Bazujące na sztucznej inteligencji narzędzia używane w medycynie mogą skutecznie wesprzeć pracę lekarzy, analizując mnóstwo danych w czasie rzeczywistym, czy też w precyzyjny sposób oznaczając zmiany nowotworowe na etapie diagnostyki obrazowej. Czy stan psychiczny pacjenta można poddać podobnej analizie? W jaki sposób nowoczesne technologie oparte na sztucznej inteligencji mogą okazać się skuteczne w diagnozowaniu zaburzeń psychicznych? Komentarza na ten temat udziela dr Roland Zarzycki, doktor nauk matematycznych oraz doktor nauk humanistycznych, wicedyrektor Instytutu Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza, adiunkt w Katedrze Socjologii Collegium Civitas.
Czytaj więcej
Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i wspierających pracę lekarzy wymaga nie tylko kreatywności, ale i uwzględnienia licznych procedur prawnych, a nawet etycznych. Czy da się uprościć tę drogę? Ekspert wyjaśnia.
Narzędzia AI skuteczne w rozpoznaniu subtelnych zmian w głosie pacjenta
Choć trudno wyobrazić sobie, aby nawet najbardziej zaawansowana technologicznie aplikacja mogła pomóc pacjentowi w przezwyciężeniu kryzysu psychicznego w jakim się znalazł w wyniku doświadczanych latami traum czy zaskakujących przeżyć takich jak utrata najbliższej osoby, to jednak nie zawsze istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia terapeuty lub zwrócenia się do przyjaciela gotowego wysłuchać i otoczyć opieką osobę borykającą się z trudnościami. Opór przed zwróceniem się do specjalisty, wyzwania związane z organizacją wizyty w czasie, gdy pomoc potrzebna jest najbardziej, a także oczekiwanie na umówione z dużym wyprzedzeniem spotkanie mogą sprawić, że we wskazanym momencie pacjent pozostaje ze swoimi rozterkami sam na sam.
Aplikacje bazujące na sztucznej inteligencji mają za zadanie nie tylko wesprzeć pacjenta w sytuacji, gdy napotka na powyższe ograniczenia, ale i wspomóc pracę terapeuty, który w natłoku zobowiązań zawodowych może zostać odciążony we wstępnych etapach diagnozowania schorzeń u danej osoby. Na podstawie tonu, rytmu i natężenia głosu pacjenta narzędzia AI mogą wskazać na szereg zaburzeń, takich jak stany lękowe czy depresja, ze skutecznością przewyższającą konwencjonalne metody diagnostyczne. Tak działa między innymi model AI opracowany przez badaczy z South-Central Minzu University w Chinach. Zwraca on uwagę na subtelne zmiany w głosie pacjenta, które mogą okazać się trudne do wychwycenia dla ludzkiego ucha.
Czytaj więcej
NAT prezentuje tylko dobre wiadomości z obszaru lifestyle. SOFI zajmuje się polityką, a MAX sportem. Meksykańscy prezenterzy wyglądają olśniewająco, a przed kamerą zachowują się niezwykle swobodnie. Trudno uwierzyć, że zostali stworzeni przez AI.