Mariah Carey zdetronizowana. Nową królową świątecznych piosenek jest "Mała Pani Dynamit"

Już nie „All I Want For Chrismas is You”, a "Rockin' Around the Christmas Tree" jest najpopularniejszą piosenką świąteczną.

Publikacja: 08.12.2023 12:38

Mariah Carey nie jest już królową świątecznych przebojów.

Mariah Carey nie jest już królową świątecznych przebojów.

Foto: PAP/Photoshot

Po raz pierwszy od wielu lat przebój Mariah Carey został pokonany na liście Billboard Hot 100, w rankingach sprzedaży, odsłuchań i emisji radiowych w Stanach Zjednoczonych. Piosenkę śpiewa Brenda Lee, 78-letnia „Mała Pani Dynamit”.

Brenda Lee zdetronizowała Mariah Carey

„Rockin' Around the Christmas Tree” to piosenka bożonarodzeniowa napisana przez Johnny'ego Marksa, autora przebojów takich jak „Rudolph the Red-Nosed Reindeer” i „A Holly Jolly Christmas” i nagrana przez Brendę Lee w 1958 roku. Co ciekawe, jej głos brzmi dorośle, ale będąc w studiu piosenkarka miała 13 lat. Jej hit doczekał się wielu różnych wykonań różnorodnych artystów. Znany jest między innymi z kultowego filmu „Kevin sam w domu”. W 50. rocznicę jej powstania ogłoszono, że oryginalna wersja sprzedała się w ponad 25 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Brenda Lee - nowa królowa świątecznych przebojów

W 2019 roku nagranie piosenki Brendy Lee zostało zgłoszone do Grammy Hall of Fame. W listopadzie 2023 roku 78-letnia Lee nagrała teledysk do tej piosenki, w którym zsynchronizowano ruch jej warg z oryginalnym nagraniem (ma już ponad 4,8 mln wyświetleń na YouTube). W grudniu 2023 roku piosenka znalazła się na szczycie amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100, czyniąc jej wykonawczynię najstarszym artystą w historii, który znalazł się na szczycie listy. Ustanowiła także rekord najdłuższego czasu między wydaniem oryginalnego wydania a umieszczeniem go na szczycie listy przebojów Hot 100 (65 lat), a także najdłuższego czasu między singlem artysty numer jeden: 63 lata, jeden miesiąc i dwa tygodnie.

Pytana przez dziennikarzy magazynu „Variety”, którzy odwiedzili ją w jej domu w muzycznej stolicy USA, Nashville, czy pokonawszy po wielu latach Mariah Carey, czuje się królową Bożego Narodzenia, odpowiedziała skromnie: „Nie wiem. I nie martwię się tym. Chcę po prostu być częścią muzycznego świata”.

Kariera Brendy Lee, nazywanej ze względu na swój niski wzrost (145 cm) i energię sceniczną „Małą Panią Dynamit” jest imponująca, choć w latach 70. XX wieku została przerwana przez poważne problemy z głosem. Sprzedała ponad 100 milionów albumów wyprzedzając w tym wszystkie inne wokalistki swego pokolenia. Występowała obok największych sław jak Elvis Presley czy The Beatles. Ciągle podkreśla przywiązanie do muzyków, z którymi nagrywała wspominając, że czuła się jak ich młodsza siostra. Ma na koncie wiele przebojów, jak "Jambalaya", "One Day at a Time", "Dynamite", "One Step at a Time", czy "I’m Sorry". Oraz jeszcze dwie inne bożonarodzeniowe piosenki: “Papa Noël” i “I’m Gonna Lasso Santa Claus”.

Styl życia
Pierwsza kobieca marka przeciera szlaki w drodze do F1
Styl życia
Monica Lewinsky wystąpiła w pomysłowej kampanii reklamowej
Styl życia
Superfani Taylor Swift pilnie poszukiwani. Czeka na nich praca marzeń
Styl życia
Bed rotting - pokolenie Z pokochało kontrowersyjny sposób spędzania czasu
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Styl życia
Dirty wellness. Na czym polega nowy trend w prowadzeniu zdrowego stylu życia?
Styl życia
Badanie: taka sama ilość ćwiczeń daje kobietom 2 razy więcej korzyści niż mężczyznom