Nawet najmniejsza dawka alkoholu zwiększa ryzyko kilku rodzajów raka. Nowe wyniki badań

Naczelny lekarz USA rozwiewa wątpliwości – lampka czerwonego wina wspierająca zdrowie to mit.

Publikacja: 23.01.2025 11:39

Alkohol to używka jak każda inna i nawet niewielkie jego ilości są szkodliwe.

Alkohol to używka jak każda inna i nawet niewielkie jego ilości są szkodliwe.

Foto: Adobe Stock

Na początku stycznia Dr Vivek Murthy prezentując najnowszy raport dotyczący wpływu alkoholu na zdrowie swoich rodaków, zaapelował o wprowadzenie na butelkach i puszkach z napojami wysokoprocentowymi nowych oznaczeń, które miałyby ostrzegać przed rakotwórczym działaniem alkoholu. Jest on bowiem jedną z głównych przyczyn nowotworów. Na szczęście taką, której można uniknąć.

Alkohol szkodzi zdrowiu

Dr Murthy opierając się na badaniach, wskazał zależność między spożywaniem alkoholu, a występowaniem nawet siedmiu rodzajów nowotworów złośliwych. Wymienił raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, wątroby oraz jelita grubego i odbytnicy, a przede wszystkim raka piersi. Istnieją także podejrzenia, że alkohol może mieć związek z występowaniem raka prostaty i trzustki, choć tutaj badania wciąż trwają. Lekarz chce, by nowe informacje na opakowaniach ostrzegały wprost – alkohol zwiększa ryzyko raka. Podobnie, jak w przypadku papierosów, na których od lat widnieją zdjęcia narządów zajętych chorobą. To, czy tak się stanie, zależy od Kongresu, ale już dziś dane są alarmujące.

Według statystyk z 2020 roku, ponad 700 tysięcy przypadków zachorowań na świecie wiąże się ze spożywaniem alkoholu. W samych tylko Stanach co roku używka uznawana jest za bezpośrednią przyczynę ok. 100 tysięcy zachorowań i około 20 tysięcy zgonów. Według Centers for Disease Control and Prevention, w latach 1999 do 2020 liczba osób, które zmarły na choroby powiązane z alkoholem wzrosła dwukrotnie. W Polsce nie jest lepiej. Znajdujemy się w czołówce krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę zgonów spowodowanych spożywaniem alkoholu. Według danych Eurostatu wyprzedza nas jedynie Słowenia.

Czytaj więcej

Alarmujące nowe dane na temat alkoholizmu nastolatków. Kto i w jakim wieku już pije?

Jak podkreślił dr Murthy, chociaż większość zgonów na raka spowodowana jest spożywaniem alkoholu wykraczającym poza normę, ryzyko zachorowania na wiele nowotworów – w tym rak piersi, jamy ustnej i gardła – zwiększa się nawet wraz z piciem tylko jednego drinka dziennie, zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet. Według badań, różnica ta wzrasta z 10 proc. do 40 proc., gdy porównamy osoby niepijące wcale z tymi, które codziennie spożywają nawet niedużą ilość alkoholu. Oczywiście na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka, wpływ ma także wiele innych czynników, jak m.in. genetyka, płeć, historia rodzinna, ale także dieta i styl życia.

Choć wiedza o zależności między spożywaniem alkoholu a zachorowalnością na raka nie jest niczym nowym, wciąż jednak niewielka część społeczeństwa zdaje sobie z niej sprawę. Większość osób postrzega szkodliwość alkoholu wyłącznie przez pryzmat uzależnienia, problemów z wątrobą czy jako jeden z przyczyn wypadków samochodowych spowodowanych nietrzeźwością kierowcy. 

Jak alkohol wpływa na zdrowie?

Przez lata opinie na temat wpływu alkoholu na zdrowie były sprzeczne. Z jednej strony mówiono, że zbyt duża ilość alkoholu jest szkodliwa, a z drugiej informowano, że np. wino wspomaga zdrowie serca, zapobiega zawałom i udarom mózgu, a co za tym idzie – że niektóre trunki są lepsze od innych. Część badań sugerowała, że alkohol przyczynia się do wzrostu poziomu „dobrego” cholesterolu, a wspomniane wino zawiera resweratol sprzyjający zdrowiu serca, mózgu oraz spowalniający procesy starzenia się organizmu. Jednak jak podają najnowsze raporty, alkohol to używka jak każda inna i nawet niewielkie jego ilości są szkodliwe. Przekonanie, że jest inaczej i że alkohol w jakikolwiek sposób jest zdrowy, bazowało na osobach, które deklarowały spożywanie niewielkiej jego ilości lub osobach, które nie piły w ogóle. Najczęściej wraz z alkoholową wstrzemięźliwością w parze szedł po prostu zdrowy tryb życia, regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta.

Czytaj więcej

Alkohol nie powinien być elementem czasu dla siebie. Eva Biringer o pułapce kobiecego "me time"

Związku alkoholu ze zdrowiem najczęściej dopatrujemy się więc tylko tam, gdzie występuje uzależnienie. Jak ostrzegają naukowcy i lekarze, już nawet niewielka ilość wysokoprocentowych napojów powoduje problemy ze snem, podwyższa ciśnienie, zaburza pracę narządów, wpływa na pogorszenie jakości życia, zwiększa ryzyko chorób serca, powstawania zakrzepów krwi, udaru mózgu, ale także nasila stany lękowe. Zmienia także poziom hormonów jak estrogen, ułatwia wchłanianie przez organizm substancji rakotwórczych pochodzących z na przykład dymu papierosowego. Naukowcy wskazują jednak, że alkohol przede wszystkim powoduje problemy zdrowotne wpływając na uszkadzanie DNA poprzez to, w jaki sposób nasz organizm go metabolizuje, doprowadzając do powstawania zmian nowotworowych.

Źródło:
https://www.stopalcoholabuse.gov

Zdrowie
Screenagers: nastolatki przed ekranem. Jak aktywność online wpływa na ich zdrowie?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Zdrowie
Diagnozowanie otyłości na podstawie BMI to błąd? Lekarze proponują nowe metody
Zdrowie
Alarmujące nowe dane na temat alkoholizmu nastolatków. Kto i w jakim wieku już pije?
Zdrowie
Szczupłe ciało nie gwarantuje długiego życia w zdrowiu. Zbadano, co jest ważniejsze
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Zdrowie
Pora picia kawy wpływa na ryzyko przedwczesnej śmierci. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego