„Sober dating” - nowy trend w randkowaniu rośnie w siłę. Na czym polega?

Przez wiele dekad nieodłącznym elementem randek był kieliszek wina, a najlepiej – szampana. Tymczasem wśród osób poszukujących swojej „drugiej połówki” coraz większą popularność zyskuje trend o nazwie „sober dating” – czyli randkowanie na trzeźwo. Z czego wynika to zjawisko?

Publikacja: 14.02.2024 10:26

Zjawisko sober datingu dotyczy przede wszystkim przedstawicieli młodego pokolenia.

Zjawisko sober datingu dotyczy przede wszystkim przedstawicieli młodego pokolenia.

Foto: Adobe Stock

Na czym polega „sober dating”?

Ostrygi, wykwintne potrawy, truskawki i oczywiście szampan, towarzyszący dwojgu osób przez cały wieczór to tradycyjne afrodyzjaki wpisujące się nie tylko w walentynkowe menu. Wiele osób właśnie tak widzi idealną randkę.

Dotychczas mało kto wyobrażał sobie spotkania towarzyskie bez alkoholu. W końcu kieliszek wina czy czegoś mocniejszego gwarantuje dobry nastrój i pomaga zwalczyć stres – zwłaszcza w sytuacji spotkania z nowo poznaną osobą.

Jednak od pewnego czasu coraz więcej osób planujących romantyczne spotkanie we dwoje rezygnuje z szampana – i jakiegokolwiek innego alkoholu. Anglosasi ukuli na to zjawisko określenie „sober dating”, czyli w dosłownym tłumaczeniu – trzeźwe randkowanie.

W użyciu jest też określenie „dry dating” – w odniesieniu do Dry January, czyli „suchego stycznia”. Ten dobrze znany w Polsce ruch zachęca do niespożywania alkoholu po świętach i sylwestrze przez co najmniej pierwszy miesiąc roku.

Zjawisko sober datingu dotyczy przede wszystkim przedstawicieli młodego pokolenia. Na czym dokładnie polega? Czasem uczestnicy randki solidaryzują się w trzeźwości, czasem podchodzą do spotkania bardziej demokratycznie, nie stawiając drugiej stronie żadnych twardych warunków. Najważniejsze, aby alkohol nie był trzecim, równorzędnym uczestnikiem randki.

Na fali popularności sober datingu powstał nawet szereg specjalnych mobilnych aplikacji randkowych. Umożliwiają one łatwiejsze znalezienie potencjalnego partnera, który (przynajmniej w deklaracji) jest abstynentem lub ogranicza spożycie alkoholu.

Czasem takie aplikacje kojarzą również osoby szukające kogoś, z kim mogą przejść przez proces całkowitego odstawienia alkoholu. Często pomagają też wytrwać w trzeźwości, oferując codzienne rady i wskazówki.

Czytaj więcej

Walentynki - (nie) lubię. Trener mentalny wyjaśnia, co mówi o człowieku jego podejście do święta miłości

Randkowanie bez „procentów”

Zjawisko sober datingu, a także wiele innych trendów dotyczących stylu życia przedstawicieli młodego pokolenia ma jeden wspólny mianownik: częściową lub całkowitą rezygnacja ze spożywania alkoholu. Od kilku lat furorę robią napoje wpisujące się w kategorię NoLo. Nazwa ta stanowi skrót od słów „non-alcoholic” i „low-alcohol”, oznaczające napoje bez- i niskoalkoholowe.

Dziś jest już normą, że w barach i pubach, oprócz tradycyjnych drinków na bazie składników zawierających alkohol, bez problemu można zamówić również bezalkoholowy mocktail – choć sami barmani nie przepadają za tym terminem. Coraz większą popularnością cieszą się bezalkoholowe wina i piwa, po które chętnie sięga się również na randce.

Zjawisku randkowania na trzeźwo towarzyszy szereg innych trendów dotyczących tej sfery życia – na przykład poranne randki. Ludzie spotykają się wtedy na kawę lub zdrowy koktajl (oczywiście bezalkoholowy), wspólne zakupy, a nawet bieganie czy jazdę na rowerze.

Według zwolenników sober datingu spotkania bez „procentów” udowadniają, że alkohol nie jest potrzebny do tego, aby spędzić czas w miłej atmosferze. Pozwalają przy tym lepiej skupić się na poznawaniu się nawzajem, czemu alkohol może niekiedy przeszkodzić. Być może więc w kolejnych latach będziemy świadkami całkowitej zmiany tego, czym jest dla nas idealna randka.

Na czym polega „sober dating”?

Ostrygi, wykwintne potrawy, truskawki i oczywiście szampan, towarzyszący dwojgu osób przez cały wieczór to tradycyjne afrodyzjaki wpisujące się nie tylko w walentynkowe menu. Wiele osób właśnie tak widzi idealną randkę.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Wyniki pracy fundacji Księżnej Kate. Komu pomaga i z jakim skutkiem?
Styl życia
Post-vacation blues: jak łagodnie wrócić do obowiązków po wakacyjnej przerwie?
Styl życia
Barbie łamie kolejne tabu. Czy niewidoma lalka pomoże dzieciom z zaburzeniami widzenia?
Styl życia
10 najbogatszych kobiet świata: co je łączy oprócz posiadania gigantycznego majątku?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Styl życia
Na czym polega zachowanie określane "efektem kameleona" i jakie korzyści z niego płyną?