Jak donosi „Financial Times”, młodzi Brytyjczycy muszą obecnie radzić sobie z rosnącą niepewnością ekonomiczną. Jest ona wynikiem wysokich cen mieszkań, słabego wzrostu płac i niepewności dotyczącej zatrudnienia. Wszystkie te czynniki zagrażają niezależności finansowej oraz wpływają na wybory ekonomiczne.
Młodzi dorośli później zawierają związki małżeńskie i kupują domy
Do pokolenia Z należą osoby urodzone w latach 1997-2012. Choć problem związany z niepewnością ekonomiczną jest wspólny dla tej generacji i nie zależy od miejsca zamieszkania, to jest dotkliwy zwłaszcza dla młodych Brytyjczyków. Wynika to z faktu, że tzw. kryzys kosztów utrzymania nastąpił w Wielkiej Brytanii po dekadzie słabego wzrostu płac i stagnacji dotyczącej standardów życia. Molly Broome, analityczka z think tanku Resolution Foundation, którego celem jest poprawa standardów życia osób o niskich i średnich dochodach, przyznała, że „większe poczucie niepewności ekonomicznej ma realne konsekwencje dla wyników na rynku pracy, wskaźników dzietności i zakładania rodzin”. Ma też utrudniać młodym dorosłym udział w społeczeństwie.
Czytaj więcej
Przedstawiciele pokolenia Z uważają, że dorosłość zaczyna się w wieku 27 lat, a jej wyznacznikiem jest m.in. niezależność finansowa i przedkładanie obowiązków nad zabawę. W porównaniu do starszych pokoleń "zetki" są mniej nastawione na spełnianie społecznych oczekiwań.
Ta sytuacja sprawia, że osiąganie kamieni milowych dorosłości następuje dużo później. Mowa m.in. o wejściu w związek małżeński i posiadaniu domu lub mieszkania. Oficjalne dane, które przytacza Financial Times, pokazują, że większość dzisiejszych Brytyjczyków decyduje się na małżeństwo w wieku około 30 lat, czyli prawie dekadę później niż pokolenie ich dziadków. Jeśli chodzi o średni wiek osób kupujących pierwszy dom, to są to 34 lata. Badania wykazały również, że dwie trzecie przedstawicieli pokolenia Z musiało zrezygnować z planów mieszkaniowych z powodu swojej sytuacji ekonomicznej.
Trudna sytuacja finansowa wpływa na wiele aspektów życia pokolenia Z
„Financial Times” wspomina także o zwiększającej się przepaści ekonomicznej między młodymi mężczyznami a kobietami, co wpływa na poglądy i zachowania społeczne. Z danych wynika, że młode kobiety wyprzedzają mężczyzn pod względem wykształcenia i osiągnięć zawodowych. Wśród przedstawicieli pokolenia Z widać też wyraźne zmiany związane ze stylem życia, które również mają związek z finansami. Dotyczą one m.in. spożycia alkoholu i palenia papierosów, które uważane są za przejaw luksusu. Badanie przeprowadzone w tym roku przez organizację charytatywną Drinkaware pokazało, że młodzi mężczyźni są około dwa razy bardziej skłonni do abstynencji niż przeciętny dorosły. Co więcej, jedna trzecia mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat stwierdziła, że w ogóle nie sięga po alkohol. Dla porównania, taką deklarację złożyło 19 proc. kobiet w tym samym wieku. Poza tym młodzi mężczyźni rzadziej palą i wapują niż kobiety.