Mental fitness to pojęcie, którego popularność diametralnie wzrosła wraz z początkiem pandemii. Obejmuje ono takie czynności, które pomagają w zachowaniu równowagi emocjonalnej i umysłowej oraz produktywności i dobrego samopoczucia.
Kondycja psychiczna jest tak samo ważna jak zdrowie fizyczne
W odniesieniu do sprawności fizycznej lekarze wyróżniają cztery kategorie: wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego, prawidłową wagę, siłę i elastyczność. Gdy mówimy o sprawności umysłowej, przyglądamy się natomiast takim kwestiom, jak równowaga emocjonalna, społeczna sieć wsparcia, bezpieczeństwo finansowe i dobrostan fizyczny.
Mental fitness jest więc monitorowaniem emocjonalnej kondycji i utrzymywaniem jej na optymalnym poziomie. Według danych Mental Health Foundation problemy ze zdrowiem fizycznym znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym – działa to również w drugą stronę. Jedna na trzy osoby cierpiące na długotrwałe problemy ze zdrowiem fizycznym boryka się również z problemami psychicznymi, najczęściej depresją lub stanami lękowymi.
Czytaj więcej
Wydaje się, że czasy, w których oczekiwano, że kobieta powinna być grzeczna, miła i uprzejma, minęły. Mimo to wciąż można odnieść wrażenie, że kobiecy gniew jest społecznie postrzegany zupełnie inaczej niż męski.
Trenowanie sprawności psychicznej pomaga budować silne zasoby, z których można korzystać w sytuacjach stresujących lub wymagających od wyższego niż zazwyczaj skupienia i wytrzymałości psychicznej. Regularny trening wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mózgu.