Media społecznościowe to przestrzeń, w której wielu ludzi spędza dziś bardzo dużo czasu. To w nich zawiera się znajomości, podtrzymuje istniejące relacje, dzieli swoimi przeżyciami i opiniami. Przeglądając publikacje znajomych w sieci, można także dostrzec symptomy kryzysów psychicznych u obserwowanych osób.
Polacy dostrzegają oznaki kryzysu psychicznego u znajomych
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Zdrowego Postępu, połowa Polaków zauważa w mediach społecznościowych materiały, które sugerować mogą, że ich autor zmaga się z kryzysem psychicznym. Warto jednak zwrócić uwagę, że takie objawy zauważyło 77 proc. badanych z najmłodszej grupy wiekowej (18-24), w porównaniu do zaledwie 39 proc. uczestników badania z grupy wiekowej 45-65 lat. Zdaniem ekspertów to dowód na to, że młodzież jest zdecydowanie bardziej otwarta na tematy związane ze zdrowiem psychicznym niż członkowie starszych pokoleń. Byłoby zatem bardzo wskazane, aby nawiązywać dialog międzypokoleniowy, w którym poruszana byłaby tego rodzaju tematyka.
Czytaj więcej
Potrzebujemy natychmiastowych zmian w psychoterapii, które będą chronić i pacjentów i psychoterap...
Pomimo, że blisko połowa Polaków deklaruje, że dostrzega kryzys psychiczny w mediach społecznościowych, to aż 61 proc. nie wie, jak na niego zareagować. Jedynie 38 proc. osób potrafiłaby zachować się odpowiednio, gdyby spotkała się z takim przypadkiem. Podobnie jak w poprzednim badaniu, wyniki te różnią się jednak w zależności od grupy wiekowej. Wśród osób w wieku 18-24 lata 67 proc. wie, jak zareagować, podczas gdy w grupie 45–65 lat jest to tylko 27 proc.
Polacy nie wiedzą, jak reagować objawy kryzysu psychicznego
Z odpowiedzi respondentów wynika, że tylko co drugi Polak miałby odwagę zareagować na zauważony w mediach społecznościowych kryzys psychiczny znajomego.