokiem życia to najbardziej zestresowana grupa wiekowa. Dodatkowo, jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, kobiety są dwa razy bardziej narażone na stres niż mężczyźni. Wynika to z większej liczby obowiązków – zarówno zawodowych, jak i tych dotyczących pracy w domu.
Przyczyny stresu u kobiet
Zdaniem badaczy kobiety coraz częściej godzą pracę zawodową z opieką nad dziećmi i obowiązkami domowymi, co w efekcie prowadzi do wypalenia psychicznego.