Kobiety w Japonii muszą nosić nazwisko męża. Sprawa trafiła pod lupę ONZ

Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) przy Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz pierwszy od ośmiu lat przeprowadza ocenę postępów Japonii w zakresie równouprawnienia. Wyniki zaskakują.

Publikacja: 18.10.2024 15:38

Obecnie obowiązujące w Japonii prawo wymaga, aby małżonkowie nosili jedno nazwisko, co w praktyce cz

Businessowoman z Japonii

Obecnie obowiązujące w Japonii prawo wymaga, aby małżonkowie nosili jedno nazwisko, co w praktyce często oznacza, że kobiety muszą rezygnować ze swojego.

Foto: Adobe Stock

CEDAW bacznie przygląda się Japonii. Komitet składający się z ekspertów z 23 państw ocenia, na ile różne kraje wdrażają zasady równości płci. Każde państwo, w tym Japonia, zobowiązane jest do zaprezentowania swoich działań i osiągnięć. Spotkanie w Genewie to okazja do tego, by Japonia nie tylko przedstawiła swoje stanowisko, ale również wysłuchała uwag organizacji pozarządowych, przedstawiających realny obraz sytuacji kobiet. Rekomendacje, które dostanie, oparte będą na konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (ang. Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women), przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 18 grudnia 1979 roku, nazywanej niekiedy “światową konstytucją” praw kobiet.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Styl życia
103-letnia influencerka Joan Partridge podbija TikTok. Czym zasłynęła?
Styl życia
Zegarmistrzostwo wraca do łask? Zapomnianym rzemiosłem interesuje się pokolenie Z
Styl życia
Ważne odkrycie dla szukających motywacji do ruchu. Oto, co najskuteczniej do niego zachęca
Styl życia
Głośne szukanie. Nowa strategia randkowania w internecie zastępuje aplikacje
Styl życia
Pokolenie Z je poza domem inaczej, niż można by przypuszczać. Nie do naśladowania