Jak informuje medyczny magazyn JAMA, zespół naukowców pod kierownictwem dr Arpany Gupty przeprowadził badanie na grupie 93 kobiet. Jego uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy w zależności od stopnia nasilenia zadeklarowanego odczuwania samotności i wyizolowania. Następnie obu grupom pokazano zdjęcia przedstawiające m.in. słodycze i inne przekąski, jednocześnie monitorując pracę ich mózgów za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że mózgi kobiet, które przyznawały się do szczególnie mocno odczuwanej samotności oraz problemów ze zdrowiem psychicznym, intensywniej reagowały na prezentowane obrazy. Pogłębiony wywiad wykazał, że osoby te wykazywały również ogólnie mniejszą dbałością o jakość swojej diety, a także skłonność do postrzegania jedzenia w kategoriach nagrody. Miały również zwyczaj „zajadania” stresu i innych trudnych emocji.
Samotność nie sprzyja utrzymaniu zdrowej diety
Dr Gupta poinformowała, że inspiracją do przeprowadzenia badań było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jakie konkretnie negatywne implikacje wiążą się z poczuciem samotności. Jak podkreśliła, ta wiedza jest wyjątkowo potrzebna w czasach, gdy po pandemii bardzo wielu ludzi kontynuuje pracę w izolacji.
- Rezultaty badań potwierdziły to, czego do tej pory mogliśmy się jedynie domyślać. Kiedy ludzie czują się samotni, to ten fakt wpływa nie tylko na ich sferę emocjonalną, ale również na ich wybory i zachowania, także te w kontekście codziennej diety – tłumaczy naukowczyni w rozmowie z JAMA.
Czytaj więcej
Co trzeci Polak był na 1-2 dietach w ciągu ostatnich dwóch lat, a co 10 osoba spróbowała ponad trzech różnych diet. Jak ocenia podejście Polaków do odchudzania dietetyczka?
Badacze upominają, że funkcjonowanie w ten sposób i uleganie pokusom żywieniowym może doprowadzić do powstania błędnego koła. Jeżeli bowiem nie przestrzega się zasad zdrowego żywienia i spożywa nadmierne ilości kalorii, cukru, tłuszczu lub innych szkodliwych substancji, to z dużym prawdopodobieństwem negatywnie odbije się to zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Z kolei nasilające się problemy na tle psychicznym będą skłaniały do ponownego spożywania niezdrowych produktów.