Coach kobiet Aneta Stanowska: Nie ma czegoś takiego jak nadmierna pewność siebie

Zdaniem ekspertki kobiety dużo częściej skupiają się na własnych deficytach, które wynikają z zaniżonego poczucia własnej wartości. Dzień Kobiet to dobra okazja do tego, by pomyśleć, jak można to zmienić.

Publikacja: 08.03.2024 09:49

Aneta Stanowska: Pewność siebie objawia się w swobodzie bycia i autentyczności.

Aneta Stanowska: Pewność siebie objawia się w swobodzie bycia i autentyczności.

Foto: Adobe Stock

Czy pewność siebie jest potrzebna w życiu?

Aneta Stanowska: Zdecydowanie tak. Pewność siebie to cecha, która bardzo mocno wpływa na to, jak radzimy sobie w życiu prywatnym i zawodowym. Od niej zależy, czy stajemy za sobą i potrafimy artykułować własne potrzeby, stawiać zdrowe granice, akceptować siebie i uznawać siebie za ważną osobę. Ma znaczenie w budowaniu dobrych relacji z innymi i osiąganiu sukcesów zawodowych. Krótko mówiąc: determinuje praktycznie wszystkie obszary życiowe.

W relacjach z innymi w czym się wyraża bycie pewnym siebie. To znaczy: kiedy ludzie tak myślą o danej osobie?

Dla mnie pewność siebie to przede wszystkich bycie sobą, znajomość siebie, własnych zasobów, zalet, a także wad i akceptowanie całości. Objawia się więc w swobodzie bycia i autentyczności. Zdajemy sobie sprawę z własnych kompetencji, wierzymy we własne możliwości, ale też znamy własne ograniczenia. Jeśli naprawdę dobrze czuję się ze sobą, nie potrzebuję „zakładać masek” i udowadniać wszystkim własnych racji.

Polacy to ogólnie patrząc, naród pewny siebie czy niekoniecznie?

Z badań przeprowadzonych na próbie obserwujących media społecznościowe Jakuba B. Bączka oraz wśród osób z panelu badawczego „Analityka Polska” wynika, że najczęstszymi skojarzeniami z terminem pewność siebie są: odwaga (37,6%), spokój (20%), poczucie własnej wartości (16,1%), samoakceptacja (14,5%) oraz asertywność (10%). Branża rozwoju osobistego mocno się rozwija i obszary wyżej wymienione znajdują się wysoko na liście zapotrzebowania na usługi szkoleniowe. Mamy zdecydowanie większą świadomość i potrzebę pracy nad sobą, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Przekłada się na budowanie i wzmacnianie pewności siebie jednostek. Wyraźnie widać tendencję wzrostową, jeśli chodzi o chęć budowania pewności siebie.

Jak wygląda kwestia pewności siebie kobiet w porównaniu do mężczyzn? Jest nad czym pracować?

Różnice w tym obszarze są naprawdę duże, ponieważ różnimy się choćby strukturą psychologiczną czy sposobem wychowania. Kobiety zwykle były wychowywane na te ciche i dostosowujące się, które mają nie robić problemów i być potulne. Takie wzorce niesione od najmłodszych lat niestety owocują dużymi deficytami w kobiecym poczuciu własnej wartości, w umiejętnościach samostanowienia i wyrażania siebie. Od 10 lat pracuję z kobietami nad wzmacnianiem pewności siebie i wyraźnie widzę, jak te wzorce i schematy rodzinne wpływają na dorosłe życie wielu pań. W kobietach zauważam dużo więcej pokory niż w mężczyznach, ale też — nad czym ubolewam — my kobiety dużo częściej skupiamy się na własnych deficytach, które wynikają właśnie z zaniżonego poczucia własnej wartości. Widać to choćby w świecie rozwoju osobistego. Kobiety stanowią w nim większość. Mężczyźni częściej działają z poziomu ego, dlatego też na zewnątrz odbieramy ich jako znacznie pewniejszych siebie. Społecznie to oni mają trudniej, żeby przyznać się do tego, że czegoś nie wiedzą i nie radzą sobie w danej sytuacji. Biorąc to pod uwagę, należy powiedzieć, że obie płci mają do wykonania własną, ale zupełnie inną w kontekście budowania pewności siebie. Byłoby wskazane, żeby kobiety skupiły się na własnych zasobach, kompetencjach i doświadczeniach, które już mają – zauważyły je, doceniły się, ćwiczyły wyrozumiałość i życzliwość do siebie. Mężczyźni natomiast moim zdaniem powinni ściągnąć przestarzałą maskę macho i nauczyć się oswajać z własnymi emocjami, słabościami i pozwalać sobie na gorszy czas, a nie ukrywanie wszystkiego w sobie.

Czytaj więcej

Disco-polo coaching, czyli dlaczego Polska coachami stoi?

Który czynnik decydujący o mniejszej pewności siebie kobiet — względem mężczyzn — jest pani zdaniem najważniejszy?

Moim zdaniem to kwestia wychowania i norm społecznych, których uczono nas od dziecka. Na szczęście to się zmienia. Dziś sami możemy podejmować decyzję o tym, jak chcemy żyć i czy mamy ochotę kontynuować wzorzec mężczyzny macho i potulnej kobiety. Mając to na uwadze, warto sobie zadać pytania: jakie koszty za to płacę?, jak chciałabym się czuć i co mogę zrobić, aby tak było?, co jest w zakresie mojego wpływu?, co pozwoli mi czuć się pewniej w konkretnej sytuacji (prywatnej czy zawodowej)?

Czasy, w których żyjemy, ogólnie rzecz biorąc, sprzyjają budowaniu pewności siebie u kobiet, czy wręcz przeciwnie?

Z jednej strony sprzyjają, bo jest mnóstwo pięknych inicjatyw na przykład kręgi kobiet, wyjazdy, weekendowe warsztaty, kursy online i inne formy aktywności. Zapotrzebowanie na nie jest naprawdę duże i ciągle rośnie. Można powiedzieć - nieco metaforycznie - że jesteśmy w momencie przebudzenia i pobudzenia samoświadomości. Z drugiej strony jednak przyglądamy się i porównujemy do całego świata, korzystając z social mediów. Warto mądrze skupiać swoją energię i koncentrować się na tym, co nas buduje i pomaga w dobrym samopoczuciu i dobrostanie. Może warto zmniejszyć ilość obserwowanych kont...? Zrobić coś dla siebie, co ładuje baterie i poziom zadowolenia z życia.

Jak tę pewność siebie budować i kto może w tym wspierać kobiety?

Warto włączyć tryb czułości wobec siebie i większej uważności. Skorzystajmy z tego, co w danym momencie jest realne. Nawet codzienną pielęgnację można zamienić w rytuał: zrobić sobie masaż stóp czy twarzy, pójść na spacer w nowe miejsca. Codziennie możemy ćwiczyć stawianie siebie w roli ważnej osoby, a to zdecydowanie buduje szacunek do siebie i pewność siebie. Wierzę w to, że dużych zmian dokonuje się małymi krokami. Dlatego każdej kobiecie radzę: zatrzymaj się na chwilę, pooddychaj i sprawdź jak się ma twoje ciało, czego potrzebujesz i jaką małą rzecz możesz zrobić, żeby poprawić swój komfort w tym momencie. Czasem to może być rozpuszczenie za mocno spiętych włosów i pomasowanie głowy. Innym razem nałożenie kremu na dłonie i wsmarowanie go z czułością. Jeszcze kiedy indziej zasłonięcie na minutę oczu dłońmi i odcięcie się od bodźców. Możesz też zrobić listę swoich dokonań, sukcesów i tego, co lubisz w sobie najbardziej. A może warto też zapytać najbliższych, co w tobie cenią – niech to będzie piękny prezent na Dzień Kobiet. Jeśli potzrebujessz wsparcia, możesz poszukać grup dla kobiet, warsztatów wzmacniających pewność siebie, skorzystać z pomocy coacha czy terapeuty – rozwiązań dostępnych aktualnie na rynku jest bardzo dużo. Można dobrać je do własnych potrzeb i znaleźć odpowiednią osobę, która udzieli wsparcia. Posłuchaj intuicji, ale też sprawdź kompetencje prowadzących.

A co jeśli ma się inny problem: jest się zbyt pewnym siebie...? Co może być oznaką tego i czy to też może skutecznie utrudnić życie?

Według mnie nie ma czegoś takiego jak nadmierna pewność siebie. Wtedy przechodzimy na skalę arogancji i traktowania ludzi w wyższością, a to przeciwieństwo pewności siebie.

Najważniejsza rada dla kobiet chcących budować pewność siebie – hasło motywacyjne na Dzień Kobiet? 

Zauważ, ile w życiu już dokonałaś, jak trudne sytuacje przeszłaś i jak wielką siłę masz w sobie. 

Aneta Stanowska

Aneta Stanowska

Archiwum prywatne

Aneta Stanowska

Coach kobiet, wykładowczyni kierunku psychologia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, organizatorka warsztatów i wyjazdów dla kobiet, trenerka pewności siebie. Pracuje z kobietami nad tym, aby poznały siebie, zaczęły się zastanawiać jak się czują, czego potrzebują, na co mają ochotę i na co chcą sobie pozwolić.

Czy pewność siebie jest potrzebna w życiu?

Aneta Stanowska: Zdecydowanie tak. Pewność siebie to cecha, która bardzo mocno wpływa na to, jak radzimy sobie w życiu prywatnym i zawodowym. Od niej zależy, czy stajemy za sobą i potrafimy artykułować własne potrzeby, stawiać zdrowe granice, akceptować siebie i uznawać siebie za ważną osobę. Ma znaczenie w budowaniu dobrych relacji z innymi i osiąganiu sukcesów zawodowych. Krótko mówiąc: determinuje praktycznie wszystkie obszary życiowe.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Psychologia
Dziecko zostawione w samochodzie - "to naturalne zjawisko". Psycholożka tłumaczy
Psychologia
Syndrom Sisi - na czym polega mało znany rodzaj depresji?
Psychologia
Gorąca kąpiel lekiem na trudne stany emocjonalne. Kiedy szczególnie warto jej zażyć?
Psychologia
Tryb chomika. Na czym polega niebezpieczny dla mózgu stan psychiczny?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Psychologia
Psycholożka o byciu dobrą matką: Zastanówmy się, co nasze dzieci widzą, patrząc na nas
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą