Reklama
Rozwiń

Zmiana czasu nie jest obojętna dla mózgu. Oto, jak na niego wpływa

Od lat nie ustają postulaty o likwidację zmiany czasu, ale jak dotychczas nie udało się ich zrealizować. Tymczasem sprawa nie jest wcale taka błaha, jak z pozoru może się wydawać. Zmiana czasu wywiera bowiem bardzo konkretny wpływ na mózg, a w konsekwencji – na codzienne funkcjonowanie.

Publikacja: 27.10.2023 17:45

Mózg musi przywyknąć do zmiany czasu.

Mózg musi przywyknąć do zmiany czasu.

Foto: Adobe Stock

Oczywiście najbardziej plastyczny organ naszego ciała nie pozostaje obojętny na okoliczności związane ze zmianą czasu. Tak jak przy doświadczaniu każdej życiowej zmiany, mózg stara się zaadaptować do nowej rzeczywistości. Warto jednak tutaj nadmienić, że niestety nasze mózgi bardzo „nie lubią” zmian. Każda z nich oznacza bowiem utratę energii, a dodatkowo może sprawić, że pojawi się jakieś potencjalne zagrożenie. Nasze mózgi nie mają takich ambicji jak my sami, ich nadrzędnym celem jest utrzymanie ciała (czyli nas) po prostu przy życiu. Jeżeli więc zamiar ten udaje się zrealizować bez wprowadzania zmian, to nasz mózg raczej nie będzie nas do nich popychał. Dlatego tak trudno jest czasem człowiekowi zmienić swoje nawyki, podjąć ważne decyzje życiowe czy też rozstać z nałogami.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zdrowie
Dr n.med. Agnes Frankel: Skóra to taka sukienka na całe życie
Zdrowie
Jakie są normy cholesterolu we krwi? Aktualne wytyczne
Zdrowie
Naukowcy rzucają nowe światło na przybieranie na wadze kobiet w średnim wieku
Zdrowie
Przełom w zapobieganiu poronieniom. Odkryto ich nieznaną dotychczas przyczynę
Zdrowie
Odkryto nowy sposób walki z pewnym rodzajem bólu. Ciekawe wyniki badania pod kierownictwem Polki