Drogi pierścionek zaręczynowy zwiększa... ryzyko rozwodu

Zbyt dużo warta biżuteria zaręczynowa może być złą wróżbą. Naukowcy cytowani przez CNN twierdzą, że zarówno drogi pierścionek, jak i wystawne wesele mogą zwiastować szybki rozwód.

Publikacja: 11.12.2023 17:59

Skromny, ale dopasowany do gustu kobiety pierścionek może być pierwszym krokiem do udanego małżeństw

Skromny, ale dopasowany do gustu kobiety pierścionek może być pierwszym krokiem do udanego małżeństwa.

Foto: Stock Adobe

Chociaż do niedawna panowało przekonanie, że pierścionek zaręczynowy powinien być warty trzy wypłaty mężczyzny starającego się o względy swej wybranki, to teraz okazuje się, że zbyt wysoka wartość biżuterii zaręczynowej może źle wróżyć na przyszłość.

Pierścionek zaręczynowy a ryzyko rozwodu

Jak się okazuje, im droższy pierścionek zaręczynowy, tym większe prawdopodobieństwo szukania adwokata rozwodowego. Badania przeprowadzone kilka lat temu przez badaczy z Uniwersytetu Emory w USA dowiodły, że granicą cenową, której nie powinno się przekraczać przy wyborze tej wyjątkowej biżuterii, są 2 tysiące dolarów (wówczas około 6,6 tys. zł). Związki, w których została ona przekroczona, mają podobno większe szanse na rozstanie. Teraz coraz częściej pojawiają się głosy, że teza ekspertów znajduje potwierdzenie w rzeczywistości.

Koszt wesela a trwałość małżeństwa

Co więcej, nie tylko cena biżuterii zaręczynowej odgrywa ważną rolę, ale także koszty związane z przyjęciem ślubnym. Skąd to powiązanie? Prawdopodobnie stres związany z wydatkami, ciągłym kalkulowaniem oraz wybieraniem najlepszej opcji finansowej dotyczącej przyjęcia negatywnie wpływa na relację między przyszłymi małżonkami. Im tańsze wesele, tym mniejsze szanse na rozpad związku.

Eksperci cytowani przez CNN twierdzą też, że większa liczba gości na uroczystości także pozytywnie wpływa na rozwijanie relacji między nowożeńcami. Naukowcy tłumaczą to tym, że nowożeńcy mogą podświadomie liczyć na większe wsparcie we wspólnym życiu ze strony osób, które celebrują z nimi zaślubiny.  

Czytaj więcej

W Paryżu odbył się "ślub stulecia". Wartość atrakcji dla pary młodej i ich gości ocenia się na 59 milionów dolarów.

Osoby działające w branży biżuteryjnej mówią, że skromny, ale dopasowany do poczucia estetyki kobiety pierścionek może być pierwszym krokiem do udanego małżeństwa. Tego samego zdania jest Ania Kruk, właścicielka marki biżuteryjnej. 

- Do nas trafiają osoby, które szukają pierścionka delikatnego, dopasowanego do codziennego stylu przyszłej narzeczonej. W skrócie: chcą, by biżuteria zaręczynowa nie była symbolem statusu, ale uczucia. 

Dodała też, że najważniejsze, by wybrany przez mężczyznę pierścionek idealnie trafiał w gust kobiety, by kobieta chciała go codziennie nosić i nie czuła się nim skrępowana.

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Chociaż wybór pierścionka jest kwestią bardzo indywidualną, to można tu mówić o pewnych trendach. Jubilerzy są zgodni co do tego, że najpopularniejszym kruszcem jest złoto. Jeszcze do niedawna oświadczający się zazwyczaj decydowali się na jego żółty odcień, ale obecnie równie dużym zainteresowaniem cieszy się biały.

Radosław Kumorek, specjalista ds. marketingu w firmie Apart, mówi, że okres świąteczno-zimowy tradycyjnie jest czasem, w którym często dochodzi do oświadczyn.

- Wciąż modne są pierścionki z jednym kamieniem. Nawet jeżeli jest mały, to zwyczajowo uznaje się, że powinien być to brylant. Modele z tym kamieniem szlachetnym zawsze sprzedają się najlepiej - mówi ekspert. - Osoby kupujące biżuterię zaręczynową rzadko decydują się na grawerunek - ze względu na brak miejsca - dodaje.

Tym ,co ma największy wpływ na cenę biżuterii jest próba złota. Im więcej czystego kruszcu, tym lepsza jakość. Średniej klasy pierścionek ma próbę 585 lub 750. Radosław Kumorek dodaje, że za najtańszy model typowo zaręczynowego pierścionka, jaki można znaleźć w ofercie marki, dla której pracuje, trzeba zapłacić 540 zł. 

- Najdroższy model, jaki został u nas kupiony, kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast teraz mamy w sprzedaży biżuterię zaręczynową za około dwieście tysięcy złotych - podsumowuje Radosław Kumorek. 

Pozostaje pytanie: jak wycenić szczęśliwe, trwałe małżeństwo?

Chociaż do niedawna panowało przekonanie, że pierścionek zaręczynowy powinien być warty trzy wypłaty mężczyzny starającego się o względy swej wybranki, to teraz okazuje się, że zbyt wysoka wartość biżuterii zaręczynowej może źle wróżyć na przyszłość.

Pierścionek zaręczynowy a ryzyko rozwodu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
105-latka zdobyła upragniony dyplom uczelni. "Długo czekałam na ten moment"
Styl życia
Duża część młodzieży uważa, że poradzi sobie bez studiów. "Kariera nie jest wartością"
Styl życia
Taylor Swift zmienia miasta, w których koncertuje. Warszawa będzie Swiftszawą?
Styl życia
Slow mornings: dlaczego spokojne rozpoczęcie dnia służy zdrowiu?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Styl życia
Dating Zen. Pokolenie Z wylansowało nowy trend w podejściu do partnerstwa. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży