Justyna Święty-Ersetic o skąpych strojach zawodniczek: Ja i moje koleżanki jesteśmy zadowolone

Trzeba robić swoje, czyli to, co się kocha i skupiać się tylko na wynikach, a nie na sprawach pobocznych – mówi lekkoatletka Justyna Święty-Ersetic, multumedalistka i mistrzyni olimpijska, zapytana o sportowe stroje i presję dotyczącą wyglądu.

Publikacja: 26.07.2024 10:37

Justyna Święty-Ersetic: Czasem pojawiają się komentarze, że zawodniczki lekkoatletyki zbyt dużo poka

Justyna Święty-Ersetic: Czasem pojawiają się komentarze, że zawodniczki lekkoatletyki zbyt dużo pokazują, ale od zawsze naszym strojem startowym są majtki i top.

Foto: Archiwum prywatne

Zbyt skąpe, za dużo odsłaniają? Jakie jest pani zdanie na temat strojów sportowych zawodników?

Osobiście uważam, że nasze stroje startowe są bardzo ładne, a ich krój jest praktycznie taki sam, jaki obowiązywał wcześniej, różnią się one jedynie wzorem. Zarówno ja, jak i moje koleżanki z drużyny jesteśmy zadowolone z naszych strojów. Nawet ostatnio żartowałyśmy, że już nie możemy się doczekać, kiedy w nich wystartujemy.

Nie wszystkie sportsmenki są jednak zadowolone. Niektóre się buntują. Czy projektanci nie idą za daleko, projektując coraz bardziej wycięte i odsłaniające coraz więcej ciała stroje? To sposób na zwiększenie atrakcyjności sportu, czy jednak naruszanie komfortu zawodniczek?

Myślę, że jest to kwestia indywidualna. Rozumiem zawodniczki, które nie chcą biegać w zbyt wyciętych strojach i uważam, że należy to uszanować. Może warto dawać takim osobom wybór – żeby mogły startować w bardziej zakrytych strojach, jeśli czują się w nich komfortowo. Uważam, że trzeba podejść do tego elastycznie i dać zawodniczkom tę możliwość. Niech każdy startuje w stroju, w którym czuje się najlepiej.

Podczas swojej kariery czuła pani kiedykolwiek presję, żeby nosić określone stroje, które mogły być mniej komfortowe dla pani, ale za to atrakcyjne wizualnie?

Sięgając tak na szybko pamięcią w przeszłość odpowiem, że nie przypominam sobie takiej sytuacji. Nie miałam żadnych obiekcji co do strojów. Te, które dostawałam, były dla mnie w porządku i nie miałam z nimi problemu. Ale to są moje doświadczenia. Niemniej potrafię postawić się w sytuacji innych zawodniczek i jak najbardziej staram się je rozumieć.

W jakim stopniu stroje sportowe powinny być dostosowane do wymagań sportu, a nie do oczekiwań publiczności czy mody? A może da się połączyć te dwie rzeczy?

Myślę, że jak najbardziej da się to połączyć, ale przede wszystkim trzeba patrzeć na komfort zawodnika. Podczas startu chcemy się skupić wyłącznie na bieganiu, a nie na tym, ile nasz strój odsłania i czy to nie jest zbyt wiele. Ważne jest, żebyśmy czuli się komfortowo i pewnie, bo to ma bezpośredni wpływ na nasz wynik. A zatem projektanci i osoby zajmujące się tworzeniem strojów powinny mieć na uwadze przede wszystkim to, żeby zawodnicy nie musieli się martwić, że przez strój coś może pójść nie tak podczas startu.

Istnieje brak równowagi, jeśli chodzi o wymagania dotyczące strojów sportowych dla kobiet i mężczyzn?

Jeśli chodzi o lekką atletykę, to nie zauważyłam takiej zależności. W gronie zawodniczek również nie słyszałam opinii, że coś jest nie tak. Czasem pojawiają się komentarze, że zawodniczki lekkoatletyki zbyt dużo pokazują, ale od zawsze naszym strojem startowym są majtki i top. Dla nas to jest okej i nie mamy z tym problemu. Jesteśmy do tego przyzwyczajone. Poza tym dzisiaj mamy bardzo dużo opcji – producenci coraz częściej szyją kostiumy jednoczęściowe. Mamy wybór, czy chcemy biegać w bardziej zabudowanym stroju jednoczęściowym, czy w takim, który pokazuje brzuch.

Była pani kiedykolwiek w sytuacji, że odmówiła występów z powodu stroju?

Nie, absolutnie nie miałam nigdy takiej sytuacji. Szczerze mówiąc, nie przypominam sobie, żebym też kiedykolwiek słyszała o zawodniczce, która by odmówiła występu z tego powodu.

Obserwuje pani, jak zmieniają się stroje sportowe? Widać jakąś ewolucję?

Na pewno współczesne stroje są mniej zabudowane niż kiedyś. Ale i teraz pojawiają się jednoczęściowe kombinezony, które nawiązują do bardziej zakrytych strojów z przeszłości. Myślę, że to jest okej. Jako zawodniczka lekkoatletyki mam możliwość startowania w koszulkach startowych, topach lub jednoczęściowych strojach. Mamy wybór. Nie wypowiadam w kwestii innych dyscyplin.

Skąpy strój wpływa na pewność siebie na arenie sportowej?

To kwestia indywidualna. Dla mnie najważniejszy jest wynik sportowy. Nigdy nie otrzymałam stroju, w którym czułabym się niekomfortowo, więc dla mnie wszystko było okej.

Czy równość płci w sporcie istnieje? Czy seksualizacja strojów dotyczy tylko kobiet?

Seksualizacja strojów bardziej jednak dotyczy kobiet. Mężczyźni mają bardziej zabudowane stroje i u nich przez lata niewiele się zmieniło. Natomiast kobiece stroje są dzisiaj coraz bardziej wycięte. Projektanci podążają za trendami i modą. Mimo to, nie ma odgórnego nakazu, że trzeba startować w określonym stroju, bo inaczej nie zostanie się dopuszczonym do startu. Zawsze jest jakiś wybór.

Co chciałaby pani przekazać młodym dziewczynom, które marzą o karierze sportowej, ale obawiają się presji dotyczącej wyglądu?

Totalnie nie należy się tym przejmować. Trzeba robić swoje — to, co się kocha i skupiać się tylko na wynikach, a nie na sprawach pobocznych.

Zbyt skąpe, za dużo odsłaniają? Jakie jest pani zdanie na temat strojów sportowych zawodników?

Osobiście uważam, że nasze stroje startowe są bardzo ładne, a ich krój jest praktycznie taki sam, jaki obowiązywał wcześniej, różnią się one jedynie wzorem. Zarówno ja, jak i moje koleżanki z drużyny jesteśmy zadowolone z naszych strojów. Nawet ostatnio żartowałyśmy, że już nie możemy się doczekać, kiedy w nich wystartujemy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Lael Wilcox w rekordowym czasie okrążyła świat rowerem. Utraci tytuł równie szybko?
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Sport
Mistrzyni kobiecej piłki nożnej Alex Morgan zakończyła karierę. Żegnano ją jak królową
Sport
Ile razy w tygodniu trzeba ćwiczyć, żeby były efekty? Zaskakujące wyniki nowych badań
Sport
Igrzyska Paraolimpijskie. Wyjątkowo inspirujące kobiety, które biorą w nich udział
Sport
Prezes PKOl o sukcesach Polek w Paryżu: Nie potrzeba nam sztucznych parytetów