Kobiety stresują się inaczej niż mężczyźni. Co wywołuje napięcie u Polek?

Polacy znajdują się w ścisłej czołówce najbardziej zestresowanych narodów w Unii Europejskiej - tak wynika z danych ADP Research Institute. Opracowania pokazują też, że kobiety przeżywają stres inaczej niż mężczyźni i wskazują inne przyczyny swoich napięć.

Publikacja: 15.09.2023 14:06

Kobiety są dwa razy bardziej narażone na stres niż mężczyźni.

Kobiety są dwa razy bardziej narażone na stres niż mężczyźni.

Foto: Adobe Stock

Z badania „People at Work 2022: A Global Workforce” przeprowadzonego przez ADP wynika, że co piąty Polak codziennie doświadcza stresu w pracy (22,15 proc.). Naukowcy przyznają wprost, że przewlekły stres skraca życie i pogarsza jego jakość. Powodem do głębszej refleksji może być również fakt, że Polacy wciąż pozostają jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie.

Szukając przyczyn społecznego napięcia, należy unikać generalizacji - szczególnie tej, która nie uwzględnia płci. Okazuje się bowiem, że kobiety stresują się znacznie częściej niż mężczyźni, mają inne powody do niepokoju, a także w inny sposób rozładowują napięcie i ponoszą bardziej dotkliwe konsekwencje wynikające z chronicznego stresu.

Kobiety są bardziej narażone na stres niż mężczyźni

Kobieca część populacji stresuje się znacznie częściej niż męska - 74 proc. badanych przynajmniej raz w tygodniu, w tym aż 22 proc. codziennie. Dla porównania, wśród mężczyzn 60 proc. odczuwa stres raz w tygodniu lub częściej, w tym 14 proc. codziennie.

Jak pokazuje ostatnie badanie przeprowadzone na zlecenie marki Kalms, kobiety pomiędzy 24., a 35. rokiem życia to najbardziej zestresowana grupa wiekowa. Dodatkowo, jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, kobiety są dwa razy bardziej narażone na stres niż mężczyźni. Wynika to z większej liczby obowiązków – zarówno zawodowych, jak i tych dotyczących pracy w domu.

Przyczyny stresu u kobiet

Zdaniem badaczy kobiety coraz częściej godzą pracę zawodową z opieką nad dziećmi i obowiązkami domowymi, co w efekcie prowadzi do wypalenia psychicznego.

Wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej, wychowywanie dzieci i dbanie o satysfakcjonujące relacje towarzyskie - wszystko to sprawia, że kobiety mogą doświadczać wyższego poziomu stresu. "Kobiety są bardziej narażone na problemy psychologiczne ze względu na połączenie czynników biologicznych i społecznych: obejmują one stereotypy dotyczące płci, nierówność i segregację społeczną" - wynika z badania populacyjnego "Różnice płci w zaburzeniach psychicznych i samobójstwach w Europie" przeprowadzonego w 2014 roku we współpracy z europejskimi uniwersytetami, opublikowanego na łamach Frontiers.

Naukowcy wymienili kilka najczęstszych, dla których kobiety mają wyższy poziom stresu: prawie 40 proc. badanych podało płacenie rachunków jako główny powód lęku. Dla 30 proc. najbardziej stresujące okazały się obowiązki domowe, 20 proc. pań relacjonowało, że stres wywołują u nich próby zachowania zdrowego balansu między pracą a życiem prywatnym. Nieco ponad 10 proc. kobiet wspominało o tym, że na stan ich zdrowia psychicznego negatywnie wpływa podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości ich dzieci.

Negatywne skutki stresu: alkohol, kłótnie i zajadanie nerwów

Naukowcy alarmują, że przeżywanie długotrwałego stresu może być groźniejsze dla zdrowie kobiet niż mężczyzn. Jak wynika z badań marki Kalms, więcej niż co trzecia kobieta cierpi na bezsenność związaną ze stresem. Co czwarta ankietowana przyznała, że w konsekwencji na czynniki stresogenne pije większe ilości alkoholu, a tyle samo rekompensuje sobie przeżywany stres spożywaniem ulubionych potraw i przekąsek. Co trzecia wskazuje, że nerwy są bezpośrednią przyczyną pogorszenia relacji z partnerem, a u 28 proc. kobiet nerwy prowadzą do przejadania się. Aż 15 proc. ankietowanych zauważa, że przez stres sięgnęło po papierosy.

Przytoczone badania pokazują, że szukając rozwiązań problemów związanych z doświadczaniem stresu, należy koniecznie uwzględnić aspekt płci.

Psychologia
Fizycznie zdrowa 28-letnia Holenderka dokona eutanazji. Psycholożka krytycznie o decyzji lekarzy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Psychologia
Shannen Doherty opowiedziała, jak przygotowuje się do śmierci. "Ma do tego pełne prawo"
Psychologia
Lubię siebie - to da się zrobić. Psycholożka o budowaniu samoakceptacji
Psychologia
"Zrobiony" piątek. Niedoceniany sposób na lepszą organizację czasu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Psychologia
Detoks po nieudanym związku. „Boysober” zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet