W pierwszym anglojęzycznym filmie hiszpańskiego reżysera, „W pokoju obok”, Tilda Swinton wciela się w rolę Marthy, byłej korespondentki wojennej cierpiącej na chorobę nowotworową. Jej oddaną przyjaciółkę Ingrid, wspierającą ją w tym trudnym momencie, odgrywa Julianne Moore. – To nie tylko zaszczyt, ale najprawdziwsza fiesta! – mówi o współpracy z rówieśniczką, okraszając komplement niecenzuralnym słowem.
Jako 10-latka chodziła do szkoły z internatem West Heath, gdzie jej koleżanką była między innymi Diana Spencer, późniejsza księżna Walii. Po latach podzieli się kontrowersyjną opinią na temat takich placówek, podkreślając, że w tak młodym wieku dzieci potrzebują bliskości rodziców. – W moim odczuciu nauka w takich miejscach nie jest korzystna, a izolacja od rodziny nikomu nie służy – podkreślała.
Odwaga w artykułowaniu własnych opinii oraz dążeniu do realizacji planów z pozoru niemożliwych do wprowadzenia w życie, to cechy charakterystyczne aktorki, która w 1986 roku była o krok od porzucenia tego zawodu na rzecz innego zajęcia, również związanego z kinematografią. Kto odwiódł ją od tego pomysłu i jakimi osiągnięciami – poza nagrodami filmowymi – może poszczycić się nieprzeciętna Brytyjka?
Czytaj więcej
Pracuję w zawodzie od 45 lat i to moja pierwsza nagroda. Przyjmuję ją z pokorą i wdzięcznością – mówiła wyraźnie poruszona Demi Moore, odbierając Złoty Glob za rolę w filmie „Substancja”. W przemowie wspomniała o trudnych doświadczeniach.
Tilda Swinton: nie mogłam pozwolić, by o moim losie zadecydowały tradycja i urodzenie
Choć urodziła się Londynie i posiada dyplom Uniwersytetu Cambridge, gdzie studiowała nauki społeczne i polityczne oraz literaturę angielską, Tilda Swinton uważa się za Szkotkę. Wychowywała się w szkockiej rodzinie szlacheckiej, której korzenie sięgają aż średniowiecza. Przodkiem aktorki jest Robert I Bruce, który w 1306 roku został królem Szkocji. 64-letnia obecnie artystka spędziła dzieciństwo w zamku w hrabstwie Berwickshire w południowo-wschodniej Szkocji. Ojciec Tildy, generał major sir John Swinton, był kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego, komandorem Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego i byłym dowódcą przybocznej straży królowej brytyjskiej.