Pokolenie Z ma gorzej niż starsze generacje. Eksperci tłumaczą, dlaczego

Każde pokolenie twierdzi, że ma w życiu trudniej niż poprzednie generacje, przy czym te trudności dotyczą różnych sfer życia. Pokolenie Z nie tu jest wyjątkiem. Największym problemem młodych dorosłych jest dziś osiągnięcie niezależności finansowej.

Publikacja: 07.11.2024 05:30

Pokolenie Z zmaga się z wieloma problemami dotyczącymi sfery finansowej

Pokolenie Z zmaga się z wieloma problemami dotyczącymi sfery finansowej

Foto: Adobe Stock

Jak donosi „Financial Times”, młodzi Brytyjczycy muszą obecnie radzić sobie z rosnącą niepewnością ekonomiczną. Jest ona wynikiem wysokich cen mieszkań, słabego wzrostu płac i niepewności dotyczącej zatrudnienia. Wszystkie te czynniki zagrażają niezależności finansowej oraz wpływają na wybory ekonomiczne.

Młodzi dorośli później zawierają związki małżeńskie i kupują domy

Do pokolenia Z należą osoby urodzone w latach 1997-2012. Choć problem związany z niepewnością ekonomiczną jest wspólny dla tej generacji i nie zależy od miejsca zamieszkania, to jest dotkliwy zwłaszcza dla młodych Brytyjczyków. Wynika to z faktu, że tzw. kryzys kosztów utrzymania nastąpił w Wielkiej Brytanii po dekadzie słabego wzrostu płac i stagnacji dotyczącej standardów życia. Molly Broome, analityczka z think tanku Resolution Foundation, którego celem jest poprawa standardów życia osób o niskich i średnich dochodach, przyznała, że „większe poczucie niepewności ekonomicznej ma realne konsekwencje dla wyników na rynku pracy, wskaźników dzietności i zakładania rodzin”. Ma też utrudniać młodym dorosłym udział w społeczeństwie.

Czytaj więcej

Dorosłość według pokolenia Z zaczyna się w wieku 27 lat. Co zdaniem "zetek" trzeba zrobić, żeby stać się dorosłym?

Ta sytuacja sprawia, że osiąganie kamieni milowych dorosłości następuje dużo później. Mowa m.in. o wejściu w związek małżeński i posiadaniu domu lub mieszkania. Oficjalne dane, które przytacza Financial Times, pokazują, że większość dzisiejszych Brytyjczyków decyduje się na małżeństwo w wieku około 30 lat, czyli prawie dekadę później niż pokolenie ich dziadków. Jeśli chodzi o średni wiek osób kupujących pierwszy dom, to są to 34 lata. Badania wykazały również, że dwie trzecie przedstawicieli pokolenia Z musiało zrezygnować z planów mieszkaniowych z powodu swojej sytuacji ekonomicznej.

Trudna sytuacja finansowa wpływa na wiele aspektów życia pokolenia Z

„Financial Times” wspomina także o zwiększającej się przepaści ekonomicznej między młodymi mężczyznami a kobietami, co wpływa na poglądy i zachowania społeczne. Z danych wynika, że młode kobiety wyprzedzają mężczyzn pod względem wykształcenia i osiągnięć zawodowych. Wśród przedstawicieli pokolenia Z widać też wyraźne zmiany związane ze stylem życia, które również mają związek z finansami. Dotyczą one m.in. spożycia alkoholu i palenia papierosów, które uważane są za przejaw luksusu. Badanie przeprowadzone w tym roku przez organizację charytatywną Drinkaware pokazało, że młodzi mężczyźni są około dwa razy bardziej skłonni do abstynencji niż przeciętny dorosły. Co więcej, jedna trzecia mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat stwierdziła, że ​​w ogóle nie sięga po alkohol. Dla porównania, taką deklarację złożyło 19 proc. kobiet w tym samym wieku. Poza tym młodzi mężczyźni rzadziej palą i wapują niż kobiety.

Czytaj więcej

Zaskakująca różnica między pokoleniem Z i boomersami. Wyniki nietypowego badania

Przedstawiciele pokolenia Z są w dużym stopniu zależni od pomocy rodziców. Z badania przeprowadzonego przez brytyjską firmę telekomunikacyjną Virgin Media O2 wynika, że jedna trzecia osób w wieku od 18 do 35 lat korzysta ze wsparcia w opłacaniu rachunków za media i mieszkanie. Pomoc finansowa ze strony bliskich jest również niezbędna przy zakupie nieruchomości, choć jak donosi Financial Times, w 2023 r. prawie jedna trzecia 25-27-latków w Wielkiej Brytanii (czyli najstarszych przedstawicieli generacji Z) nadal mieszkała z rodzicami. Oznacza to wzrost o jedną piątą w porównaniu do danych sprzed dwóch dekad. Taka sytuacja jest wynikiem szybkiego wzrostu kosztów zakupu nieruchomości. 

Co ciekawe, w ciągu 20 lat odsetek osób poniżej 25 roku życia, które są właścicielami domów spadł z 24 proc. (dane z 2004 r.) do 10 proc. w 2023 r. Do 57 proc. wzrosła z kolei liczba osób kupujących pierwsze mieszkanie i otrzymujących pomoc finansową. Jest to najwyższy wynik w przeciągu 11 lat. Okazuje się, że przedstawiciele pokolenia Z wynajmują mieszkania dwa razy częściej niż Milenialsi. Wzrost liczby młodych najemców przełożył się jednak nie tylko na dostępność mieszkań, ale również na wysokość czynszów. Na początku tego roku roczna inflacja czynszów w Wielkiej Brytanii wyniosła 9,2 proc., co jest najwyższą wartością od 2015 r. Ten wzrost sprawił, że pokolenie Z przeznacza średnio prawie połowę swoich dochodów na opłaty za mieszkanie.

Czytaj więcej

Pokolenie Z kreuje nowy trend dotyczący bywania w restauracjach. Koniec tabu

Niepewność ekonomiczna odbija się na zdrowiu psychicznym pokolenia Z

Problemy finansowe w dużym stopniu wpływają na zdrowie psychiczne młodych dorosłych. W ciągu trzech lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba nowych wniosków o zasiłek z tytułu zaburzeń psychicznych składanych przez osoby w wieku od 16 do 27 lat. Doszło też do wzrostu zachorowań na choroby psychiczne. Według Craiga Morgana, współdyrektora ESRC Centre for Society and Mental Health w King’s College London, prawdopodobnie jest to konsekwencja wystąpienia kilku czynników - pandemii, wzrostu niepewności ekonomicznej oraz utrudnionego dostępu do nieruchomości.

Jak donosi „Financial Times”, młodzi Brytyjczycy muszą obecnie radzić sobie z rosnącą niepewnością ekonomiczną. Jest ona wynikiem wysokich cen mieszkań, słabego wzrostu płac i niepewności dotyczącej zatrudnienia. Wszystkie te czynniki zagrażają niezależności finansowej oraz wpływają na wybory ekonomiczne.

Młodzi dorośli później zawierają związki małżeńskie i kupują domy

Pozostało 94% artykułu
Nauka
Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko tych chorób? Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Styl życia
Banksy: „Dziewczynka z balonikiem” trafiła pod młotek. Finał wyjątkowej aukcji
Styl życia
Królowa Kamila rezygnuje z obowiązków w wyniku infekcji. Oświadczenie Pałacu Buckingham
Styl życia
Suknia ślubna księżnej Diany przedmiotem sporu. Czy udało się zażegnać konflikt?
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
SPOŁECZEŃSTWO
Dezinformacja szczególnie dotyka kobiety. Jak działa ten skomplikowany mechanizm?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni