Lucy Cohen - księgowa, która wie i radzi, jak zarobić więcej niż pierwszy milion

Pochodząca z Cardiff Lucy Cohen rozpoczynała karierę jako stażystka, a założona naprędce w wieku 23 lat firma księgowa z czasem przekształciła się w wielomilionowe przedsiębiorstwo. Jak tego dokonała i kim byli jej pierwsi klienci?

Publikacja: 10.09.2024 10:42

Lucy Cohen przekonuje, że do biznesu należy podchodzić z pasją i zaangażowaniem, a nie tylko z nasta

Lucy Cohen przekonuje, że do biznesu należy podchodzić z pasją i zaangażowaniem, a nie tylko z nastawieniem na szybki zysk.

Foto: Adobe Stock

W zachowanej z lat 90. korespondencji MacKenzie Scott ze swoją mentorką, zdobywczynią literackiej nagrody Nobla, Toni Morrison, była żona Jeffa Bezosa wspominała skromne początki firmy założonej wraz z partnerem. Wyjaśniała, że przedsiębiorstwo ma na celu pomagać klientom w zakupie książek przez Internet. Zgodnie z opisem, nabywcy mogą przeglądać katalog zawierający prawie 1,5 miliona tytułów, wyszukując książki pod kątem autora, tytułu, słów kluczy i tematyki. Następnie składają zamówienie i czekają na jego odbiór. Dodatkowe zajęcie – jak wówczas opisywała raczkującą firmę Amazon – miało dać jej możliwość zyskania oszczędności oraz wygenerowania czasu niezbędnego do pisania książek.

Czas pokazał, że firma Amazon stała się czymś znacznie więcej niż źródłem dodatkowego dochodu, a była już żona miliardera, od lat znajdującego się w czołówce najbogatszych ludzi świata, również bez pisania książek finansowo radzi sobie bez zarzutu. Początki firmy Mazuma założonej przez pochodzącą ze stolicy Walii Lucy Cohen były równie skromne, a działalność związana z księgowością stanowiła dla niej formę buntu przeciw artystycznym zajęciom jej najbliższych. Co przesądziło o sukcesie przedsiębiorstwa, przynoszącego obecnie wielomilionowe zyski?

Czytaj więcej

Miliardy idą w świat. Na co wydaje fortunę była żona Jeffa Bezosa?

Lucy Cohen i 100 funtów na start

Wychowana w artystycznej rodzinie, w otoczeniu aktorów, muzyków i tancerzy, Lucy Cohen przez lata obserwowała ich zmagania z niełatwymi rozliczeniami finansowymi, opłacaniem podatków i pilnowaniem terminów spłaty poszczególnych rachunków. Gdy w wieku 23 lat wraz ze szkolną przyjaciółką Sophie Hughes, w wynajmowanym wspólnie mieszkaniu zakładały firmę Mazuma, ich celem była między innymi chęć pomocy osobom wykonującym zawody artystyczne w poruszaniu się w skomplikowanym świecie finansów.

Był rok 2006, więc zaproponowana przez założycielki koncepcja usług księgowych opartych na subskrypcji online stanowiła nowość i rozwiązanie rewolucyjne, zwłaszcza dla przedstawicieli wolnych zawodów. Poczyniona na start inwestycja 100 funtów pozwoliła rozwinąć działalność, przekształcając Mazumę w przedsiębiorstwo przynoszące wielomilionowe zyski. – Obserwowanie frustracji, z jakimi mierzyli się członkowie mojej najbliższej rodziny, próbujący samodzielnie prowadzić swoją księgowość, skłoniło mnie do założenia firmy. Każde działanie związane z przedsiębiorstwem podejmuję z myślą o nich – zadeklarowała założycielka Mazumy w jednym z postów na swoim profilu instagramowym.

Lucy Cohen wie, jak zarobić duże pieniądze

Walijska przedsiębiorczyni, autorka między innymi poradnika „Forget the First Million”, poza prowadzeniem firmy, skupia się też na działalności doradczej oraz dzieleniu się swoją wiedzą podczas licznych wystąpień, konferencji i wykładów, w trakcie których podkreśla niepodważalną rolę kobiet w świecie biznesu. – Gdy wchodzę na spotkania zarządów firm i nie widzę wśród zgromadzonych żadnych kobiet, od razu pytam, gdzie one są? Brak damskiej reprezentacji na stanowiskach kierowniczych wielu instytucji finansowych uważam za niedopatrzenie – podkreśla w rozmowie z BBC.

Stawiająca swoje pierwsze kroki zawodowe jako stażystka, do dziś wierzy w potęgę praktyk zawodowych już w trakcie lub, wedle indywidualnego zapotrzebowania, zamiast studiów. – Earn while you learn – brzmi jej motto oznaczające łączenie nauki ze zdobywaniem pierwszych doświadczeń na rynku pracy. Cytowana prze BBC 18-letnia Mabli Cunnah-McMillan, stażystka w firmie Mazuma, właśnie została przyjęta do zespołu na stałe. – Mogę pracować i jednocześnie zdobywać wiedzę praktyczną tak niezbędną w moim zawodzie. Uczę się nieustannie, obserwując działania współpracowników, którzy chętnie pomagają mi w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – zauważa.

Czytaj więcej

Nowy rozdział w życiu Melindy French Gates: dlaczego odchodzi z fundacji?

Dobre rady Lucy Cohen

Modna fryzura, kolczyk na środku nosa, oryginalna uroda i ciekawe stylizacje sprawiają, że wygląd 41-latki nie kojarzy się z zawodem księgowej. – Powiedzmy wprost: księgowość nikomu nie wydaje się atrakcyjnym zajęciem. Jednak powoli takie podejście ulega zmianie, ponieważ pieniądze stanowią nieodłączny element naszego życia, a umiejętność zarządzania finansami jest niezbędna do tego, aby móc swobodnie poruszać się w obecnym świecie – zaznacza.

– Od lat słyszę, że jestem silna – tak założycielka Mazumy podpisała post na swoim profilu instagramowym, prezentując imponującą muskulaturę i przystępując do podnoszenia ciężarów. Zdobywając w 2015 roku srebrny medal w trójboju siłowym na mistrzostwach Wspólnoty Narodów udowodniła, że to zdanie w jej przypadku ma charakter nie tylko metaforyczny.

Zdobywczyni między innymi takich nagród i wyróżnień jak Accounting Excellence Awards, znajdująca się w pierwszej dziesiątce zestawienia Women in Accountancy and Finance 2020, w swojej bestsellerowej książce „Forget the First Million” przekonuje, że do biznesu należy podchodzić z pasją i zaangażowaniem, a nie tylko z nastawieniem na szybki zysk. – Zamiast angażowania się w osiąganie nierealnego celu, przemyśl swoje podejście do podejmowanej działalności i skup się na tym, aby twoja praca sprawiała ci satysfakcję, dając jednocześnie poczucie wolności. Równowaga między potrzebą zarabiania pieniędzy a radością wynikającą ze swobody finansowej stanowi klucz do sukcesu – przekonuje autorka. Jak widać, w jej przypadku pierwszy zarobiony milion mógł rzeczywiście, zgodnie z tytułem publikacji, odejść w zapomnienie, zastąpiony kolejnymi, regularnie zasilającymi konto charyzmatycznej księgowej.

Źródła:
https://www.lucycohen.uk/
https://www.mazumamoney.co.uk/
https://www.bbc.com/

W zachowanej z lat 90. korespondencji MacKenzie Scott ze swoją mentorką, zdobywczynią literackiej nagrody Nobla, Toni Morrison, była żona Jeffa Bezosa wspominała skromne początki firmy założonej wraz z partnerem. Wyjaśniała, że przedsiębiorstwo ma na celu pomagać klientom w zakupie książek przez Internet. Zgodnie z opisem, nabywcy mogą przeglądać katalog zawierający prawie 1,5 miliona tytułów, wyszukując książki pod kątem autora, tytułu, słów kluczy i tematyki. Następnie składają zamówienie i czekają na jego odbiór. Dodatkowe zajęcie – jak wówczas opisywała raczkującą firmę Amazon – miało dać jej możliwość zyskania oszczędności oraz wygenerowania czasu niezbędnego do pisania książek.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes i prawo
Nieprzewidziane konsekwencje obniżki VAT na kobiece produkty higieniczne w Niemczech
Biznes i prawo
Kobiety ocenia się w pracy inaczej niż mężczyzn. Nowy raport nie daje powodów do radości
Biznes i prawo
Praca zdalna na różnych etapach kariery kobiet. Zbadano, kto zyskuje, a kto traci
Prawo
Niewidoma prawniczka Katarzyna Heba: To ja jestem ta przebojowa, która niczego się nie boi
Biznes i prawo
Nietypowe benefity dla pracowników szkodzą firmie. Jak działa zjawisko carewashing?