Z pewnością trudno znaleźć osobę, która z czystym sumieniem powiedziałaby, że czuje się wyspana i wypoczęta. Powody takiego stanu rzeczy bywają najróżniejsze: od stresu, nawału obowiązków w szkole i w pracy, po opiekę nad dziećmi. Wyniki najnowszego badania świadczą o tym, że nie warto rezygnować z fundowania sobie większej liczby przespanych godzin w weekendy.
Odsypianie w weekend chroni przed groźnymi chorobami serca
Choć praktyka odsypiania pracowitego tygodnia w sobotę i niedzielę jest powszechnie znanym faktem, to dotychczas nie przeprowadzono żadnego badania na temat jej wpływu na ludzkie zdrowie. Podjął się tego dopiero międzynarodowy zespół kardiologów na zlecenie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Autorzy badania zaczerpnęli dane z brytyjskiej bazy programu badawczego Biobank, które zebrano w ciągu 14 lat. Biobank to międzynarodowy projekt, w którym w Wielkiej Brytanii zgromadzono dane dotyczące stanu zdrowia oraz stylu życia około pół miliona mieszkańców tego kraju.
Dane, które interesowały badaczy, dotyczyły stanu zdrowia ponad 90 tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii, a także tego, ile godzin dziennie przesypiali. Wyniki analiz zawarto w raporcie, który ukazał się na oficjalnej stronie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Biorąc pod uwagę liczbę godzin przespanych w ciągu doby badanych podzielono na cztery, mniej więcej równe grupy. Prawie 20 tysięcy badanych, którzy przesypiali mniej niż siedem godzin dziennie, uznano za osoby cierpiące na deprywację snu.