Singielki są szczęśliwsze od singli. Zbadano, z czego to wynika

Wydaje się, że powoli upada mit, zgodnie z którym większość kobiet marzy o romantycznym związku, a okres bycia singielką upływa im na poszukiwaniu „drugiej połówki”. Dowodzi tego najnowsze badanie autorstwa kanadyjskich naukowców.

Publikacja: 30.10.2024 18:00

Zdaniem badaczy singielki są ogólnie szczęśliwsze dzięki nieromantycznym relacjom z różnymi osobami,

Zdaniem badaczy singielki są ogólnie szczęśliwsze dzięki nieromantycznym relacjom z różnymi osobami, które są dla nich źródłem wsparcia.

Foto: Adobe Stock

Choć bycie w związku z pewnością niesie ze sobą wiele powodów do satysfakcji, to istnieje spora grupa kobiet, które wcale nie dążą do znalezienia partnera. Potwierdzają to wyniki badania, które przeprowadzili psychologowie Elaine Hoan i Geoff MacDonald z Uniwersytetu w Toronto.

Singielki lubią życie solo bardziej niż single

Badacze dokonali analizy dziesięciu projektów badawczych, które zrealizowano w latach 2018-2023. Wzięło w nich udział łącznie około sześć tysięcy dorosłych kobiet i mężczyzn, a także niewielka grupa 29 osób niebinarnych z różnych regionów świata. Średnia wieku tych respondentek i respondentów, którzy w momencie przeprowadzenia ankiety nie mieli partnera lub partnerki, wynosiła 32 lata.

Czytaj więcej

"Niewidzialna” praca rujnuje zdrowie psychiczne współczesnych kobiet. Wyniki badania

Badanie Hoan i MacDonalda jest jednym z pierwszych, które skupiają się na badaniu satysfakcji z życia osób samotnych. Dotychczasowe analizy obejmowały głównie osoby posiadające partnera lub partnerkę — singli i singielki badacze traktowali nieco po macoszemu.

W ramach analizowanych badań respondenci wypełniali kwestionariusze zawierające pytania o poziom zadowolenia ze swojego statusu związku (czyli również z bycia wolnym), ze swojego życia intymnego, chęć posiadania partnera oraz o ogólną satysfakcję z życia. Badacze zauważyli istotne różnice w odpowiedziach mężczyzn i kobiet.

Dlaczego singielki są szczęśliwsze od singli?

Naukowcy zauważyli, że w porównaniu z singlami singielki generalnie deklarowały większy poziom zadowolenia ze swojego wolnego stanu, a także we wszystkich pozostałych aspektach życia, których dotyczyły pytania w kwestionariuszach. Mniejsze było też ich pragnienie posiadania partnera.

Co ciekawe, również kobiety mające partnera wykazywały większą satysfakcję w większości badanych obszarów życia — w porównaniu z mężczyznami będącymi w związku. Jedynie pod względem zadowolenia ze swojego statusu związku badacze nie odnotowali znaczących różnic między obydwiema płciami.

Autorzy raportu podkreślają też, że singielki były znacznie bardziej zadowolone ze swojego wolnego stanu w porównaniu z kobietami będącymi w związku. Z czego wynikają też wszystkie prawidłowości?

Zdaniem Hoan i MacDonalda singielki są ogólnie szczęśliwsze dzięki nieromantycznym relacjom z różnymi osobami, które są dla nich źródłem wsparcia. Badacze zauważają, że single płci męskiej rzadziej bywają w takich relacjach. W opinii badaczy bycie w związku przynosi kobietom mniejszą satysfakcję z kilku powodów.

Czytaj więcej

Kobiety w Japonii muszą nosić nazwisko męża. Sprawa trafiła pod lupę ONZ

Twierdzą oni, że związek bywa dla kobiet obciążający między innymi ze względu na tradycyjny podział prac domowych, w którym na ich barkach spoczywa większość obowiązków. Mniejsze jest też zwykle ich zadowolenie z seksu — w porównaniu z mężczyznami. Wreszcie, z ekonomicznego punktu widzenia, bycie w związku nie zawsze przynosi korzyści kobietom.

Hoan i MacDonald podkreślają, że grupa singielek i singli jest na tyle duża, że badanie ich satysfakcji z życia jest nie mniej istotne niż w przypadku osób pozostających w związku. Dodają też, że wyniki ich badania, które potwierdziło, iż mężczyźni odczuwają ogólnie mniejszą satysfakcję z życia, mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia zjawiska inceli, czyli samotnych, sfrustrowanych mężczyzn, którzy winią kobiety za swoje niepowodzenia w znalezieniu partnerki.

Źródło:
www.Journals.SagePub.com

Choć bycie w związku z pewnością niesie ze sobą wiele powodów do satysfakcji, to istnieje spora grupa kobiet, które wcale nie dążą do znalezienia partnera. Potwierdzają to wyniki badania, które przeprowadzili psychologowie Elaine Hoan i Geoff MacDonald z Uniwersytetu w Toronto.

Singielki lubią życie solo bardziej niż single

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Psychologia
Plastyczność mózgu - klucz do pokonania stresu. Jak z niej skorzystać?
Psychologia
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024. W pracy to nie mobbing najczęściej burzy dobrostan
Psychologia
Dlaczego ludzie zostają w domach podczas powodzi mimo ostrzeżeń? Psycholog tłumaczy
Psychologia
Pary świadomie rezygnujące z dzietności ryzykują rozpad związku? Psycholog wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Psychologia
Social Battery - dotkliwy rodzaj wyczerpania emocjonalnego. Na czym polega?