Dziś już powszechnie wiadomo, że napoje gazowane, zwłaszcza te słodzone, nie są najzdrowszym sposobem na ugaszenie pragnienia. Nowych danych na temat wpływu napojów gazowanych, produktów ze słowem „sok” na etykiecie oraz kawy na ryzyko wystąpienia udaru mózgu dostarczyły obserwacje poczynione przez naukowców z irlandzkiego Uniwersytetu w Galway, Uniwersytetu McMastera w Hamilton w Kanadzie oraz autorów badania Interstroke.
Słodkie napoje zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu
Badanie zrealizowano przy udziale prawie 27 tysięcy osób z 27 krajów z całego świata, z czego niemal 13,5 tysiąca badanych przebyło już w życiu udar mózgu. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopism naukowych „Journal of Stroke” oraz „International Journal of Stroke”.
Naukowcy zauważyli, że spożywanie dwóch lub więcej szklanek napojów gazowanych wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia udaru mózgu o 22 procent. Dotyczy to zarówno napojów słodzonych cukrem, jak i tych „dietetycznych”, zawierających sztuczne słodziki. Największym ryzykiem obarczeni są mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Ameryki Południowej.
Czytaj więcej
Do niedawna ksylitol uważany był za jeden z najzdrowszych zamienników cukru. Jednak opublikowane niedawno badania, przeprowadzone w Cleveland Clinic w USA podają w wątpliwość bezpieczeństwo jego spożywania. Czy jest się czego obawiać?
Co ciekawe, na podwyższenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu wpływają również soki i napoje na bazie koncentratów owocowych, zawierające dodatek cukru i substancji konserwujących. W przypadku tego rodzaju napojów ryzyko drastycznie wzrasta – o 37 procent przy spożywaniu dwóch szklanek dziennie.