Co to jest mental fitness - dlaczego mózg i ciało tak bardzo go potrzebują?

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne. Aby utrzymać ciało w dobrej formie i wzmocnić odporność, dorosły człowiek powinien każdego dnia ćwiczyć około 30 minut dziennie. Jak zatem dbać o umysł, aby jego sprawność pomagała w pokonywaniu codziennych problemów?

Publikacja: 06.10.2023 16:42

Mental fitness pomaga w zachowaniu równowagi psychicznej?

Mental fitness pomaga w zachowaniu równowagi psychicznej?

Foto: Adobe Stock

Mental fitness to pojęcie, którego popularność diametralnie wzrosła wraz z początkiem pandemii. Obejmuje ono takie czynności, które pomagają w zachowaniu równowagi emocjonalnej i umysłowej oraz produktywności i dobrego samopoczucia.

Kondycja psychiczna jest tak samo ważna jak zdrowie fizyczne

W odniesieniu do sprawności fizycznej lekarze wyróżniają cztery kategorie: wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego, prawidłową wagę, siłę i elastyczność. Gdy mówimy o sprawności umysłowej, przyglądamy się natomiast takim kwestiom, jak równowaga emocjonalna, społeczna sieć wsparcia, bezpieczeństwo finansowe i dobrostan fizyczny.

Mental fitness jest więc monitorowaniem emocjonalnej kondycji i utrzymywaniem jej na optymalnym poziomie. Według danych Mental Health Foundation problemy ze zdrowiem fizycznym znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym – działa to również w drugą stronę. Jedna na trzy osoby cierpiące na długotrwałe problemy ze zdrowiem fizycznym boryka się również z problemami psychicznymi, najczęściej depresją lub stanami lękowymi.

Czytaj więcej

Okazywanie gniewu odbiera kobiecie atrakcyjność i kompetencje

Trenowanie sprawności psychicznej pomaga budować silne zasoby, z których można korzystać w sytuacjach stresujących lub wymagających od wyższego niż zazwyczaj skupienia i wytrzymałości psychicznej. Regularny trening wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Czym jest mental fitness?

Mental fitness polega na rozwijaniu takich obszarów jak uważność, elastyczne myślenie i zarządzanie emocjami, zdolność do budowania zdrowych relacji, ćwiczenie motywacji oraz dbanie o regenerację.

W ich ćwiczeniu mogą pomóc m.in. medytacja i techniki wizualizacji. Badanie przeprowadzone w 2016 roku w Katedrze Psychiatrii i Psychoterapii na Uniwersytecie w Marburgu wykazało, że długotrwała praktyka medytacyjna wiąże się ze zmianami strukturalnymi istoty białej w mózgu, która jest odpowiedzialna za szybkość przekazywania informacji i zdolność koncentracji oraz pamięć. Naukowcy doszli do wniosku, że być może właśnie dlatego medytacja pomaga ludziom trenować uważność i wspiera ich w walce z pogarszaniem funkcji poznawczych. Medytacja pozytywnie wpływa również na emocjonalną świadomość i ułatwia zarządzanie emocjami w sytuacjach stresu.

Wśród strategii ćwiczenia sprawności umysłowej naukowcy wysoko oceniają również terapię poznawczo-behawioralną (CBT), która poprzez rozmowę z psychoterapeutą pozwala zmienić negatywne procesy myślowe i wzorce, które utrudniają skuteczne zarządzanie emocjami. CBT uczy nowych zachowań i strategii, które wspierają umysł w radzeniu sobie ze stresem i sytuacjami, które wcześniej jawiły się jako „nie do przeskoczenia”.

Dlaczego trenowanie mental fitness jest ważne?

Naukowcy z University Medical Center w Nowym Orleanie podkreślają, że im wyższy poziom sprawności i elastyczności umysłowej, tym lepsza jest kondycja psychiczna. Stosując techniki mental fitness, można szybciej zaobserwować zbliżający się kryzys psychiczny. Naukowcy dodają również, że trening umysłowy pozwala utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Mental fitness to pojęcie, którego popularność diametralnie wzrosła wraz z początkiem pandemii. Obejmuje ono takie czynności, które pomagają w zachowaniu równowagi emocjonalnej i umysłowej oraz produktywności i dobrego samopoczucia.

Kondycja psychiczna jest tak samo ważna jak zdrowie fizyczne

Pozostało 91% artykułu
Psychologia
Pary świadomie rezygnujące z dzietności ryzykują rozpad związku? Psycholog wyjaśnia
Psychologia
Social Battery - dotkliwy rodzaj wyczerpania emocjonalnego. Na czym polega?
Psychologia
Oto jedyna rzecz, w którą naprawdę warto inwestować. "Nie ulega habituacji"
Psychologia
Docenianie codzienności poprawia jakość życia. Cenne rady psychologa
Psychologia
Senna separacja: oznaka kłopotów w związku czy zbawienie dla partnerów? Wyniki badania
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne