Powstało narzędzie, które nauczy reagowania na oznaki kryzysu psychicznego zauważone w sieci

Z badania ARC Rynek i Opinia przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Zdrowego Postępu wynika, że połowa Polaków zauważa w mediach społecznościowych publikacje sugerujące, iż osoba, którą obserwują, przechodzi kryzys psychiczny. Jednak aż 61 proc. osób nie wie, jak na taki kryzys zareagować.

Publikacja: 03.04.2025 14:54

Z badania wynika, że tylko co drugi Polak miałby odwagę zareagować na zauważony w mediach społecznoś

Z badania wynika, że tylko co drugi Polak miałby odwagę zareagować na zauważony w mediach społecznościowych kryzys psychiczny znajomego.

Foto: Adobe Stock

Media społecznościowe to przestrzeń, w której wielu ludzi spędza dziś bardzo dużo czasu. To w nich zawiera się znajomości, podtrzymuje istniejące relacje, dzieli swoimi przeżyciami i opiniami. Przeglądając publikacje znajomych w sieci, można także dostrzec symptomy kryzysów psychicznych u obserwowanych osób.

Polacy dostrzegają oznaki kryzysu psychicznego u znajomych

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Zdrowego Postępu, połowa Polaków zauważa w mediach społecznościowych materiały, które sugerować mogą, że ich autor zmaga się z kryzysem psychicznym. Warto jednak zwrócić uwagę, że takie objawy zauważyło 77 proc. badanych z najmłodszej grupy wiekowej (18-24), w porównaniu do zaledwie 39 proc. uczestników badania z grupy wiekowej 45-65 lat. Zdaniem ekspertów to dowód na to, że młodzież jest zdecydowanie bardziej otwarta na tematy związane ze zdrowiem psychicznym niż członkowie starszych pokoleń. Byłoby zatem bardzo wskazane, aby nawiązywać dialog międzypokoleniowy, w którym poruszana byłaby tego rodzaju tematyka. 

Czytaj więcej

Uwaga na psychoterapie w sieci. "Równie dobrze mogę leczyć sokiem z jarzębiny"

Pomimo, że blisko połowa Polaków deklaruje, że dostrzega kryzys psychiczny w mediach społecznościowych, to aż 61 proc. nie wie, jak na niego zareagować. Jedynie 38 proc. osób potrafiłaby zachować się odpowiednio, gdyby spotkała się z takim przypadkiem. Podobnie jak w poprzednim badaniu, wyniki te różnią się jednak w zależności od grupy wiekowej. Wśród osób w wieku 18-24 lata 67 proc. wie, jak zareagować, podczas gdy w grupie 45–65 lat jest to tylko 27 proc.

Polacy nie wiedzą, jak reagować objawy kryzysu psychicznego 

Z odpowiedzi respondentów wynika, że tylko co drugi Polak miałby odwagę zareagować na zauważony w mediach społecznościowych kryzys psychiczny znajomego. 

- Wyniki naszego badania społecznego pokazują, że choć połowa Polaków dostrzega kryzysy psychiczne w mediach społecznościowych, to nadal brakuje nam wiedzy i odwagi, by reagować w sposób wspierający i empatyczny. To dla nas wyraźny sygnał, że edukacja w tym zakresie jest wciąż niezbędna – zarówno wśród młodych, i jak i starszych pokoleń. Jesteśmy właśnie po pierwszych spotkaniach z seniorami i dostrzegamy, że ich wiedza na temat objawów kryzysu psychicznego oraz sposobu reagowania jest mała, co zgadza się z naszym badaniem. Jednocześnie dostrzegamy ich otwartość i chęć korzystania z wiedzy zawartej w „Kodeksie Wrażliwości w mediach społecznościowych” na co dzień. Dlatego jestem dumna, że wspólnie z ekspertami stworzyliśmy narzędzie, które zaspokaja realną społeczną potrzebę i zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące tego, jak pomóc i nie bagatelizować problemów ze zdrowiem psychicznym – mówi Joanna Bogdanowicz-Antos, prezes Fundacji Zdrowego Postępu, pomysłodawca „Kodeksu Wrażliwości w mediach społecznościowych”.

Czytaj więcej

Odkryto nowe czynniki ryzyka depresji. Co to takiego?

Podstawą do opracowania Kodeksu była współpraca ekspertów z różnych dziedzin zdrowia psychicznego, psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, którzy przeanalizowali objawy kryzysu psychicznego możliwe do zidentyfikowania w przestrzeni wirtualnej oraz stworzyli wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób prawidłowo na niego reagować. Poradnik można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Zdrowego Postępu. 

WSPARCIE W KRYZYSIE

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, potrzebuje pomocy, zadzwoń pod numer infolinii Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem 800 70 22 22. Infolinia jest bezpłatną i całodobową usługą, która może zapewnić osobom o skłonnościach samobójczych lub ich otoczeniu wsparcie, informacje i pomoc. Infolinia 800 12 12 12 zapewnia wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – to numer dla dzieci, młodzieży i opiekunów. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia": 800 12 00 02.

Media społecznościowe to przestrzeń, w której wielu ludzi spędza dziś bardzo dużo czasu. To w nich zawiera się znajomości, podtrzymuje istniejące relacje, dzieli swoimi przeżyciami i opiniami. Przeglądając publikacje znajomych w sieci, można także dostrzec symptomy kryzysów psychicznych u obserwowanych osób.

Polacy dostrzegają oznaki kryzysu psychicznego u znajomych

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Psychologia
Najlepsze hobby? W duchu eudajmonii. Psycholog wyjaśnia, co to znaczy
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Psychologia
„Double bind”. Pułapka, z której kobiety muszą się uwolnić, aby budować pewność siebie
Psychologia
Informacje o zmianach klimatycznych mogą zrujnować psychikę. „Realne zagrożenie”
Psychologia
Ariana Grande: Terapia dla młodych artystów powinna być zapisana w kontrakcie
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Psychologia
Uwaga na psychoterapie w sieci. "Równie dobrze mogę leczyć sokiem z jarzębiny"
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?