Kakeibo - japońska metoda kontrolowania wydatków

Częstym postanowieniem noworocznym jest oszczędzanie pieniędzy, co w czasach szalejącej inflacji staje się coraz bardziej pożądaną umiejętnością. Japończycy nadal chętnie korzystają ze znanej od ponad 100 lat metody Kakeibo, której nazwa oznacza money journal.

Publikacja: 05.01.2024 11:00

Kakeibo pomaga skutecznie zarządzać finansami, nawet przy ograniczonym budżecie.

Kakeibo pomaga skutecznie zarządzać finansami, nawet przy ograniczonym budżecie.

Foto: Adobe Stock

Na czym polega ta metoda i jaką przewagę nad notatkami wirtualnymi mają te wykonywane ręcznie? 

Kakeibo to wywodząca się z Japonii sztuka oszczędzania pieniędzy oraz zarządzania finansami. Stanowi prostą metodę na przejęcie kontroli nad wydatkami w sposób zrównoważony, przemyślany i dokładnie udokumentowany.

– Kakeibo pomaga skutecznie zarządzać finansami, nawet przy ograniczonym budżecie – wyjaśnia Harumi Maruyama, cytowana przez BBC doradczyni finansowa. – Dzięki tej metodzie można też ograniczyć nadmierne wydawanie pieniędzy. Takie podejście do planowania budżetu powinno być stosowane w każdym gospodarstwie domowym – rekomenduje ekspertka.

Pierwsza dziennikarka w Japonii

System został opracowany w 1904 roku przez pierwszą w Japonii dziennikarkę pracującą w kobiecym magazynie. Hani Motoko chciała wynaleźć sposób na zorganizowanie pomocy dla kobiet w zarządzaniu budżetami domowymi. W Japonii metoda stosowana jest z powodzeniem do dziś.

Główną zasadą tej filozofii jest rozważne planowanie wydatków, w duchu popularnego również obecnie mindfulness. Celem jest przedefiniowanie podejścia do budżetowania, tak aby nauczyć użytkowników jak „mądrze wydawać” i „mądrze oszczędzać”.

Jak dokładnie należy do tego podejść? Mówiąc najogólniej, każdy budżet domowy składa się z dochodów, kosztów stałych, oszczędności i bieżących wydatków. Kakeibo pomaga w monitorowaniu stanu wydatków w każdej z tych kategorii.

4 główne grupy wydatków to: potrzeby, pragnienia, rozrywka i nieprzewidziane koszty. Każdego miesiąca należy podać dokładną kwotę, jaką dysponuje się w ciągu najbliższych trzydziestu dni. Odejmuje się od niej koszty stałe lub zaciągnięte wcześniej pożyczki, które należy spłacić. Uzyskany w ten sposób wynik stanowi podstawę do podjęcia decyzji, ile pieniędzy można „dobrze wydać”, a ile „dobrze zaoszczędzić”.

– Proponuję wypróbować tę metodę przynajmniej przez trzy miesiące – radzi Harumi Maruyama. – Mniej więcej tyle czasu potrzeba, by móc zaobserwować pierwsze pozytywne rezultaty takiego podejścia.

Notatki ręczne stymulują pracę mózgu

Zapisywanie wyników na papierze jest podstawą tej metody. Badania wskazują, że pisanie ręczne zmusza mózg do świadomego i ostrożnego procesowania informacji oraz do przeanalizowania wydatków i bardziej wnikliwego zastanowienia się nad nimi. Dodatkowo, można w każdym momencie odwołać się do historii poprzednich transakcji.

– Jeśli istnieje taka możliwość, rekomenduję robienie notatek przez pięć minut każdego dnia o wyznaczonej porze – sugeruje Harumi Maruyama. – Dodatkowo, dobrze jest uzupełniać zapiski na bieżąco, bezpośrednio po dokonaniu zakupu – dodaje.

Metoda Kakeibo skłania do zastanowienia się, dlaczego dany wydatek został poczyniony. – Pieniądze nie są zasobem bezgranicznym – zastrzega Maruyama.– I tylko od nas zależy, czy je wydamy, czy zaoszczędzimy. Znam wiele osób, które nawet przy niewielkich zarobkach, są w stanie skutecznie kontrolować wydatki i oszczędzać pieniądze – zapewnia.

Czytaj więcej

"Przechodnie" biurka zmieniły podejście do pracy. Jak to działa?

Droższe zakupy stają się możliwe

– Wielokrotnie zdarzało mi się rezygnować z zakupu czegoś, co wydawało mi się za drogie – wyznaje cytowana przez BBC Zun, doradczyni Kakeibo. – Wybierałam tańsze odpowiedniki lub całkowicie zmieniałam obiekt zainteresowania. Stosując wyważoną metodę Kakeibo, zorientowałam się, że mogę pozwolić sobie na droższy zakup. Kontrolowanie wydatków umożliwia zaopatrywanie się w upragnione przedmioty raz na jakiś czas – przyznaje.

Osoby praktykujące tę metodę rekomendują używanie gotówki zamiast kart płatniczych przy dokonywaniu zakupów, twierdząc, że sama czynność wydawania pieniędzy i obserwowania ich ubywania, skłania do refleksji i głębszego przeanalizowania czynionych zakupów. Ważne jest też obserwowanie własnych postępów i czerpanie z nich satysfakcji.

– Warto zadać sobie pytanie, co jest dla nas ważniejsze: gromadzenie coraz większych ilości pieniędzy, czy rozsądne monitorowanie już zarobionych – proponuje Zun – Dla mnie większą radością jest możliwość kontrolowania własnego budżetu oraz wydawanie pieniędzy w sposób rozsądny i przemyślany. Daje mi to ogromną satysfakcję – przyznaje.

Cztery pytania

Praktykujący metodę Kakeibo proponują zadanie sobie każdorazowo czterech pytań, przed przystąpieniem do zakupu danego przedmiotu:

1. Co sprawia, że przedmiot jest atrakcyjny?

2. Czy mam wystarczająco dużo pieniędzy, by sobie pozwolić na zakup?

3. Jak często będę używać tego przedmiotu?

4. Jakie uczucia wywołuje we mnie ten przedmiot? Szczęście, smutek czy dezorientację?

Być może takie rozsądne podejście do zakupów, oparte na wcześniejszej analizie i odpowiedzi na powyższe pytania, pozwoli zapanować nad wydatkami i już po trzech miesiącach zaobserwować pozytywne rezultaty w domowym budżecie.

Źródła:

https://www.bbc.com/

https://medium.com/

Na czym polega ta metoda i jaką przewagę nad notatkami wirtualnymi mają te wykonywane ręcznie? 

Kakeibo to wywodząca się z Japonii sztuka oszczędzania pieniędzy oraz zarządzania finansami. Stanowi prostą metodę na przejęcie kontroli nad wydatkami w sposób zrównoważony, przemyślany i dokładnie udokumentowany.

Pozostało 93% artykułu
Styl życia
Królowa Kamila rezygnuje z obowiązków w wyniku infekcji. Oświadczenie Pałacu Buckingham
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Styl życia
Suknia ślubna księżnej Diany przedmiotem sporu. Czy udało się zażegnać konflikt?
SPOŁECZEŃSTWO
Dezinformacja szczególnie dotyka kobiety. Jak działa ten skomplikowany mechanizm?
Styl życia
Eliza Filak z Bytomia fryzjerską mistrzynią świata. Pokonała konkurentów z ponad 30 krajów
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Styl życia
Ai-Da: pierwsza na świecie artystka AI. Jej osiągnięcia mogą zaskoczyć